SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II(25).doc

(2839 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II

Małgorzata Etmańska

 

Temat ośrodkowy: Zwierzęta hodowane przez człowieka

 

Temat dnia: W gospodarstwie wiejskim

 

Zapis w dzienniku: Dłuższe wielozdaniowe wypowiedzi na temat gospodarstwa wiejskiego. Rozpoznawanie zwierząt hodowlanych, pomieszczeń gospodarskich i odgłosów zwierząt. Wyrazy z „h”. Obowiązki hodowcy. Liczby w zakresie 20. Odejmowanie liczb typu 14 – 5. Rzeczowniki jako nazwy osób, zwierząt, roślin i rzeczy. Wykonanie makiety gospodarstwa wiejskiego. Zabawy skoczne „Skoki konika”.

 

Cel ogólny: Kształtowanie szacunku dla pracy hodowcy

 

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- docenia prace ludzi na wsi;

- wymieni zwierzęta hodowlane i pomieszczenia gospodarskie zgodnie z ich przeznaczeniem;

- wymieni obowiązki hodowcy;

- poprawnie pisze wyrazy z trudnością ortograficzną (hodowca, hodowlany, hodowla, hodować);

- zna pojecie rzeczownika;

- wykona obliczenia matematyczne z przekroczeniem progu dziesiątkowego;

- rozwiąże zagadki i rebusy;

- rozpozna odgłosy zwierząt;

- wypowie się na dany temat.

 

Metody: podająca, praktyczna, problemowa

 

Formy: indywidualna, zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: podręczniki, karty pracy, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, płyta CD z odgłosami zwierząt, ilustracje zwierząt i pomieszczeń gospodarczych

 

Tok zajęć:

1.       Wypowiedzi uczniów na temat gospodarstwa wiejskiego, zajęć dorosłych i dzieci, pomieszczeń gospodarskich, zwierząt hodowlanych:

a.       Jakie zwierzęta możemy spotkać w gospodarstwie wiejskim?

b.       W jakim celu hodujemy krowy, owce, kury?

c.       Gdzie mieszkają poszczególne zwierzęta?

 

2.       Dobry hodowca:

a.       Rozmowa na temat obowiązków hodowcy.

b.       Zaznaczenie prawidłowych zdań – K. 45 ćw. 2.

3.       Pisownia wyrazów z „h”:

a.       Tworzenie rodziny wyrazu hodowca (hodować, hodowla, hodowlany, hodowlana, hodowlane).

b.       Wyszukiwanie w tekście wyrazów z „h” i zapisanie ich w liniaturze – karta pracy dana przez nauczyciela.

4.       Zabawa ruchowa „Skoki konika”.

Dzieci naśladując konika, przebiegają z miejsca na miejsce, rżą cichutko. Na hasło "konik u płota" - stają szybko pod ścianą, na hasło "konik na łące" - wybiegają, skaczą , brykają.

5.       Dobieranie ilustracji, zagadek i odgłosów w grupy:

a.       Nauczyciel czyta zagadkę, a dzieci muszą odgadnąć.

i.  Chętnie po łące skacze i biega, a jego synek to mały źrebak. (koń)

ii. Choć jest duża i rogata, nie musisz uciekać. Kiedy dasz jej smacznej trawy, ona da ci mleka. (krowa)

iii.                     Puszysty obłoczek z obłoczkową kitką. Cztery nogi, a u każdej malutkie kopytko. Głowa jak jajeczko, każdy róg ślimaczek. Czy już zgadnąć umiesz, kto po łące skacze? (baran)

iv.                     Chodzi po podwórku różowy grubasek. Lubi w brudnym błocie pochlapać się czasem. (świnka)

v. Na płot wskoczył i się chwali puszystym ogonem. A na łebku ma z grzebyka czerwona koronę. Kiedy słonko wstaje, pieje: „Kukuryku!” i tym pianiem budzi kurczęta w kurniku. (kogut)

vi.                     Choć jest ptakiem i ma skrzydła, nie potrafi fruwać wcale. Za to co dzień znosi jajko i gdacze wspaniale. (kura)

vii.                   Chce dziś rządzić na podwórku, zachowuje się jak król. Gdy ktoś mu zachodzi drogę, wrzeszczy głośno: „Gul, gul, gul!”. (indyk)

viii.                 Podobna do kaczki, lecz ma długie nogi. Groźnie syczy i szczypie, lepiej zejdź jej z drogi. (gęś)

b.       Znalezienie ilustracji obrazującej zagadkę.

c.       Znalezienie pomieszczenia, w którym mieszka zwierze.

d.       Dobranie prawidłowego odgłosu zwierzęcia.

6.       Uzupełnienie tabelki, wpisując nazwę zwierząt w odpowiednich miejscach – K. 45 ćw. 3.

7.       Ssaki i ptaki hodowane przez człowieka – karta pracy przygotowana przez nauczyciela.

C:\Users\Tomek\Desktop\folder Gosia\Nowy-1.jpgC:\Users\Tomek\Desktop\folder Gosia\Nowy-1.jpg

8.       Rzeczowniki jako nazwy ludzi, zwierząt, roślin i rzeczy.

a.       Nauczyciel zadaje pytania:

i.  Jak zapytamy o hodowcę? (kto to?)

ii. Jak zapytany o krowę? (co to?)

b.       Przeczytanie czym są podręczniki – P. s. 51.

c.       Wycinanie i wklejanie podanych wyrazów i pytań w odpowiednich ramkach. Dopisanie po jednym przykładzie do każdej ramki – K. 46 ćw. 1.

d.       Uzupełnienie zdania – K. 46 ćw. 2.

e.       Odgadywanie rebusów. Zapisywanie wyrazów w odpowiednią linijkę – K. 46 ćw. 3.

9.       W domu: Ułożę zdania z wyrazami: hak, huśtawka, hałas, hejnał, hulajnoga.

 

MATEMATYKA

10.   Rachunek pamięciowy:

a.       Nauczyciel podaje przykłady działań z wynikiem, a zadaniem dzieci jest powiedzieć, czy wynik podany przez nauczyciela jest prawidłowy, np. Czy to prawda, że 12 – 6 = 8, 11 – 9  = 10 itd.

b.       Zabawa „O jakiej liczbie pomyślałam?”

i.  Do 9 dodałam pomyślana liczbę i jest 12.

ii. Do 8 dodałam pomyślana liczbę i jest 16.

iii.                     Od 11 odjęłam pewna liczbę i jest 7.

11.   Samodzielne rozwiązywanie zadań  - K. M. 27 ćw. 1, 2, 3.

12.   Zilustrowanie rozwiązania zadania typu a - __ = c:

a.       Nauczyciel podaje treść zadania: W schronisku było 14 kundelków. Dzieci zabrały ze schroniska kilka kundelków. W schronisku zostało tylko 9 kundelków. Ile kundelków było na początku?

b.       Zapisanie działania:              a - __c = b              14 - __ = 9

c.       Analiza treści zadania:

i.  Co wiemy z zadania?

ii. Czego nie wiemy?

d.       Obliczenie  ilości kundelków zabranych przez dzieci:

Zapis: 14 – 9 = 14 – 4 – 5 = 10 – 5 = 5

13.   Wspólne rozwiązanie zadań – K.M. 27 ćw. 4, 5.

14.   Podsumowanie dnia i samoocena.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin