konspekt OPTA a. bronowicka , a. szałachowska(1).doc

(26 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 

Zajęcia przeznaczone dla klas I-III szkoły podstawowej

 

Temat:  Czy inny znaczy gorszy?

Czas trwania: blok 5-cio godzinny

Miejsce: SP nr 4 , SP nr 25  ( klasy I i II integracyjne)

Prowadzący: A.Bronowicka, A Szałachowska

Cel: *poznawczy – poznanie możliwości i potrzeb dzieci niepełnosprawnych w klasie

        *kształcący- kształcenie umiejętności współpracy z osobami niepełnosprawnymi

        *wychowawczy- nauka świadomego podejścia do osób  niepełnosprawnych,

                             uwrażliwienie na różnice między ludźmi

Przebieg:

 

1. Wprowadzenie -1h

·         Powitanie wszystkich  

·         Przedstawienie osób prowadzących

·         Podpisanie kontraktu właściwego zachowania podczas prowadzonych zajęć

      ( promienie słońca)

·         Przedstawienie przebiegu zajęć i celu w jakim został zorganizowany warsztat

 

2. Organizowanie doświadczeń (rozwinięcie)-3h

 

·         Prowadzący rozdaje dzieciom duże kartki i prosi o narysowanie własnego autoportretu swojego ‘znaku’ oraz jakiejś rzeczy, którą dziecko lubi. Należy zapytać, czy dzieci rozumieją, co to jest ‘znak’ i ewentualnie im to wytłumaczyć. Następnie  osoba prowadząca sporządza wystawę wszystkich dzieci.(Podczas trwania warsztatu dzieci mogą zapisywać na karteczkach mile zdania do kolegów, które następnie zostaną  przyklejone do portretów). Należy zachęcić dzieci ,aby napisały  coś miłego do każdej osoby z klasy.

            Uwagi:

Najważniejszym elementem tych zajęć jest pokazywanie całej klasie rysunków; warto   temu poświęcić sporo czasu, nie pominąć żadnego dziecka, nawet kosztem skrócenia czasu rysowania.

 

 

 

·         UKAZANIE DZIECIOM ZDROWYM MOŻLIWOŚCI DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Jedno dziecko (zdrowe)ma zawiązane oczy. Jego zadaniem jest odgadnięcie nazwy podanego przedmiotu. Wykonuje to, a potem mówi o swoich uczuciach.

Dziecko (zdrowe) ma związane ręce. Jego zadaniem jest np. rozwiązanie butów. Potem mówi o swoich uczuciach.

Dziecko (zdrowe) ma zasłonięte usta. Ma poinformować o swojej prośbie.

Dziecko (zdrowe) ma związane nogi. Ma przemieścić się w podanym kierunku.

 

CEL: dzieci zdrowe mówią co czuły podczas zadania. Było im trudno, ale

potrafiły to wykonać (lub nie).

WNIOSEK: Dzieci niepełnosprawne mogą robić to samo co zdrowe, ale wolniej. Czasami potrzebują pomocy innych osób

 

 

 

3.Zakończenie i podsumowanie -1h

·         Prowadzący prosi dzieci o podzielenie się refleksjami na temat zajęć (rundka)

·         Rozdanie portretów  z miłymi dedykacjami

·         Pożegnanie

Zgłoś jeśli naruszono regulamin