Mapy geochemiczne - opis.docx

(36 KB) Pobierz

Projekt nr 5

 

 

 

 

Komentarz do mapy zawartości Mn w glebie.

 

Poziom tła wynosi  28,01 i został wyliczony statystycznie. Za tło uznawano wartość średniej geometrycznej plus 2odchylenia standardowe. Po wyliczeniu tła odrzucano wszystkie wartości całej populacji większe od progu tła. Czynność powtarzano do momentu, aż wszystkie dane użyte do liczenia  średniej będą niższe od wartości: średnia  geometryczna + 2 odchylenia standardowe tej średniej.

Po wykonaniu obliczeń  wyznaczono 5 klas zawartości manganu. Po tej czynności naniesiono na mapę wartości pomiarów. Następnie wykonano interpolację między punktami do wartości będących progami klas przez co można było stwierdzić występowanie dwóch anomalii zawartości manganu w glebie wokół, których stwierdzono również występowanie aureoli  rozproszenie. W pozostałej części mapy stwierdzono, że na czterech mniejszych obszarach  występuje podwyższona zawartość manganu w glebie. Za anomalie przyjęto obszar , na którym zawartość manganu w glebie wynosiła powyżej 46,6 ppm.

Aby uszczegółowić obecne wyniki, w przyszłości zaleca się badania w celu wykazania poszerzania  się anomalii w obszarach uznawanych za anomalne i obszarach o podwyższonych zawartości danego pierwiastka. Opróbowania  na danym obszarze powinny być wykonywane przynajmniej 2razy gęściej  niż obecnie( co łącznie da ok. 468 pomiarów więcej).

 

Komentarz do mapy zawartości As w aluwiach rzecznych.

Poziom tła klasował się na poziomie 46 został wyznaczony metoda statyczną na podstawie tła.  Po wyznaczeniu tła określiliśmy 9 klas za pomocą systemu punktowego . Po naniesieniu danych na mapę wyraźnie można zauważyć trzy duże anomalie w południowo zachodniej części mapy ,które potem szybko zanikają co świadczy o aureoli rozproszenia na tym terenie  . Poza tym możemy zauważyć  na obrębie mapy jeszcze dwa małe anomalie.

Na podstawie tych danych zaleca się przeprowadzenie dodatkowych danych  przynajmniej trzy razy gęściej na terenie południowo zachodnim gdzie występują anomalie . Zalecane by tez było sprawdzenie tła skalnego, który może wpływać na zawartość arsenu w aluwiach rzecznych.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin