MIESIĘCZNIK Z ŻYCIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W MAZIARNI
Listopad 2009, Nr 3(12)
Cena 0,50 zł
Dzisiaj wielka jest rocznica -
jedenasty listopada!...
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.
Przystrojony portret "Dziadka",
wzdłuż ram spływa
czarna wstęga...
Odszedł od nas Wódz w zaświaty
ból do głębi serca sięga.
Żył dla Polski, walczył za nią,
na bój krwawy wiódł legiony,
siał i orał dla Ojczyzny -
my zbieramy dzisiaj plony.
Żołnierzyków mamy dzielnych,
bacznie strzegą granic kraju -
od nas tylko dziś zależy,
aby było nam jak w raju.
Więc o przyszłość
walczmy społem,
pod sztandarem z Orłem Białym,
tylko pracą i nauką
przysporzymy Polsce chwały!
Ludwik Wiszniewski
W numerze:
Ø kronika wydarzeń szkolnych,
Ø rubryka sportowa,
Ø humor, zagadki,
Ø i wiele innych ciekawych rzeczy…
Redakcja
25 października po raz kolejny odbył się w Stanach przegląd piosenki religijnej. Naszą szkołę reprezentowała bardzo liczna grupa uczniów. W grupie klas I-III w kategorii solistów II miejsce zajęła Karolinka Bednarz z klasy pierwszej (na zdjęciu), a III miejsce – Wiola Rutyna z klasy trzeciej. W kategorii zespołów III miejsce zajęły Agatka Ptak i Mariola Moskal (kl. I), a wyróżniono Piotrusia Iskrę i Michała Dula (kl. I).
W grupie klas IV-VI świetnie zaprezentował się Piotrek Bednarz z klasy IV, który wyśpiewał II miejsce w kategorii solistów, zaś Ola Kopeć (kl. V) otrzymała wyróżnienie.
WIEŚCI SZKOLNE
Na zdj. Karolinka Bednarz z kl. I
W kategorii zespołowej II miejsce otrzymały Dorota Żak i Marta Iskra (kl. V, VI), a III – Karolina Cuber, Wiola Zybura i Sylwia Moskal (kl. VI). Gratulujemy!
۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩
W ramach realizacji projektu „Jestem aktywny – inwestuję w swoją przyszłość” 6 listopada odwiedziliśmy w Stalowej Woli redakcję tygodnika „Sztafeta”. Redaktor naczelna tej gazety Pani Krystyna Światowiec ciekawie opowiedziała nam o historii tygodnika, a także wyjaśniła, jak pracują dziennikarze oraz jak redaguje się gazetę. Później pojechaliśmy do drukarni Marlex, gdzie Pan Artur Majowicz za
zdradzał nam tajniki pracy w drukarni. Okazuje się, że i praca dziennikarza, i praca w drukarni różni się od tej, jaką wykonujemy przy naszej PINEZCE. Ale cóż… my się uczymy i inwestujemy w siebie!
SPORT, SPORT, SPORT…
Nie tylko polskie siatkarki zasługują na miano Złotek. Ta nazwa należy się tez naszym dziewczynom, które są najlepsze w całej gminie Bojanów i to nie tylko w jednej dyscyplinie!
29 października nasze wspaniałe koleżanki zdobyły I miejsce w unihokeja, wygrywając w Bojanowie ze wszystkimi zespołami. 5 listpada zaś nie dały nikomu żadnych szans w piłce ręcznej i też zajęły I miejsce!
Nie ma to jak sportsmenki z Maziarni!
Brawo!!!
WAŻNE DATY
Święto Odzyskania Niepodległości
Tło historyczneW XVIII w. silna niegdyś Rzeczpospolita zaczęła się chylić ku upadkowi co doprowadziło do trzech rozbiorów Polski, ostatni trzeci rozbiór trwał od roku 1975, przez 123 lata, aż do 1918 roku kiedy to, 11 listopada, Rada Regencyjna (organ sprawujący władzę nad Królestwem Polskim) przekazała władzę nad wojskiem, Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej powrócił z internowania w Magdeburgu, a w trzy dni później rozwiązała się, przekazując mu pełną władzę ustanawiając go Naczelnikiem Państwa. Powstała Druga Rzeczpospolita.
Święto Niepodległości i obchodyDzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta. Od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym, a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. Święto obchodzone jest w całym kraju, lecz najważniejsze obchody odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
My też włączyliśmy się do obchodów tego święta i wysłuchaliśmy montażu słowno-muzycznego, który przygotowali uczniowie klas IV-VI pod kierunkiem Pani Anny Skawińskiej.
Andrzejki, jędrzejówki, andrzejówki
Andrzejki obchodzimy w wigilię (czyli w przeddzień) dnia świętego Andrzeja - 29 listopada. Obchodzone są w całej Europie. Andrzejki to wieczór poświęcony wróżbom, które dotyczą małżeństwa i miłości. Tego wieczoru spotykają się młode kobiety, dziewczyny i wróżą sobie, która pierwsza i za kogo wyjdzie za mąż. Pierwsze udokumentowane wzmianki o wróżbach andrzejkowych pochodzą z roku 1557. Przypuszcza się, że adrzejkowe wróżby brały swój początek ze starożytnej Grecji.
Według teorii kult św. Andrzeja i tradycja wróżb miłosnych wywodzi się ze starogermańskich wierzeń związanych z bogiem miłości, płodności i bogactw – Frey. Chłopcy, mężczyźni też mają dzień poświęcony takim wróżbom - Katarzynki - wypada on w przeddzień dnia świętej Katarzyny, czyli 24 listopada.
Powróżmy sobie…
Lanie wosku
Jest to jedna z najbardziej popularnych andrzejkowych wróżb. Potrzebne będą świeczki, garnuszek, miska z wodą i klucz. Roztopcie wosk na małym ogniu. Trzymając klucz w jednej ręce nad miską z wodą, należy lać wosk tak, żeby przepływał on przez otwór w kluczu. Po zastygnięciu wosku w wodzie, trzeba odczytać powstałe kształty - symbole.
Jak interpretować kształty z wosku:
Krzyż oznacza dolegliwości zdrowotne, jeśli kształt krzyża tylko się zarysował, ale nie jest zbyt wyraźny - sprawy finansowe nie będą szły tak jak tego oczekujemy, a i w życiu osobistym bez fajerwerków;
Kwiat - ożenek lub zamążpójście, znalezienie ukochanej/ ukochanego.
Zwierzę - uwaga na stan zdrowia, może pojawić się jakaś nowa dolegliwość.
Pasy na wosku - wróżą podróże, a nawet zmianę miejsca zamieszkania.
Gwiazdki - sukcesy zawodowe.
Postać ludzka - pojawi się nowa przyjaźń.
Dom - pojawi się nowe gospodarstwo, dla dziewczyny niezamężnej może oznaczać również zamążpójście.
Bezkształtne ruiny - nieszczęście w bliskiej przyszłości.
Drzewo - można interpretować na różny sposób. Jeśli ma gałęzie uniesione do góry, to można spodziewać w niedalekiej przyszłości radości i drobnych sukcesów. Z opuszczonymi gałęziami - wróży smutek i tęsknotę.
Pierścień lub świeca oznaczają szybki ślub.
Jeśli wosk opadł na dno bezkształtnym plackiem, to perspektywa odnalezienia drugiej połówki odwlecze się.
Wróżba z papieru
Potnij papier na 13 równych części. Na 6 piszesz swe marzenia (najlepiej wodoodpornym pisakiem). Składasz i mieszasz. Wkładasz na dno miski i powoli zalewasz wodą. Ta kartka, która pierwsza wypłynie i to, co na niej napisane się spełni. Jeśli kartka pusta to na spełnienie marzeń musisz poczekać
Kubki przyszłości
Na stole pod plastikowymi kubkami kładziemy obrączkę, monetę i krzyżyk. Czwarty kubek pozostaje pusty. Jedna osoba wskazuje wybrany kubek. „Wróżka” odwraca go i tłumaczy znaczenie wybranego przedmiotu:Obrączka – małżeństwo w przyszłości,Krzyż – ksiądz, zakonnica, ciągłe modlitwy,Pusty kubek – zostaniesz starą panną lub kawalerem.Moneta - zostaniesz bardzo bogata/bogaty.
Kości do gry
Na podłodze lub stole zakreślamy białą kredą krąg. Rzucamy trzema kośćmi do gry lewą ręką na środku koła. Należy zachować przy tym milczenie. Sumujemy wyrzucone oczka, nie biorąc pod uwagę tych kości, które wytoczyły się poza „zaczarowany” krąg.
Jeśli liczba wyrzuconych oczek wynosi:
1 Uważaj! Czekają cię jakieś niesnaski zarówno w szkole jak i w domu.
2 Możesz liczyć na miłą niespodziankę. Może wygrasz na loterii?
3 Dzięki jakiemuś zbiegowi okoliczności spełni się któreś z twoich marzeń.
4 Poznasz nową koleżankę lub kolegę.
5 Osiągniesz dokładnie to, co planowałeś.
6 Już możesz się cieszyć. Szczęście jest tuż za progiem.
7 Ktoś rozpowszechnia plotki na twój temat.
8 Niestety masz pecha, ale los się jeszcze odwróci.
9 Twój sukces będzie naprawdę wspaniały!
10 Przez dłuższy czas czekają cię drobne kłopoty.
11 Czeka cię długa i ciekawa podróż.
12 Wkrótce poznasz kogoś, kogo polubisz.
13 Spotka cię coś przyjemnego.
14 Twoje życzenie ma niewielkie szanse na spełnienie.
15 Możesz liczyć na długotrwały uśmiech losu
16 Postępuj ostrożnie i rozważnie, a unikniesz kłopotów.
17 Uważaj, ktoś ci chce podstawić nogę.
koala128