Czy członkowie rodziny współpracujący przy prowadzeniu pozarolniczej działalności podlegają składkom na FGŚP.doc

(23 KB) Pobierz
Czy członkowie rodziny współpracujący przy prowadzeniu pozarolniczej działalności podlegają składkom na FGŚP

Czy członkowie rodziny współpracujący przy prowadzeniu pozarolniczej działalności podlegają składkom na FGŚP?
 

Prowadzimy rozliczenia płacowe firmy objętej obowiązkiem naliczania składek na FP oraz FGŚP. Od września szef firmy zatrudnił w niej swojego 27-letniego syna na podstawie umowy o pracę. Czy jego wynagrodzenie także powinno być obciążone składkami na te fundusze? Osoba ta zarabia 1.670 zł brutto.

Składki na Fundusz Pracy należy opłacać1, natomiast nie ma tu obowiązku odprowadzania składek na FGŚP2.

Mimo istnienia obowiązku ubezpieczenia emerytalno-rentowego nie należy w tej sytuacji naliczać składek na FGŚP. Wynika to z tego, że przepisów ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych nie stosuje się m.in. do dzieci pracodawcy.

Syn właściciela pracujący na umowę o pracę to współpracownik
Fakt, że syn właściciela firmy został zatrudniony na podstawie umowy o pracę nie oznacza wcale, że dla celów ubezpieczeń społecznych należy traktować go jako pracownika. Jeżeli spełnia kryteria określone dla osób współpracujących przy prowadzeniu działalności, powinien zostać uznany za taką osobę. Warto przypomnieć, że za współpracującego z prowadzącym pozarolniczą działalność uznaje się m.in. dzieci własne, jeśli:

·         pozostają z prowadzącym we wspólnym gospodarstwie domowym i

·         współpracują przy prowadzeniu tej działalności.

Z jakim kodem zgłosić do ubezpieczeń?
Wyjaśnienie to jest o tyle istotne, że uznanie tej osoby za współpracującego będzie oznaczało inny zakres ubezpieczeń społecznych oraz kod tytułu do ubezpieczeń. Pracownik podlega obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom i zgłaszany jest z kodem zaczynającym się od cyfr 01 10.

Osoba współpracująca przy prowadzeniu pozarolniczej działalności podlega natomiast obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowym oraz wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dla niej dobrowolne. Osoba taka zgłaszana jest z kodem 05 11.

Syn szefa firmy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym bez względu na to, czy zostanie uznany za pracownika, czy też za osobę współpracującą3. W związku z tym, że podstawa wymiaru składek jest wyższa od wynagrodzenia minimalnego, należy go uwzględnić przy liczeniu składek na FP.

Podstawa prawna:

  1. Art. 104 ust. 1, art. 107 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.).
  2. Art. 9 i art. 10 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. nr 158, poz. 1121).
  3. Art. 6 ust. 1 pkt 1 i 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 11, poz. 74 ze zm.).

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin