DVD shrink.doc

(151 KB) Pobierz
DVD Shrink 3

DVD Shrink 3.1

Czytasz stronę: Kopiowanie DVD

 

Na początek omówimy funckje, jake pełnią poszczególne elementy głównego okna programu. Układ okien programu DVD Shrink przedstawia się następująco:

 



Funkcje poszczególnych elementów:

A : Menu programu
B : Pasek narzędzi, jego wygląd możemy zmienić w Menu Edit->Toolbar Buttons...
C : Pasek objętości, jego długość (czyli pojemność całej płyty) zależy od ustawień w opcjach programu. Pasek może przyjmować dwa kolory, czerwony - gdy materiał przekracza zdefiniowaną pojemność i zielony - gdy wszystko jest OK.
D : Okno prezentuje zawartość płyty DVD według katalogów
E : W tym oknie możemy definiować ustawienia kompresji poszczególnych strumieni, usuwać strumienie i wykonać jeszcze kilka innych czynności opisanych w dalszej części
F : Okno podglądu.

Wykonanie kopii filmu jest bardzo proste, rozpoczynamy od umieszczenia płyty z filmem w napędzie i kliknięcia na przycisku:

 



Teraz wybieramy napęd w którym umieściliśmy płytę:



Teraz program analizuje film pod kątem możliwości rekompresji, podgląd można wyłączyć, co skróci czas trwania operacji:



Następnie w oknie programu widzimy po lewej stronie zawartość płyty, po prawej właściwości zaznaczonego po lewej elementu. W tym wypadku wystarczy jedno spojrzenie na pasek objętości - by stwierdzić, że płyta nie wymaga żadnych dodatkowych operacji by zmieścić się na nośniku DVD.

Oczywiście możemy usunąć zbędne elementy w stylu nieużywanych ścieżek dźwiękowych, czy napisów w innych językach niż pożądane. Jeżeli wszystko jest OK i pasek objętości nie jest czerwony (czyli nadmiar materiału w stosunku do pojemności nośnika zdefiniowanej w opcjach), to możemy przejść do następnego etapu - czyli ustawienia opcji zapisu kopii. Klikamy na ikonce Backup DVD.



Pierwsza zakładka pozwala na wybranie napędu, który ma zapisać dane na płycie DVD. Ważne - aby funkcja bezpośredniego zapisu była dostępna, należy mieć zainstalowany w systemie pakiet Nero Burning ROM, gdyż DVDShrink korzysta z mechanizmów skryptowych Nero. Oczywiście, jeżeli nie mamy w systemie Nero - to utworzenie kopii nadal będzie możliwe - DVDShrink tworzy na dysku pełny układ katalogów płyty DVD, dzięki czemu można z nich skorzystać w dowolnym programie pozwalającym na tworzenie płyty DVD-Video.



Jeżeli Nero jest w systemie, to można wybrać następujące opcje, wybierając napęd - od razu po przygotowaniu materiału rozpocznie się zapis płyty.



Jeżeli nie mamy w systemie Nero - to w tej zakładce należy wybrać:



po zaznaczeniu tej opcji w dolnej części okna zostanie udostępniona opcja "Create VIDEO_TS and AUDIO_TS subfolders", jeżeli ją zaznaczymy, to program utworzy katalogi specyficzne dla standardu DVD-Video, dzięki czemu nagranie ich na płytę DVD w innym programie niż DVDShrink czy Ahead Burning ROM - będzie dużo prostsze. Wybieramy jeszcze katalog docelowy. Po jego wybraniu zobaczymy ilość wymaganego miejsca oraz ilość dostępnego miejsca na dysku docelowym.



Zakładka DVD Region pozwala na wybranie, w którym regionie dana płyta ma być odtwarzana. Jeżeli nie ma takiej potrzeby - to najwygodniej jest wybrać opcję Region Free, co pozwoli na odtwarzanie kopii w każdym odtwarzaczu DVD.



Zakładka Backup Options. Jeżeli w czasie przygotowywania kopii filmu, chcemy pracować na komputerze - to należy zaznaczyć opcję "Run backup In low priority mode", rekompresja materiału zajmie więcej czasu, ale nie zostaną zajęte wszystkie zasoby komputera. Jeżeli komputer po wykonaniu kopii ma zostać wyłączony, to należy zaznaczyć opcję "Shutdown"



Zakładka Burn settings, Volume Label - to nazwa płyty, która zostanie nagrana. Jeżeli w zakładce Target device wybraliśmy opcję Image Recorder, to tutaj musimy podać miejsce gdzie plik obrazu ma zostać utworzony. Robimy to klikając na przycisku Browse i wybierając katalog na dysku twardym, lub wpisując w okienku obok ścieżkę docelową.

Opcja Book type DVD-ROM pozwala na zwiększenie kompatybilności nagranej płyty z odtwarzaczami stacjonarnymi, poprzez ustawienie bitów identyfikacyjnych płyty na DVD-ROM (a nie jak domyślnie - DVD+R/RW), co w przypadku niektórych odtwarzaczy rozwiązuje większość kłopotów z odtwarzaniem nagranych płyt DVD.



Teraz pozostaje już tylko kliknąć na Ok., i proces rekompresji i kopiowania zostanie rozpoczęty. W oknie warto odznaczyć opcję Enable Video Preview, gdyż dzięki brakowi podglądu proces ten przebiega znacznie szybciej. Time remaining oznacza czas, jaki pozostał do ukończenia przygotowania materiału do nagrania.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin