Wyróżnienie w konkursie na najciekawszy scenariusz zajęć z wykorzystaniem programów edukacyjnych serii „Królik Bystrzak” oraz programów do nauki matematyki – „Matematyczna przygoda” i „Wesołe działania matematyczne”.
Autor scenariusza: Renata Stępień
Przedszkole Miejskie nr 12 w Legionowie
Temat scenariusza: „KOCHAM MUZYKĘ, CZYLI NASZE MAŁE MUZYKOWANIE”
Programy wykorzystane podczas zajęć: „Królik Bystrzak dla Zerówki”, „Królik Bystrzak dla Przedszkolaka”
SCENARIUSZ ZAJĘCIA w grupie dzieci 6-letnich z wykorzystaniem programu edukacyjnego „Królik Bystrzak dla Zerówki”
PROWADZĄCA: Renata Stępień
TEMAT: Kochamy muzykę, czyli nasz małe muzykowanie.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
· Kształcenie umiejętności śpiewania piosenek z dziecięcego repertuaru oraz odtwarzania rytmu piosenek za pomocą instrumentów perkusyjnych i wykonanych przez dzieci,
· Uwrażliwianie na odgłosy z otoczenia,
· Kształtowanie umiejętności wyrażania nastroju muzyki poprzez pląsy i działania plastyczne,
· Rozwijanie słuchu fonematycznego poprzez wyklaskiwanie, wygrywanie podanych rytmów, dopasowywanie rymujących się słów, analiza głoskowa wyrazów,
· Rozwijanie wrażliwości na muzykę.
CELE OPERACYJNE:
- dziecko:
· posługuje się programem komputerowym „Królik Bystrzak dla Zerówki”,
· śpiewa piosenkę wraz z grupą, „ilustruje” piosenkę wykorzystując różne instrumenty,
· tworzy ilustracje muzyczne wykorzystując przedmioty z najbliższego otoczenia oraz instrumenty,
· dzieli wyrazy na sylaby, głoski, układa obrazki jedno, dwu i trzy, cztero sylabowe według określonego kodu (wartości nutowych), znajduje wyraz rymujący się,
· przedstawia wysłuchany utwór muzyczny w formie plastycznej, tworzy opowiadanie, historię do wysłuchanego fragmentu muzycznego.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Program komputerowy „Królik Bystrzak dla Zerówki”, CD nagranie utworu „Cztery pory roku – Jesień” A. Vivaldi, ilustracje (góry, las, morze, wodospad), instrumenty perkusyjne oraz wykonane przez dzieci, gazety, kartki, kredki, obrazki przedstawiające słowa 1, 2, 3, 4 – sylabowe, wartości nutowe (cała nuta, ćwierćnuta, ósemka), przedmioty codziennego użytku (kuchenne).
PRZEBIEG:
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Wykonanie wizytówek (wydzieranka) w kształcie wartości nutowych przez dzieci.
2. Montaż słowno – muzyczny w wykonaniu dzieci nt. „Jesienne muzykowanie”, improwizacje ruchowo – instrumentalne do muzyki i piosenek „Malowała Jesień”, „Wiewióreczka”, „Jesienny deszcz” przeplatane wierszami związanymi z tematem.
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
3. Taniec pedagogiki zabawy „Kasztanki”.
4. Podział na zespoły zgodnie z kolorem wizytówki dziecka:
MUZYCZNE KRAJOBRAZY
Wykonanie w zespołach ilustracji muzycznej, dźwiękowej do otrzymanego zdjęcia przedstawiającego krajobraz (górski, morski, wodospad, las), nazywanie dźwięków opisujących dany krajobraz (czytanie globalne, wybór odpowiednich określeń, naklejanie na kartkę oraz wykonanie ilustracji kreską i plamą do wybranych określeń). Prezentacja ilustracji muzycznych.
5. Taniec integracyjny „Deszczyk”.
6. Praca w zespołach:
· ZAGDAKI SŁUCHOWE – tzw. memo słuchowe, łączenie w pary takich samych dźwięków, próba odgadnięcia, co wydaje dany dźwięk.
· Dzielenie wyrazów na sylaby zgodnie z określonym kodem (wartościami nutowymi), układanie obrazków według podanego kodu.
· Tworzenie ilustracji dźwiękowej do wiersza A. Rżysko – Jamrozik pt. „Kuchnia” – wykorzystując przedmioty codziennego użytku.
· (Układanie z sylab otwartych podpisów do obrazków oraz całych zdań).
· Wykonanie plakatów nt. „Dźwięki przyjemne i nieprzyjemne” metodą kolaż (gazety), wybieranie podpisów (odgłosy ulicy, szum wiatru itp.).
7. Praca z komputerem, wykorzystanie programu komputerowego – „Królik Bystrzak dla Zerówki” - podróż po Balonowym Mieście – Gra w Rymy (rozwijanie analizy słuchowej, dopasowywanie rymujących się słów); Literowe Tunele (analiza głoskowa wyrazów); SZTUKI I SZTUCZKI Zabawa „Muzyka” (tworzenie własnych kompozycji muzycznych, rozwijanie wrażliwości na muzykę).
ZAKOŃCZENIE
8. Wysłuchanie utworu muzycznego Walc Des-dur Chopin, wykonanie ilustracji plastycznej do wysłuchanego utworu. Zadania do domu stworzenie historii, opowiadania do muzyki „O czym opowiada muzyka?”.
Opracowała: Renata Stępień
flek