zabawa_andrzejkowa.doc

(93 KB) Pobierz
SCENARIUSZ SPOTKANIA Z RODZICAMI – JASEŁKA
PRZEBIEG ZABAWY ANDRZEJKOWEJ
„SABAT CZAROWNIC I CZARNOKSIĘŻNIKÓW”

 

Grupa dzieci 5 i 6 letnich

 

Cele:

·         zapoznanie dzieci z obecnymi zabawami andrzejkowymi i wesołymi wróżbami oraz zapoznanie dzieci z dawnymi wierzeniami, wróżbami, horoskopem

·         kultywowanie tradycji i zwyczajów ludowych,

·         rozwijanie wyobraźni, ekspresji twórczej, czerpanie radości ze wspólnej zabawy

·         integracja przedszkola (grupy) z rodzicami – przygotowanie strojów andrzejkowych, poczęstunku.

·         propagowanie idei pedagogiki zabawy w toku działań z dużą grupą, wykorzystanie zabaw, tańców, podczas zabawy andrzejkowej, 

 

Przebieg spotkania:

 

1. Powitanie przybyłych gości.

-          zaproszenie wszystkich uczestników spotkania andrzejkowego do sali gimnastycznej

-          uroczyste powitanie wszystkich czarowników, czarodziei, wróżek przez osoby prowadzące.

2.Zabawa integrująca grupę.

Dzieci poruszają się po sali zgodnie z rytmem muzyki. Między dziećmi krąży „Mała wróżka”. Jeśli wróżka dotknie kogoś różdżką, ten siada na dywanie.

3. Nauka zaklęcia i odwiedziny u dzieci z grupy 3 i 4 latków.

„Czary – mary – dary

sny tej nocy – nie koszmary,

niech się spełnią wszystkie

andrzejkowe czary.”

 

Wspólna zabawa z dziećmi na salach dydaktycznych przy skocznej muzyce zachęcamy dzieci nieśmiałe do wspólnej zabawy.

4. Andrzejkowe wróżby – zaproszenie wszystkich do wspólnej zabawy.

 

·         Ustawianie butów- każde dziecko zdejmuje lewy but. Chłopcy ustawiają się w jednym rzędzie, a dziewczynki, w drugim w kierunku wyjścia. Następnie przestawiają buty od końca do początku. Czyj but pierwszy dotrze do drzwi i wyjdzie za próg, ta osoba jako pierwsza zmieni swój stan cywilny.

 

·         „Trzy talerze”- pod talerzami leżą: obrączka, mirt (listek), różaniec.

- obrączka – rychłe zamążpójście

- mirt (listek) – długotrwałe panieństwo (kawalerstwo)

- różaniec – pójście do klasztoru

·         „Pięć talerzy”- pod talerzami znajdują się: cukierek, piórko, muszla, ziarenko pieprzu, kamyk.

- cukierek – życie słodkie i wesołe;

- piórko – życie lekkie i przyjemne;

- muszla – życie na morzu lub w dalekim kraju;

- ziarenko pieprzu – życie pełne przygód;

- kamyk – życie pracowite i pożyteczne;

·        „Kartki z imionami”- w dwóch torebkach znajdują się karteczki z imionami: w jednej imiona dziewczynek, w drugiej imiona chłopców. Dzieci ustawiają się w dwóch rzędach. Dziewczynki losują imiona męskie, chłopcy -  żeńskie.

·         „Wróżba cukierkowa”- nauczyciel prowadzący częstuje wszystkich uczestników zabawy cukierkami. Trzy z nich mają pomiędzy podwójnym opakowaniem groszową monetę. Kto poczęstuje się cukierkami z niespodzianką, ten będzie miał szczęście w nadchodzącym roku.

5. Krzesełka - Celem zabawy jest w rytm muzyki poruszanie się po obwodzie koła w chwili umilknięcia muzyki rodzic razem z dzieckiem siadają na krzesełku, osoba która najdłużej będzie krążyć wokół krzesełek wygrywa.

6. „Znaki zodiaku” – rozmowa nt. ułożenia gwiazd przeczytanie horoskopów na nowy rok zabawa kotyliony dobieramy się w pary np.: koziorożec i baran, skorpion rak itp.

7. Słodki poczęstunek – ciasta, słodycze i napoje przygotowane przez rodziców.

8. Dyskoteka „Sabat czarownic i czarnoksiężników” wybory najoryginalniejszego  magika, czarodzieja wróżki – konkurs na strój andrzejkowy.

9. Zakończenie spotkania – podziękowanie za wspólną zabawę dzieciom.

 

 



Organizatorzy:

Krystyna Madera, Beata Tomaszewska, Justyna Kaźmierczak

Przedszkole nr 16 w Koszalinie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin