14.09. Urodziny.doc

(48 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 14.09.2009r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Jacy jesteśmy?

Temat dnia: Urodziny, czyli dzień świętowania.

 

Cele operacyjne: dziecko:

- wypowiada się na temat urodzin,

- zna zasady świętowania urodzin w przedszkolu,

- potrafi złożyć życzenia,

- słucha opowiadania E. Kaniewskiej Szuflada,

- układa tort urodzinowy z wybranych klocków,

- lepi z plasteliny prezent dla misia,

- wykonuje masażyk relaksacyjny na plecach innego dziecka,

- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,

- rozwija swoją orientację przestrzenną.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, składanie życzeń, słuchanie opowiadania, aktywność twórcza: układanie tortów, lepienie z plasteliny, wykonywanie ćwiczeń ruchowych.

- oparte na aktywności nauczyciela: pogadanka, zadawanie pytań, czytanie treści życzeń, opowiadania oraz wierszowanego masażyku „Urodziny misia Zbysia”, pokaz, instruktaż, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa

 

Środki dydaktyczne: nagrania zabaw: Pociąg (Rymowana gimnastyka dla smyka), Kołyszemy się (M. Bogdanowicz, W co się bawić z dziećmi, cz.2), ilustracje lokomotywy z 12 wagonami, lista imion dzieci z datami urodzin, kapelusz w kształcie tortu, pluszowy miś, treść życzeń urodzinowych, opowiadanie E. Kaniewskiej Szuflada, wierszyk Urodziny misia Zbysia, plastelina, różnego rodzaju klocki.

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Zabawa ruchowa „Pociąg”:

Ustawiamy się gęsiego, łapiemy jeden drugiego

Wołamy głośno: uuuuu! I pociąg rusza: ciuch

Światło zielone! Idziemy… Światło czerwone! Stajemy!

Zielone … Czerwone … x3

Wszyscy tworzymy stonogę i dalej ruszamy w drogę

Jeden krok do przodu i stajemy znowu …

A teraz, stojąc gęsiego, łapiemy jeden drugiego

I razem siadamy, sąsiada puszczamy

 

2. Pogadanka wprowadzająca w tematykę urodzin

Zobaczcie dzieci! Do przedszkola przyjechał zaczarowany pociąg urodzinowy. W zeszłym tygodniu świętowaliśmy urodziny naszej koleżanki, a dziś mamy okazję dowiedzieć się, kiedy pozostałe „przedszkolaki z naszej paki mają urodziny”.

Zaprezentowanie pociągu z 12 wagonami. Każdy wagon to jeden miesiąc w roku. Ustawiamy wagoniki zaczynając od września, a kończąc na sierpniu. Nad nimi zawieszamy imiona dzieci wraz z datą urodzin.

 

3. Swobodne rozmowy na temat urodzin

- Jak wy świętujecie urodziny?

- Co na każdych urodzinach być powinno? (życzenia, tort i dmuchanie świeczek, śpiewanie „Sto lat”, prezenty, dobra zabawa)

 

4. Zabawa ruchowa „Kołyszemy się”

Na prawo, na lewo się kołyszemy,

Na prawo, na lewo kołyszemy się.

Do przodu, do tyłu się kołyszemy

Do przodu, do tyłu kołyszemy się.

Do góry i na dół razem wstajemy

Do góry i na dół, jak dobrze nam!

 

5. Rozmowa nt. świętowania urodzin w przedszkolu

Dzieci przypominają schemat obchodów urodzin: solenizant siedzi na krzesełku, w tym dniu otrzymuje „urodzinowy kapelusz” (prezentacja), wszyscy stojąc śpiewają mu „Sto lat”,
a następnie każdy z osobna składa życzenia. Na koniec następuje rozdanie cukierków.

 

6. Składamy życzenia

Nauczyciel prezentuje treść krótkich życzeń urodzinowych. Dzieci uczą się go ze słuchu.

 

………… (imię dziecka x2) cóż ci dam

Tylko jedno serce mam

A w tym sercu róży kwiat

Żyj nam ……(imię dziecka) żyj sto lat.

 

 

 

7. Zabawa ruchowo twórcza „Jestem duży – jestem mały”

Dzieci na hasło „duży” pokazują całym ciałem, jakie są duże, a na hasło „mały” – jakie są małe.

 

8. Słuchanie opowiadania E. Kaniewskiej „Szuflada” oraz rozmowa na jego temat

- Gdzie Paulina trzymała swoje skarby?

- Czy Bartek powinien ruszać rzeczy w szufladzie Pauliny?

- Co to było takiecosie?

- Co Bartek dostał na urodziny?

- Jaki prezent najbardziej go ucieszył?

- A co wy chcielibyście dostać na urodziny?

 

9. Zabawa tematyczna „Urodziny misia Zbysia”

Prezentacja maskotki. Dzieci z wybranych klocków układają tort dla misia. Nazywają swoje torty.

 

10. Zabawa relaksacyjna „Urodziny misia Zbysia”

Dzieci dobierają się w pary. Jedna osoba leży na brzuchu, druga słuch wiersza i wykonuje delikatny masażyk na plecach partnera (potem następuje zmiana). Nauczyciel pokazuje sposób wykonania masażyku.

 

Treść opowiadania

Sposób wykonania masażu

Na urodziny Misia Zbysia
Wszystkie zabawki biegają dzisiaj

Przebiegamy palcami po jego plecach

Sunie w podskokach kot pluszowy

Naśladujemy dłonią skoki, opierając ją raz na nadgarstku, raz na opuszkach palców

I kroczy ciężko smok trójgłowy

Zdecydowanie, z wyczuciem stukamy
w plecy wewnętrzną stroną dłoni

Bum, bum, bum,
Na bębnach grają,
Wszyscy misiowi prezenty dają.

Delikatnie stukamy dłonią zawinięta w pięść

Tra, ra, ra, trąbka wtóruje,
Misio się kłania, pięknie dziękuje.

Delikatnie stukamy opuszkami placów

Lalka Rozalka na paluszkach

Leciutko kroczymy po plecach palcami

Wiruje wkoło niczym muszka.

Krąży palcami

Konik Pomponik człapie powoli

Wolno, z wyczuciem stukamy otwartą dłonią

Bo go dziś trochę nóżka boli

Głaszczemy dziecko po nodze

Bum, bum, bum,
Na bębnach grają,
Wszyscy misiowi prezenty dają.

Delikatnie stukamy dłonią zawinięta w pięść

Tra, ra, ra, trąbka wtóruje,
Misio się kłania, pięknie dziękuje.

Delikatnie stukamy opuszkami placów

 

11. Ćwiczenia plastyczno-twórcze: lepienie prezentów dla misia

Wszystkie zabawki przyszły na urodziny z prezentami. A co wy dacie misiowi Zbysiowi?

Ulepcie swoje podarki z plasteliny.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin