SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 22.10.2009r.
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat kompleksowy: To jest mój dom.
Temat dnia: Domy i domki, czyli jak mieszkają zwierzątka.
Cele operacyjne: dziecko:
- potrafi wypowiedzieć się na temat treści piosenki,
- uważnie słucha wiersza,
- nazywa zwierzęta i ich domy,
- przyporządkowuje mieszkańców do ich domostw,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- prawidłowo reaguje na sygnały dźwiękowe.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: słuchanie, odpowiedzi na pytania, swobodna wypowiedź, aktywność ruchowa, naśladowanie, kolorowanie.
- oparte na aktywności nauczyciela: śpiewanie piosenki, czytanie wiersza, zadawanie pytań, pogadanka, instruktaż, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: piosenka „Ptasie gniazda”, „Wiewióreczka”, tamburyn, obręcze, wiersz H. Bechlerowej „Pokaż mi swój domek”, ilustracje zwierząt oraz ich domów, orzeszki, piłka, karty pracy C nr 10.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie piosenką „Ptasie gniazda”
Rozmowa nt. treści piosenki:
- O jakim zwierzątku była piosenka?
- Jak nazywa się domek ptaszka?
- Z czego ptaki budują swoje domki?
- W jakich miejscach możemy spotkać ptasie gniazda?
2. Zabawa ruchowa „Ptaki i ptaszki”
Dzieci przy akompaniamencie tamburyna biegają po sali, udając fruwanie ptaszków. Swój lot dostosowują do tempa uderzeń nauczyciela. Na przerwę w muzyce zbierają ziarenka, na hasło ptaszki do domków szybko szukają swoich gniazd (są nimi obręcze, ich liczba odpowiada ilości dzieci. Zabawę można utrudnić za każdym razem zabierając jedną obręcz, wówczas dziecko, które nie zdąży „dofrunąć” odpada z gry).
3. Słuchanie wiersza H. Bechlerowej „Pokaż mi swój domek”
Treść wiersza zostaje zilustrowana obrazkami:
W małym domku pod kasztanem mieszka Hania, miś i Janek.
Miś co rano łapką stuka, budzi w budzie pieska Puka.
Puk tu obok ma swój domek, a w tym domku suchą słomę.
Ładna moja buda nowa! Janek z drewna ją zbudował!
A gdzie ma swój dom cielaczek, co za krówką biega, skacze?
Mu, cielątko muczy, mu, ja w oborze mieszkam tu.
Nad okienkiem tuż przy ścianie jaskółeczka ma mieszkanie.
Jaskółeczek małych sześć woła w gniazdku: Mamo jeść!
A na strychu koła worka jest dom myszki, mała norka.
Niech no przyjdzie kot polować, już się myszka w norce chowa.
Pod jabłonią dom wesoły. To ul – tu mieszkają pszczoły.
Pod jabłonią gwar i szum i brzęk głośny bzum, bzum, bzum.
Idzie ślimak wśród poziomek. Mój ślimaku, gdzie masz domek?
Na to ślimak: Popatrz, proszę, ja swój dom ze sobą noszę.
Jest kotlinka ponad miedzą tam zające cicho siedzą.
Tam trzech synów swoich chowa szara mama zającowa.
W starej sośnie na polanie wiewióreczka ma mieszkanie.
Niech na dworze wicher dmucha moja dziupla ciepła, sucha.
W górach tam gdzie las świerkowy mieszka miś. Miś nie pluszowy.
Żywy miś śpi w ciepłym mchu i przez sen mruczy: mruuuuuuuu…
4. Oglądanie ilustracji domów zwierząt.
Dzieci oglądają domki zwierząt, podają ich nazwy. Nauczyciel zwraca uwagę na ich różnorodność, na dostosowanie ich konstrukcji i usytuowania w zależności od potrzeb mieszkańców. Powrót do ostatniej strofy wiersza – podkreślenie, iż las jest domem wszystkich zwierząt i w związku z tym należy się w nim odpowiednio zachowywać.
5. Zabawa „Wiewiórki w dziuplach”.
Dzieci tworzą małe kółeczka-dziuple (4 osobowe + jedna osoba w środku). Gdy będzie grała muzyka (piosenka „Wiewióreczka”) wiewióreczka śpi, gdy natomiast melodia ucichnie wiewiórka wyskakuje z dziupli po orzeszki.
Pozostałe dzieci tworzące koło tańczą trzymając się za ręce. Zabawę powtarzamy tle razy, aby każde dziecko miało okazję być wiewiórką. Na zakończenie przeliczamy ile zapasów udało się zebrać każdej grupie.
6. Zabawa dydaktyczna „Czyj to domek?”
Przyporządkowywanie domków do ich mieszkańców:
Miś-dom; pies-buda; cielątko-obora; jaskółka-gniazdo; myszka-norka; pszczoła-ul.
7. Zabawa „Domy i ich mieszkańcy”
1 wersja: Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel rzuca piłkę i podaje nazwę zwierzątka, dziecko musi podać nazwę domku, w którym dane zwierzę mieszka.
2 wersja: Dzieci biegają po sali. Naśladują ruchy i dźwięki wydawane przez zwierzęta, których nazwę domu podał nauczyciel, np. gniazdo, ul, chlewik, buda, kurnik.
8. Karty pracy C nr 10 – oglądanie rysunków domków zwierząt, kolorowanie ich. Kończenie odczytanych przez nauczyciela fragmentów zdań poprzez podanie nazwy zwierzątka, mieszkańca danego domku.
krugra