głód cz.1.doc

(41 KB) Pobierz

Według ostatniego raportu ONZ co pięć sekund na świecie umiera z głodu jedno dziecko.  20 tysięcy dziennie.  Liczba głodujących na świecie wzrosła w ciągu ostatniego roku o 40 milionów. Na całym świecie, wg ONZ, głodują 852 miliony ludzi, czyli co szósty mieszkaniec naszej planety. Najgorzej jest w Afryce na południe od Sahary oraz w Indiach i Chinach. Jedną z głównych przyczyn  tego strasznego zjawiska jest wzrost cen żywności na całym świecie - od 2006 roku za ziarno, nawozy i maszyny rolnicze trzeba zapłacić dwa razy tyle co przedtem. 5 mln dzieci umiera co roku na świecie z powodu głodu i niedożywienia - alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w dorocznym raporcie ogłoszonym w Rzymie.

Na konferencji prasowej w siedzibie Organizacji w Wiecznym Mieście przekazano też jedną dobrą wiadomość: w 30 krajach rozwijających się udało się o 25% zredukować głód i niedobór żywności.

Według danych przedstawionych przez FAO z powodu głodu cierpią 852 mln ludzi, o 18 mln więcej niż w latach poprzednich. Największe śmiertelne żniwo głód zbiera wśród najsłabszych - co roku umiera 5 mln dzieci.

Po raz pierwszy w corocznym raporcie przedstawiono nie tylko skalę dramatu nędzy w wymiarze ludzkim, ale także skalkulowano koszty głodu w wymiarze gospodarczym.

Według ekspertów ONZ-owskiej agendy straty ekonomiczne na skutek głodu i nieproduktywności jego ofiar powodują taki sam deficyt, jaki powstałby w wyniku hipotetycznego popadnięcia w stan całkowitego paraliżu takiego kraju jak Stany Zjednoczone.

Wśród wielu alarmujących informacji FAO przekazało także jedną dobrą, z zadowoleniem podkreślając, że w 30 krajach, gdzie mieszka połowa cierpiącej z powodu głodu i niedożywienia populacji, udało się zredukować to zjawisko o 25%. Na liście tych państw znajdują się w czołówce Chiny i Indie, a także między innymi Angola, Brazylia, Chile, Kuba, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jamajka, Haiti, Birma, Nigeria, Peru, Syria i Tajlandia.

Zagadnienie głodu na świecie to nie tylko brak pożywienia. To także głód utajony, który jest spowodowany niedoborem określonych składników i witamin, a zwłaszcza mającego ogromne znaczenie białka. Właśnie braki jakościowe są na ogół bardziej powszechne i trudniejsze do złagodzenia niż braki ilościowe.

Klęski głodu:

# 1991-1993 głód w Somalii

# 1996 głód w Korei Północnej

# 1998 głód w Sudanie spowodowany przez drugą sudańską wojnę domową i suszę

# 1998 ENSO głód w północno-wschodniej Brazylii

# 1998-2000 głód w Etiopii. Sytuację pogorszyła wojna erytrejsko-etiopska

# 1998-2004 II wojna domowa w Kongu. 3,8 miliona ludzi zmarło, przeważnie z głodu i od chorób

# 2000-2008 kryzys żywnościowy w Zimbabwe spowodowany przez politykę ziemskich reform Roberta Mugabe'a

# 2003- głód w Sudanie

# 2005 r. kryzys żywnościowy w Malawi

# 2005-2006 kryzys żywnościowy w Nigerze

# 2006 r. kryzys żywnościowy na Półwyspie Somalijskim

# 2008- kryzys żywnościowy w Birmie. Cyklon Nargis zdewastował główny rejon produkcji ryżu w Birmie

# 2008- Kryzys żywnościowy w Korei Północnej

# 2008- kryzys żywnościowy na Półwyspie Somalijskim

# 2008- kryzys żywnościowy w Afganistanie

# 2008- kryzys żywnościowy w Bangladeszu

# 2008- kryzys żywnościowy w Afryce Wschodniej

 

Głód na świecie

·         Co 3,6 sekundy ktoś umiera z głodu.

·         Ok. 852 milionów ludzi w świecie cierpi głód i niedożywienie.

·         Tylko w 32 z 99 badanych przez FAO krajów rozwijających się zanotowano w minionych 10 latach spadek ilości niedożywionych. W Chinach ich ilość spadała o 76 milionów, ale w Kongo proporcja wzrosła z 35% w latach 1990-92 do 64% w latach 1997-99.

·         W ośmiu krajach zachodnioafrykańskich, w tym w Burkina Faso, jednym z najbiedniejszych krajów na świecie, liczba chronicznie głodujących zmniejszyła się znacząco w latach 1980-1996. Ale w Afryce centralnej, wschodniej i południowej liczba głodujących rosła.

·         1/12 ludzi na świecie choruje z niedożywienia, w tym 160 milionów dzieci poniżej piątego roku życia (FAO).

·         Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 1/3 ludności świata jest dobrze odżywiona, 1/3 jest niedożywiona, a 1/3 głoduje.

·         Na subkontynencie indyjskim żyje blisko połowa głodujących ludzi na świecie. W Afryce i pozostałej części Azji łącznie - ok. 40%. Reszta głodujących żyje w Ameryce Łacińskiej i innych częściach świata (Hunger in a Global Economy).

·         3 miliardy ludzie na świecie usiłuje przeżyć za 2 dolary dziennie. Blisko 1/4 ludzi - 1,3 miliarda - żyje za mniej niż 1 dolar dziennie. Tymczasem aktywa 358 miliarderów przewyższają łączne dochody roczne krajów, które zamieszkuje 45% ludności świata. Suma aktywów trzech najbogatszych ludzi świata jest większa, niż łączny PKB wszystkich krajów najmniej rozwiniętych.

·         Aby pokryć niezaspokojone potrzeby świata w zakresie higieny i żywności, wystarczy 13 miliardów dolarów - tyle, ile ludzie w USA i Unii Europejskiej wydają co roku na perfumy.

Głodujące dzieci

·         Co roku umiera z głodu 5 milionów dzieci.

·         Niedożywienie powoduje 55% z wszystkich zgonów dzieci na świecie - proporcja, jakiej nie osiągnęła żadna choroba zakaźna od czasów zarazy morowej.

·         Ok. 183 milionów dzieciach waży mniej, niż powinny w swoim wieku.

·         Niedożywienie dotyka połowę dzieci poniżej piątego roku życia w Azji południowej i 1/3 dzieci w Afryce subsaharyjskiej.

·         Tylko w r. 1997 w krajach ubogich uratowano życie co najmniej 300 tys. dzieci dzięki programowi uzupełniania witaminy A w pożywieniu.

·         Za cenę jednego pocisku rakietowego szkoła pełna głodnych dzieci mogłaby przez 5 lat wydawać codzienny posiłek południowy.

·         W latach 1990-tych ponad 100 milionów dzieci zmarło z chorób i głodu. Można było temu zapobiec za cenę dziesięciu bombowców Stealth lub za dwudniowe światowe wydatki na

Przyczyny głodu na świecie

• klęski żywiołowe (susze, powodzie)

• trwające konflikty zbrojne

• niestabilność polityczna (co odstrasza zagranicznych inwestorów)

• wysoki przyrost naturalny, przeludnienie miast

• złe warunki klimatyczne

• zacofanie cywilizacyjne

• wysoki poziom korupcji

Przyczyny głodu w Afryce

kolonializm,  który doprowadził do zmiany struktury użytkowania ziemi. Przestawiano produkcję rolną kolonizatorów na takie afrykańskie produkty jak ziarno i olej palmowy, kakao, kawa, orzeszki ziemne.  Produkowane one były na eksport. Kolonializm przyczynił się też do gwałtownych przemian demograficznych. Biali kolonizatorzy wprowadzili szczepienia ochronne, które obniżyły skutecznie umieralność, sprawiło to, że przyrost naturalny ludności w Afryce osiągnął rekordowe rozmiary. Tak więc szybkiemu zwiększaniu się liczby ludności na kontynencie towarzyszył niewielki przyrost produkcji żywności pozostawiającej w kraju.

niewielki odsetek powierzchni nadającej się pod uprawę

• brak wody i systemów irygacyjnych

•zmniejszenie powierzchni uprawnej wskutek degradacji gleb oraz procesu pustynnienia.

•niszczenie zbiorów przez plagi insektów

• permanentne wojny niszczące zbiory i infrastrukturę rolną

• rządy dyktatorów wojskowych nie dbających o rozwój gospodarczy kraju

•duże trudności w racjonalnym zagospodarowaniu pomocy żywnościowej z zewnątrz ze względu na brak odpowiedniej bazy transportowej, magazynów, systemu  dystrybucji żywności oraz rozkradanie żywności

• ogromne nadwyżki w produkcji żywności w krajach wysoko rozwiniętych  powodujące zamykanie rynków tych krajów na niektóre produkty eksportowane z Afryki

 

Nadwyżki żywności występują głownie w krajach rozwiniętych, zwłaszcza rzadziej zaludnionych i dysponujących wielkimi obszarami ziemi uprawnej, w których został osiągnięty wysoki poziom techniki, wysoka produktywność i towarowość rolnictwa : USA, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, państwa zachodnioeuropejskie, Argentyna, Brazylia.

Niedobory żywności dotyczą najczęściej krajów słabo rozwiniętych gospodarczo, o bardzo dużej liczbie ludności rolniczej, o niskim poziomie techniki, niskiej produktywności i towarowości : kraje Afryki leżące w strefie Sahelu, np. Burkina Faso, Czad, Erytrea, Etiopia, Mali, Mauretania, Niger Somalia, w Azji takie kraje jak Afganistan Bangladesz, Indie Zachodnie, Kambodża

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin