Czy używanie służbowego samochodu po godzinach pracy podlega składkom na ubezpieczenia społeczne?
Podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.
Delegacje a oddelegowanieSprawdź, jak jest różnica między tymi pojęciamii jakie świadczenia należą się pracownikowi.
W praktyce spotykamy dwa stanowiska:
Interpretacja 1:Nieodpłatne świadczenie dla pracownika z tytułu użytkowania samochodów służbowych do celów prywatnych podlega oskładkowaniu, ponieważ świadczenie takie wykracza poza zakres § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego2.
Przepis ten obejmuje korzystanie przez pracownika z:
· bezpłatnych lub
· częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji,
tj. dotyczy korzystania z transportu publicznego na podstawie przekazywanych przez pracodawcę biletów lub z transportu organizowanego przez pracodawcę.
Interpretacja 2:Wartość świadczenia, jakim jest udostępnienie pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych, nie podlega oskładkowaniu, jeżeli możliwość korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych wynika z zapisów w wewnątrzzakładowych przepisach płacowych:
· układów zbiorowych,
· regulaminów wynagradzania lub
· przepisów o wynagradzaniu.
Warto dodać, że w przypadku odpłatnego udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego nie podlega on oskładkowaniu.
Odpowiadała: Ewa Dębogórskaprawnik
Podstawa prawna:
RICARDO