SCENARIUSZ ZAJĘĆ NA DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.doc

(40 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ NA DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ NA DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

(25 listopada)

 

Cele ogólne:

-         kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek,

-         rozwijanie umiejętności poprawnego budowania wypowiedzi,

-         rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych.

 

Środki dydaktyczne:

Pluszowe misie przyniesione przez dzieci, sylweta ,,niekompletnego misia Uszatka”, brakujące elementy misia Uszatka, treść wiersza Cz. Janczarskiego ,,Naprawiamy misia”, emblemat smutnej buzi misia, pocięte na 5 elementów ilustracje misiów, papier, klej, farba klejowa, miód i miodowe ciasteczka, chusta animacyjna, magnetofon, płyta CD z nagraniem wesołej i smutnej muzyki.

 

PRZEBIEG

 

1. Powitanie

    Nauczycielka wita dzieci słowami:

    Dzień dobry! Czy wiecie jaki dziś dzień? Kto ma swoje święto? Dziś obchodzimy Światowy Dzień        Pluszowego Misia. Tak, tak. 1 Czerwca wszystkie dzieci mają swój dzień - Dzień Dziecka, a dzisiaj 25 listopada wszystkie misie mają swoje święto. Bardzo mi miło że mogę Was gościć w Krainie Pluszowych Misiów. Z tej właśnie okazji prosiłam, aby każde z was przyniosło dziś do przedszkola swojego ulubionego pluszowego misia. Przedstawcie waszych ulubieńców kolegom.

 

2. Przedstaw swojego misia.

    Dzieci prezentują kolegom swojego ulubionego misia przyniesionego do przedszkola.

 

3. Piosenka Uszatka.

    Czy wiecie jak nazywa się najsławniejszy pluszowy miś w Polsce? Posłuchajcie piosenki, a na

    pewno odgadniecie jego imię.

 

    Na dobranoc, dobry wieczór

    miś pluszowy śpiewa wam,

    mówią o mnie, miś Uszatek

    bo klapnięte uszko mam.

        Jestem sobie mały miś,

        śmieszny miś,

        znam się z dziećmi nie od dziś

 

     Po wysłuchaniu piosenki rozmowa nt charakterystycznych cech Uszatka – klapnięte uszko,                              

     brązowe futerko, duże czarne oczy, łatki na łapkach.

     Wyszukiwanie wśród pluszaków przyniesionych z dom, tych, które odpowiadają opisowi misia

     Uszatka.

 

 

4. Zabawa ,,Co się dzieje?” - z wykorzystaniem chusty animacyjnej

    a) Misie jadą nad morze samochodem – dzieci trzymają swój koniec chusty i poruszają się

        powoli dookoła,

    b) ,,Sztorm” - na chuście leżą maskotki, dzieci podrzucają je do góry, tak, aby nie spadły.

 

5. Dlaczego Uszatek jest smutny? - rozmowa w oparciu o wiersz Cz. Janczarskiego

    Oj, widzę że misie zmęczyły się odrobinkę. Porozmawiajmy teraz o misiach pluszowych

     i ich prośbach do dzieci. Miś Uszatek śpiewał w dobranocce; ,,Dzieci lubią misie, misie lubią

     dzieci”. Ale jest to możliwe tylko wtedy, kiedy dzieci je szanują.

     Nauczycielka prezentuje smutną buzię misia (załącznik nr 1) mówiąc wiersz Cz. Janczarskiego ,,Naprawiamy misia”.

 

,Naprawiamy misia” - Czesław Janczarski

 

Kto misiowi urwał ucho?

No kto? - pytam.

Cicho, głucho...

Nikt się jakoś nie przyznaje.

Może jechał miś tramwajem?

Może upadł biegnąc z górki?

Może go dziobały kurki?

Może Azor go tarmosił,

Urwał ucho, nie przeprosił?

Igła, nitka, rączek para,

naprawimy szkodę zaraz.

O! Już sterczą uszka oba.

Teraz miś się nam podoba.

 

-         Kto mi powie dlaczego nasz miś ma smutną buzię?

-         Jak myślicie co trzeba zrobić, żeby Uszatek się uśmiechnął?

-         A czy wy szanujecie swoje zabawki? ( rozmowa z dziećmi o poszanowaniu zabawek)

Po krótkiej rozmowie wybrane dziecko dorysowuje uśmiech na buzi misia. - załącznik nr 2

 

6. Wesoły miś – zabawa dydaktyczna

    To jest miś Uszatek ( nauczycielka prezentuje dużą sylwetę misia – załącznik nr 3). Nasz miś jest

    niekompletny. Czego mu brakuje? Dzieci wymieniają: brakuje mu oczu, klapniętego uszka, łapki,

    pięknego uśmiechu,

    Postarajmy się wspólnie uzupełnić sylwetę misia brakującymi elementami ( wybrane dzieci

    uzupełniają sylwetę misia brakującymi elementami).

   Nauczycielka zwraca się do dzieci:

-         Które uszko misia jest klapnięte?

-         Którą łapką misiu do nas macha?

 

 

 

 

7. Taniec wesołych misiów – swobodna ekspresja do muzyki.

    Dzieci słuchają nagrania dwóch melodii – dokonują wyboru jednej, która ich zdaniem nadaje

    się do tańca szczęśliwych misiów. Tańczą w rytm melodii.

 

8. Ułóż całość z części – ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej (praca w parach)

    Dzieci w parach otrzymują ilustracje różnych znanych misiów (Miś Uszatek, Miś Puchatek,

    Miś Koralgol, Miś Yoggi). Ilustracje pocięte są na 5 elementów. Zadanie dzieci polega na

    ułożeniu całości z części i przyklejeniu powstałej ilustracji na kartkę papieru.

    Po skończonej pracy każda para nazywa swojego misia i opisuje jego wygląd, dostrzegając

    cechy charakterystyczne.

 

9. ,,Mój ulubiony miś”- malowanie

     Dzieci malują  paluszkami używając farby klejowej (razem przygotowanej) nt ,,Mój

     ulubiony miś”

10. ,,Małe co nieco” - degustacja miodu i miodowych przysmaków.

      Ojej, dzisiejszy dzień był naprawdę pełen wrażeń. Hmmm...na pewno zgłodnieliście.

      Zapraszam Was do naszego specjalnego kącika ,,Słodkie małe co nieco”, w którym

      znajdziecie miód i pyszne miodowe ciasteczka.

 

Ewaluacja – miniankieta dla dzieci.

 

1.      Czy podobało Wam się nasze zajęcie? Jeśli tak, to co najbardziej (wymień zabawę)?

2.      Co chciałbyś zmienić w tym zajęciu?

3.      Czy chcecie na przyszłość bawić się w podobne zabawy?

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin