SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI W GRUPIE 6-LATKÓW:
„PASOWANIE NA STARSZAKA”
Cel ogólny:
„Wyzwalanie radości z okazji pasowania na starszaka”.
Cele szczegółowe:
u uświadomienie dzieciom ważności i znaczenia hymnu narodowego: postawa baczność, zachowanie powagi
u rozumienie znaczenia uroczystości i samego tekstu ślubowania
u podkreślenie tożsamości narodowej poprzez recytację wiersza:”Polak mały”
u rozwijanie umiejętności wygłaszania wiersza z zastosowaniem odpowiedniej intonacji i tempa
u rozumienie tekstu ślubowania jako zobowiązania wobec dzieci i dorosłych
u rozwijanie sprawności motorycznej dzieci poprzez wykonanie tańców
u doskonalenie aparatu artykulacji w toku recytacji: poprawa wymowy
u wzbogacenie słownictwa po zapoznaniu z tekstami wierszy piosenek i ślubowania.
u wdrożenie do właściwego zachowania podczas różnych uroczystości.
Przebieg uroczystości
1. Śpiew zbiorowy I zwrotki hymnu narodowego z podkładem muzycznym
2. Powitanie:
Wszyscy pięknie dziś ubrani,
Uśmiechnięci, uczesani,
Dzień ten w sercach nam zostanie,
Bo dziś będzie pasowanie.
Więc witamy wszystkich gości,
Wszystkim pięknie się kłaniamy
I na występ zapraszamy.
Chcemy zatańczyć i zaśpiewać ładnie
Proszę się nie gniewać, jeśli źle wypadnie.
Bo my nie aktorzy, tylko małe dzieci,
Cieszyć się będziemy , gdy oklaski dostaniemy.
Może piosenką zacznijmy właśnie
Wtedy nam wszystkim zrobi się raźniej.
3. Śpiewanie piosenki: „Nasza Pani” ( płyta: „Już w szkole” – kl. I sem. I )
Ile słoni jest w Afryce
Czy są ludzie na księżycu
Co król jada na śniadanie
Gdzie nietoperz ma mieszkanie
Nasza Pani wszystko wie.
Za to dzisiaj dzień świąteczny
Każdy z nas jest bardzo grzeczny
Dziś piosenkę zaśpiewamy
Na bębenku zastukamy
Bo dziś Pani święto jest!
4. Deklamacja wiersza pt. „Wesołe przedszkole”
Dziecko I
Tylu kolegów mam i koleżanek
Z którymi biegam wesoło.
Dziecko II
Dobrze jest w domu i u babci dobrze
Ale najlepiej w naszym przedszkolu.
Dziecko III
Uczyć się trzeba pilnie, z ochotą
Nauka jest droższa niż srebro i złoto.
Dziecko IV
Najlepiej lubimy czytać i rysować
Wiemy, że w starszakach nie można próżnować
Dziecko V
Kto rysować umie, narysować łatwo
Wesołe przedszkole z roztańczoną dziatwą.
5. Recytacja wiersza : „Polak mały”
- Kto Ty jesteś?
- Polak mały
- Jaki znak Twój?
- Orzeł Biały
- Gdzie Ty mieszkasz?
- Między swemi
- W jakim kraju?
- W polskiej ziemi
- Czym ta ziemia ?
- Mą Ojczyzną
- Czym zdobyta?
- Krwią i blizną
- Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze
- A w co wierzysz?
- W Polskę wierzę.
6. Układ taneczny przy piosence pt. „Malowała jesień”.
Płyta : „Już w szkole” – CD – sześciolatka.
Malowała jesień
W parku wszystkie liście
Na czerwono , na brązowo
Żółto i złociście
Ref. .....la, la ,la...
Bis ... na czerwono, na brązowo
Żółto i złociście.
Przyleciała sroczka
I usiadła z boku
Przyglądała się jak jesień
Barwi wszystko wokół.
Ref. ...la ,la, la ...
Bis ...Przyglądała się jak jesień
Wietrzyk to zobaczył
I pędzi po lesie
Kolorowe liście zrywa
I ze sobą niesie
Ref. ....la ,la,la ...
Bis...Kolorowe liście zrywa
I ze sobą niesie.
7. Nauczycielka zaprasza do ślubowania:
Nauczycielka mówi: BACZNOŚĆ!
Niech nauka i wiedza w naszych sercach zagości
Proszę o powstanie naszych szanownych gości.
Ta chwila w naszej pamięci
Niechaj na długo zostanie
A teraz odbędzie się: Ślubowanie!
Tekst Ślubowania!
ŚLUBUJĘ BYĆ DOBRYM POLAKIEM!
BYĆ PRZYJACIELEM ROŚLIN I ZWIERZĄT!
SZANOWAĆ WSZYSTKICH LUDZI!
SWĄ NAUKĄ I ZACHOWANIEM SPRAWIĆ RADOŚĆ!
RODZICOM I NAUCZYCIELOM!
8. Zaproszenie Pani Dyrektor do pasowania.
Panią Dyrektor do nas prosimy
Do pasowania już przystąpimy.
„PASUJĘ CIEBIE NA STARSZAKA” – mówi pani Dyrektor
DOTYKA RAMIENIA DZIECKA – ołówkiem
WRĘCZA DZIECIOM DYPLOMY PASOWANIA NA STRASZAKA.
9. Wręczenie upominków dzieciom.
10. Słodki poczęstunek.
11. Podziękowanie przez Nauczyciela dzieciom, Rodzicom i Dyrekcji.
mgr Eulalia Wildangier
hakima