Scenariusz lekcji plastyki.doc

(45 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji plastyki w klasie VI a, b, c

Scenariusz lekcji plastyki  w  klasie VI a, b, c

 

Temat: Kompozycja symetryczna- moje inicjały z wykorzystaniem komputera.

Czas trwania  45’

Opracowała: Katarzyna Ostrowska- Olszewska

Zagadnienie programowe: Zasada tworzenia symetrii dwuosiowej w układzie zamkniętym. 

Cel ogólny: Zasady tworzenia układu symetrycznego za pomocą liter w formie znaku plastycznego.

Zastosowanie komputera do działań plastycznych

Cele operacyjne:

 Kategoria A: Zapamiętywanie wiadomości. 

-          Uczeń wie jakie są rodzaje kompozycji; zamknięta, otwarta, z rytmem, symetryczna.

-          Dostrzega literę jako znak plastyczny.

-          Zauważa różne formy liternicze w swoim otoczeniu; tytuł książki, plakat reklamowy, szyld sklepu.

-          Dostrzega pracę projektanta form użytkowych.

 Kategoria B: Rozumienie wiadomości. 

-          Uczeń rozumie zasadę tworzenia kompozycji symetrycznej na płaszczyźnie.

-          Rozumie pojęcie inicjał.

-          Tworzy znak plastyczny z liter jako kompozycja symetryczna jednoosiowa i dwuosiowa za pomocą galerii Word Art.

-          Rozumie rolę plastyki w wzornictwie przemysłowym. 
 

Kategoria C: Stosowanie wiadomości w sytuacji typowej. 

-          Wykorzystuje wiadomości o kompozycji symetrycznej  jednoosiowej  
i dwuosiowej w działaniu plastycznym.

-          Skopiuje znak plastyczny z liter z Worda i wklei do Painta.

-          Potrafi określić atrybuty formy graficznej w programie Paint o rozmiarach boku 20 cm.

-          Dobierze kolor liter do koloru tła.

 Kategoria D:  Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych. 

-          Zastosuje  wiadomości o kompozycji symetrycznej i wykorzysta narzędzia programu Paint- Obraz, Przerzuć/obróć, tworząc znak plastyczny odwracając litery odpowiednio  wzdłuż dwóch osi symetrii na zasadzie odbicia lustrzanego.

-          zastosuje ozdobne obramowanie znaku wykorzystując wzory z programu tekstowego- Word,

-          Uczeń pracuje dbając o estetykę pracy.

Cele operacyjne realizowane z celami emocjonalnymi:

-          Pogłębia wrażliwość estetyczną.

-          Podnosi wartość litery jako możliwości działań plastycznych.

-          Przygotowuje się do odbioru grafiki użytkowej.

Treści podstawowe uwzględnione są przy formułowaniu celów operacyjnych.

 Materiał nauczania przystępny o dużej wartości kształcącej.

 

Umiejętności nabyte w czasie lekcji.

 

-          Kształtowanie umiejętności komponowania inicjałów w  symetrii dwuosiowej.

-          Sprawne posługiwanie się komputerem- program graficzny Paint, Word.

-          Uwrażliwienie na kształt litery i jej wpływ na dekoracyjność znaku plastycznego w efekcie końcowym.

-          Wywołanie poczucia własnego udziału w kształtowaniu wzornictwa przemysłowego poprzez zastosowanie wykonanych płytek jako element dekoracyjny w klasie.

Udział nauczyciela:

mieszany (bezpośredni, pośredni)

Forma pracy: praca w grupach, indywidualna.

Metody: pokaz, pogadanka, praktyczne działanie, oraz prezentacja prac uczniów na podsumowanie metodą „puzzli”.

Postawa uczniów: akceptacji.

Środki dydaktyczne: plansze z krojem pisma, rodzajami kompozycji, wybrane przykłady wzornictwa przemysłowego (płytki ceramiczne, kafle dawniej i dziś), przykłady dekoracyjnych inicjałów z różnych epok. Komputer.

Przebieg lekcji:

1.      Wprowadzenie:

          1.   przypomnienie zasad kompozycji ze zwróceniem uwagi na kompozycję symetryczną,
          2. oglądanie plansz z literami o różnym kroju,
          3.   nawiązanie do tworzenia dużych ozdobnych inicjałów,  monogramów, jako znak swojej tożsamości,
          4. pokaz przykładów wzornictwa przemysłowego,
          5.   dyskusja na temat możliwości zastosowania liter do wzornictwa,
          6.   odczytywanie przykładów dekoracyjnego stosowania liternictwa z otoczenia ucznia,

 

    1. Zapoznanie z tematem lekcji i określenie zadania.

-          Zastosowanie inicjałów ucznia we wzornictwie, jako dekoracja  ściany pracowni. 

-          Zastosowanie zasad tworzenia kompozycji symetrycznej dwuosiowej.

-          Wykorzystanie komputera do realizacji zagadnień plastycznych

-          Demonstracja tworzenia symetrii za pomocą komputera.

-          Zapisanie kolejności działań.

3.      Praca twórcza uczniów.

-          Wybranie programu graficznego Word,

-          Wybór z galerii Word Art. odpowiedniego szablonu liter,

-          Kopiowanie inicjałów,

-          Uruchomienie programu graficznego Paint i wklejenie liter,

-          Tworzenie symetrii dwuosiowej poprzez odpowiednie zastosowanie narzędzi Obraz, Przerzuć /odwróć.

4.      Ocena prac i prezentacja.

-          trafność doboru barw,

-          poprawność tworzenia symetrii dwuosiowej,

-          pomysłowość w doborze kroju liter oraz ramki,

-          estetyka wykonania.

5.      Zapisanie prac na dysku przenośnym z możliwością wydruku.

 

6.      Podziękowanie

 

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin