dumping.doc

(23 KB) Pobierz
OPRACOWANIE TEMATYCZNE

Dumping i postępowanie antydumpingowe

 

 

 

Podstawą prawną prawa europejskiego w zakresie dumpingu jest Rozporządzenie Rady UE 384/96 dotyczące postępowań antydumpingowych. Powyższa regulacja uwzględnia postanowienia porozumienia antydumpingowego przyjętego w ramach rundy negocjacji GATT.

Za eksportową cenę dumpingową produktu sprzedawanego na terytorium Unii Europejskiej uważa się cenę, która jest niższa od porównywalnej ceny tego produktu lub produktu podobnego na rynku krajowym. Ponadto, aby wprowadzić środki antydumpingowe muszą być spełnione dodatkowe trzy warunki:

 

§         przemysł UE musi ponieść rzeczywistą szkodę,

§         import po cenach dumpingowych wyrządził konkretną szkodę – między importem a szkodą musi zaistnieć związek przyczynowy,

§         potencjalne wprowadzenie środków odwetowych musi leżeć w interesie Wspólnoty.

 

Podstawą wszczęcia postępowania przez Komisję Europejską jest zazwyczaj skarga składana przez przemysł Wspólnoty lub też jego przedstawicieli. Zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia 384/96 Komisja może również otworzyć procedurę na mocy własnej decyzji. Wniosek powinien zawierać dowody, których istnienie świadczy o istnieniu dumpingu, szkody oraz związek przyczynowy. W trakcie postępowania przedsiębiorcy zobowiązani są dostarczać wszystkich niezbędnych informacji w formie wypełnionego kwestionariusza. Przedstawiciele Komisji Europejskiej składają następnie tzw. wizytę weryfikacyjną, której celem jest weryfikacja informacji otrzymanych uprzednio w formularzu. W przypadku wstępnego ustalenia dumpingu Komisja Europejska może nałożyć na okres 6 lub 9 miesięcy tymczasowe cła antydumpingowe. Gdy w wyniku przeprowadzonego postępowania potwierdzone zostaną wstępne ustalenia, cła nakładane mogą być na pięć lat. Całe postępowanie zakończyć się powinno w terminie jednego roku od momentu jego wszczęcia.

Zgodnie z postanowieniami art. 173 Traktatu o utworzeniu Wspólnoty Europejskiej każda osoba fizyczna lub prawna [...] może wszcząć postępowanie przeciwko decyzji, której jest adresatem, lub przeciwko rozstrzygnięciu, które pomimo iż jest w formie rozporządzenia lub decyzji skierowanej do innej osoby, dotyczy jej bezpośrednio i osobiście. W powyższym trybie zaskarżeniu ulec więc może decyzja o nałożeniu ceł antydumpingowych. Właściwym w przedmiotowych sprawach jest Sąd I Instancji; odwołanie od jego decyzji przysługuje do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin