Psychiatria program.doc

(32 KB) Pobierz
PROJEKT

Program nauczania psychiatrii
na Wydziale Wojskowo – Lekarskim Uniwersytetu Medycznego

w roku akademickim 2009/2010

 

 

 

 

 

Przedmiotowe cele kształcenia:

 

   Przekazanie studentom podstawowej wiedzy psychiatrycznej: rozpoznawania zaburzeń psychicznych, podstaw leczenia i zapobiegania oraz postępowania orzeczniczego. Podstawowym zadaniem jest nabycie umiejętności nawiązywania właściwego kontaktu z osobą chorą psychicznie.

 

   Psychiatria jest jedną z podstawowych dyscyplin lekarskich. Zajmuje się ona nie tylko badaniem przyczyn powstawania zaburzeń psychicznych, opisem ich obrazu klinicznego, stosowaniem najbardziej skutecznych metod leczenia i zapobiegania tym zaburzeniom, ale także wszystkimi zmianami psychicznymi pojawiającymi się w chorobach somatycznych. Każdy lekarz styka się w codziennej praktyce z różnymi zaburzeniami psychicznymi, a ok. 50% pacjentów zgłaszających się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej stanowią osoby wymagające leczenia psychiatrycznego.

 

Główne formy nauczania:

 

   5 wykładów i blok seminaryjno – ćwiczeniowy w XI i XII semestrze – łącznie 120 godzin dydaktycznych. Celem zajęć jest przekazanie wiadomości koniecznych do opanowania podstawowych umiejętności postępowania z chorym psychicznie, a także opanowanie podstaw diagnostyki i terapii osób z zaburzeniami psychicznymi.

   Zajęcia w XII semestrze mają na celu doskonalenie nabytych w trakcie zajęć z propedeutyki psychiatrii umiejętności nawiązywania kontaktu terapeutycznego z pacjentem chorym psychicznie oraz dalsze doskonalenie umiejętności diagnostyczno – terapeutycznych, połączonych z odbyciem dwóch obowiązkowych dyżurów w ciągu roku akademickiego w Szpitalu Psychiatrycznym.


 

Metody nauczania:

 

   W nauczaniu przedmiotu zostaną wykorzystane metody stosowane w innych dyscyplinach medycznych (wykłady, seminaria i ćwiczenia) z użyciem rzutnika multimedialnego oraz demonstrację chorych oraz dyżury lekarskie.

 

Miejsce zajęć:

Klinika Psychiatrii Dorosłych U.M. ul. Aleksandrowska 159 – sala seminaryjna I p.

 

Zagadnienia sprawdzające:

 

   Student kończący zajęcia z zakresu psychiatrii winien opanować przekazaną mu wiedzę: teoretyczną i praktyczną, w kontakcie z chorym psychicznie, mieć rozeznanie nozologiczne, diagnostyczno – terapeutyczne. Powinien także wykazać się znajomością Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego i znajomością zagadnień psychiatrii społecznej i sądowej. Kryterium opanowania podstawowych zagadnień z zakresu psychiatrii jest zdanie egzaminu końcowego w formie testu.

Egzamin w terminie „zerowym” mogą zdawać studenci, którzy uzyskali średnią z kolokwiów i egzaminu praktycznego powyżej 4,7.

 

 

2

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin