07.09 Poznajemy pojazdy.doc

(441 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 07.09.2009r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Czym pojechaliśmy na wakacje?

Temat dnia: Poznajemy pojazdy.

 

Cele operacyjne: dziecko:

- wymienia różne środki transportu,

- naśladuje ruchem i dźwiękiem wskazane pojazdy,

- dzieli pojazdy na lądowe, wodne i powietrzne,

- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,

- wykonuje pracę plastyczną według określonego wzoru.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: taniec, aktywność ruchowa, wcielanie się w rolę, naśladownictwo ruchowo-dźwiękowe, odpowiedzi na pytania, swobodna wypowiedź, wykonywanie ćwiczeń plastycznych, 

- oparte na aktywności nauczyciela: pogadanka, zadawanie pytań, śpiewanie piosenek, instruktaż, pokaz, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: ilustracje różnych środków lokomocji oraz plansze nieba, wody i drogi, piosenka Leśna muzyka oraz Jedzie pociąg pod górę, Przedszkole czterolatka: karty pracy B
nr 2, ćw. plastyczne nr 1.

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie zabawą ruchową do piosenki Leśna muzyka.

I. Słoneczko dziś świeci i pięknie pachnie las.

idą po obwodzie koła w prawo

   Tak cieszą się dzieci, spójrz jak dużo nas

idą po obwodzie koła w lewo

Ref.: Wietrzyk śpiewnie gra

wysuwają prawą nogę do przodu

         Tra la la la la

wysuwają lewą nogę do przodu

         Z nim także zagram ja  (bis)

wykonują obrót dookoła własnej osi

II. Ptaszęta ćwierkają

idą po obwodzie koła w prawo

    a dzięcioł puk, puk, puk

wykonują trzy przytupy w podłogę

   Kasztany spadają

idą po obwodzie koła w lewo

   W trawę stuk, stuk, stuk

wykonują trzy klaśnięcia

Ref.: Wietrzyk śpiewnie gra …

jak wyżej

 

2. Pogadanka tematyczna

W tak piękny dzień warto wybrać się na wycieczkę – spójrzcie czym wyruszyły na wyprawę zabawki. ( Przedszkole czterolatka Karty pracy B nr 2)

- Co to za pojazd?

- Kto siedzi w pierwszym, a kto w drugim wagonie?

- Jaka zabawka mogłaby pojechać w trzecim wagoniku? Dorysujcie ją.

 

3. Zabawa dydaktyczna „Czym pojechaliśmy na wakacje?”

Dzieci losują kolejno ilustracje pojazdów (auto, pociąg, rower, motocykl, statek, samolot)
i nazywają pojazdy. Próbują naśladować poruszanie się tych pojazdów (np. samolot – bieg po sali z rozłożonymi ramionami, rower – leżenie na plecach i poruszanie nogami itp.), równocześnie wydając odgłosy charakterystyczne dla wspomnianych środków lokomocji
(np. samochód – brum brum brum; rower – dzyń dzyń dzyń; motocykl – wrr wrr wrr; pociąg – puff puff puff).

 

4. Zabawa „Zgadnij co to za pojazd?”

Wybrane dziecko losuje jedną z ilustracji pojazdu i musi ruchem bądź dźwiękiem zaprezentować go grupie, tak by pozostałe dzieci odgadły o jaki pojazd chodzi.

 

 

 


5. Zabawa ruchowo-naśladowcza Jedzie pociąg pod górę

 

 

  


6. Zabawa dydaktyczna „Gdzie ten pojazd pasuje?”

 

Na tablicy widnieją zawieszone plansze nieba, wody i drogi. Dzieci kolejno losują małe ilustracje różnego typu środków lokomocji (pojazdy powietrzne, wodne i lądowe) i przypinają je pod odpowiednią planszą.

 

7. Ćwiczenia plastyczne

Kolorowanie pastelami rysunku pociągu ułożonego z klocków. Klocki w kształcie kwadratu kolorujemy na czerwono, w kształcie koła na zielono, a trójkątne na niebiesko. Pod pociągiem dzieci przyklejają tory uformowane z plasteliny.(Przedszkole czterolatka Ćw. plastyczne nr 1)


 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin