Pomiar pojedynczego kąta ( pomiar zwykły):
· Po wykonaniu czynności wstępnych przystępujemy do wykonywania pomiaru kąta poziomego. Ustawiamy tyczki geodezyjne na 2 punktach celu: prawym i lewym. Obserwator obsługuje instrument a sekretarz zapisuje podawane odczyty w dzienniki pomiaru kątów poziomych.
· Sprawdzamy jaki system odczytowy ma teodolit: stopniowy czy gradowy. W tym celu obracamy alidadę o pełny kąt, jeżeli kąt pełny ma 360o to jest to odczyt stopniowy. A jeżeli ma 400g to jest to odczyt gradowy.
· I SERIA. Wykonujemy pomiar kąta poziomego w I położeniu lunety (pierwszy półpoczet). Po dokładnej orientacji limbusa na cel lewy, celujemy na tyczkę oznaczającą lewe ramię kąta (krzyż kresek w miejscu zetknięcia się tyczki z ziemią). Pokrętką mikrometru doprowadzamy do koincydencji kreski diametralnych fragmentów kręgu. Odczytujemy z lunetki systemu odczytowego kąt i zapisujemy odczyt OL w dzienniku pomiarowym, notując także numer stanowiska i oznaczenie celu. Za pomocą leniwki alidady i leniwki lunety schodzimy z celu, a następnie ponownie celujemy dokładnie na cel lewy. Odczytujemy ponownie wartość kątową i notujemy ją w dzienniku. Z dwóch odczytów obliczamy średnią arytmetyczną.
· Celujemy na tyczkę oznaczającą prawe ramię kąta. Postępujemy analogicznie tak ja w przypadku pomiaru kąta lewego. W dzienniku pomiaru kątów poziomych notujemy odczyt OP . W dzienniku obliczamy średnie odczyty kątowe z I położenie lunety.
· Wykonujemy pomiar kąta poziomego w II położeniu lunety (drugi półpoczet). Celując na prawe ramię kąta, obracamy alidadę wokół osi v o kąt 200g (180o) oraz lunetę wokół osi h tzw. obrót lunety przez zenit lub nadir. Naprowadzamy środek siatki celowniczej na miejsce zetknięcia się tyczki prawej z ziemią i wykonujemy odczyt OP w II położeniu lunety. Odczyt notujemy w dzienniku. Za pomocą leniwki alidady i leniwki lunety schodzimy z celu, a następnie ponownie celujemy dokładnie na cel prawy. Odczytujemy ponownie wartość kątową i notujemy ją w dzienniku. Z dwóch odczytów obliczamy średnią arytmetyczną.
· Następnie celujemy na tyczkę lewą w II położeniu lunety. Wykonujemy analogicznie pomiar kąta prawego. Odczyt notujemy w dzienniku jako OL w II położeniu lunety.
· Uśrednienie wyników pomiarów z dwóch położeń lunety pozwala na eliminację wpływów błędów: kolimacji, inklinacji, mimośrodu osi celowej i mimośrodu alidady.
· Zwiększają dokładność pomiaru kąta poziomego wykonujemy II SERIA. Przesuwamy limbus o kąt δ = 180o(200g)/s i mikrometr o wartość 1/s pełnego zakresu skali mikrometru (s- zaplanowana liczba pocztów). Czynności pomiaru kąta poziomego wykonujemy analogicznie jak dla I serii.
· Przed opuszczeniem stanowiska należy sprawdzić poprawność pomiarów przez obliczenie i porównanie wartości kąta z każdego półpoczetu i średnich wartości kąta z poszczególnych pocztów.
· Pomiar kąta poziomego dla poszczególnych stanowisk przy pomiarze kątów w trójkącie wykonujemy analogicznie jak na I stanowisku.
witmat1