Łąka i jej mieszkańcy.doc

(51 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć do kl

Konspekt zajęć

Funkcjonowanie w środowisku

 

 

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Łąka wiosną.

Temat dziennego ośrodka pracy: Łąka i jej mieszkańcy.

Czas zajęć: 2 x 45 minut

 

Cele ogólne:

·         Poznanie zwierząt i owadów żyjących na łące.

·         Wygląd łąki wiosną.

·         Dostarczanie dziecku poczucia bezpieczeństwa w czasie zajęć.

 

Cele rewalidacyjne:

·         Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej

·         Doskonalenie poprawnej wymowy, właściwe układanie odpowiedzi na pytania.

·         Doskonalenie umiejętności czytania i pisania.

·         Ćwiczenia spostrzegawczości.

 

Cele operacyjne

Dziecko:

·         Nazywa zwierzęta i owady mieszkające na łące.

·         Zna odgłosy przyrody charakterystyczne wiosną (kumkanie żab, klekot bociana, wiosenny wietrzyk)

·         Układa zdania z rozsypanki wyrazowej.

·         Poprawnie dobiera etykiety do ilustracji.

 

Metody pracy:

·         Słowne: rozmowa, formułowanie odpowiedzi na pytania

·         Poglądowe: pokaz, ilustracje, ćwiczenia z obrazkami,

·         Ćwiczenia praktyczne: praca na indywidualnej karcie ucznia

·         Praktyczne działanie na konkretach

 

Formy pracy

·         Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.

 

Środki dydaktyczne:

·         Kalendarz pogody, obrazki do ćwiczeń rewalidacyjnych, ilustracje owadów i zwierząt, rozsypanka wyrazowa, krzyżówka, zeszyt ucznia, zagadki, farby, szablon i kontur motyla.

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

I  Zajęcia wstępne

 

1.      Przywitanie z dziećmi.

2.      Sprawdzenie listy obecności.

3.      Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy).

4.      Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

5.      Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

6.      Nawiązanie do tematu zajęć poprzednich - rozpoznanie roślin łąkowych, wskazanie na ilustracji, nazwanie roślin.

7.      Krótkie wprowadzenie do tematu na dzień dzisiejszy.

 

II   Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

 

1.      Pogadanka na temat spaceru na łąkę (zajęcia poprzedzone wycieczką na łąkę, obserwacja roślin łąkowych , owadów i zwierząt ).

 

D: odpowiada na zadane pytania: - gdzie byliśmy? - co widzieliśmy?

K: słucha wypowiedzi kolegi i nauczyciela, ogląda ilustracje łąki, wskazuje rośliny, owady i zwierzęta.

 

2.      Wklejenie tematu zajęć do zeszytu.

 

D: wkleja temat zajęć do zeszytu i odczytuje.

K: wkleja temat z pomocą nauczyciela i wspólnie głosuje wskazując odpowiednie litery.

 

3.        Rozwiązanie czytanych przez nauczyciela zagadek.

 

D: przykleja zagadki w zeszycie, samodzielnie czyta, wpisuje rozwiązania zagadek do okienek i odczytuje hasła. Litery oznaczone cyframi zapisuje w odpowiednich okienkach na końcu ćwiczenia.

K: dobiera etykiety do rysunków owadów

           Przykleja rysunki, etykiety i podpisuje (czynności wykonuje z pomocą nauczyciela),

 

4        Ćwiczenia matematyczne: obliczenie działań, zapisanie wyników,kolorowanie motyla według oznaczonych wyników.

 

D: wykonuje obliczenia, maluje według opisu.

K: wykonuje obliczenia( pomocą nauczyciela), układa motyla z puzzli.

 

5.      Głośne czytanie, fragmentu wiersz Laury Łącz pt. „Biedronka” odszukiwanie nazw owadów w tekście.

 

D: samodzielnie czyta wiersz, podkreśla nazwy owadów.

K: słucha czytanego tekstu, wskazuje owady na ilustracji.

 

6.      Tworzenie liczby mnogiej, zapisanie w liczbie mnogiej nazw owadów podkreślonych w wierszu.

D: dopisuje do liczby pojedynczej liczbę mnogą.

K: dobiera parami wyrazy.

 

7.      Rozwiązanie krzyżówki obrazkowej.

 

D: rozwiązuje krzyżówkę obrazkową

K: układa zdanie z rozsypanki wyrazowej

 

 

8.      Układanie zdania z rozsypanki wyrazowej zawierającej hasło z krzyżówki.

 

D: układa i przykleja wyrazy tworząc zdanie, przepisuje zdanie

K: przykleja zdanie z rozsypanki wyrazowej .

 

III  Ekspresja

 

1.      Rozpoznanie na rysunku sześciu zwierząt.

 

D: odszukuje na poplątanych konturach owady, nazywa je.

K: obrysowuje kontury zwierząt( z pomocą nauczyciela).

 

2.      Malowanie najpiękniejszego owada, jakim jest motyl.

 

D: odrysowuje od szablonu motyla i maluje farbami.

K: wypełnia farbami gotowe kontury motyla(z pomocą nauczyciela)

 

IV Zajęcia końcowe

 

  1. Podsumowanie zdobytych wiadomości
  2. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ich ocena zachowania
  3. Ukierunkowanie na następne zajęcia

4.      Ewaluacja zajęćwybierz buzię uśmiechniętą, jeżeli zajęcia ci się podobały,

            smutną jeżeli nie podobały się, obojętną, jeżeli nie masz zdania.

  1. Porządkowanie stanowisk pracy
  2. Przypomnienie o zachowaniu bezpieczeństwa podczas podróży do domu.
  3. Pożegnanie z dziećmi.

 

Opracowała

Anna Jufimiuk

Nauczyciel wspomagający

Szkoła Podstawowa w Piszczacu

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin