Czy na pewno trzeba naliczać podatek od abonamentu medycznego dla pracownika.doc

(21 KB) Pobierz
Czy na pewno trzeba naliczać podatek od abonamentu medycznego dla pracownika

Czy na pewno trzeba naliczać podatek od abonamentu medycznego dla pracownika?

W ostatnim czasie duże kontrowersje wzbudza kwestia opodatkowania pakietów medycznych finansowanych pracownikom i ich rodzinom.

Zdaniem organów podatkowych świadczenia tego rodzaju podlegają opodatkowaniu, a pracodawca powinien pobierać zaliczkę na podatek w przypadku finansowania tych świadczeń pracownikom.

Naliczanie wynagrodzeń
Odpraw, premii, nagród, potrąceń...
Plus kalkulator płac - za darmo
www.personelodadoz.pl

Jednak zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (wyrok z 20 sierpnia 2008 r., IIISA/Wa 625/08), o ile w przypadku pieniędzy i wartości pieniężnych wystarczające dla powstania obowiązku zapłaty podatku jest samo ich pozostawienie do dyspozycji pracownika, o tyle w przypadku nieodpłatnych świadczeń konieczne jest ich faktyczne otrzymanie (skonsumowanie) przez pracownika. Tym samym, zdaniem sądu, nie ma podstaw do naliczenia podatku już w momencie wykupienia abonamentu medycznego.

Pracownik nie musi więc płacić podatku od pakietów medycznych udostępnianych jemu i jego rodzinie przez pracodawcę, a wyrok WSA daje szansę na odzyskanie podatku pobranego przez pracodawcę od abonamentów medycznych.

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że jest to wyrok, który zapadł w I instancji. Rekomendowanie zaprzestania pobierania podatku dochodowego od świadczeń związanych z pakietami medycznymi jest zatem w chwili obecnej ryzykowne.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin