Cytologia notatki.doc

(100 KB) Pobierz
Cytologia. Wszystko co ważne z cytologii. Moje notatki :)

CYTOLOGIA

1) ROLA, SKŁAD, WYSTĘPOWANIE I ZNACZENIE GLIKOKALIX Występowanie: Glikokalix występuje na błonie komórkowej (Glikokalix jest podstawową strukturą która różni błonę komórkowąod błony biologicznej) Te warstewki cukru pokrywają ciągłą warstwąony komórkowe w komórkach zwierzęcych (komórki roślinne nie posiadają glikokalix) Warstwy tej nie posiadają także ony wewnątrzkomórkowe (błony biologiczne - otaczające organelle komórkowe).

Skład: Glikokalix to warstewki cukrów zbudowane z krótkich łcuchów oligosacharydowych (ok 10 cukrów prostych) Na wszystkich komórkach danego organizmu jest identyczny. Natomiast dwa organizmy mają inny glikokaliks. Rola: Identyczny skład glikokaliks na każdej komórce danego organizmu pozwala na rozpoznanie tych komórek w organizmie i podjęcie współpracy między tymi komórkami. Odmienność glikokaliks pomiędzy organizmami a tym samym odmienność antygenów transplantacyjnych może spowodować odrzucenie przeszczepionego narządu (komórki nie rozpoznają nowego glikokaliks)

Znaczenie: Regulacja transportu cząsteczek przez błony, głównie regulacja wchłaniania substancji pokarmowych. Obecność Glikokaliks w erytrocytach zapewnia określoną grupę krwi. Obecność w glikokaliks receptorów wiążących hormony. Obecność w glikokaliks antygenów transplantacyjnych. Zwiększenie ochrony komórki od czynników fizycznych i chemicznych.

2) ROZMIESZCZENIE LIPIDÓW BŁONOWYCH

ona zbudowana jest z dwóch substancji tzn. z białek i lipidów (substancje tłuszczowe a głównie fosfolipidy i cholesterol). Błona zbudowana jest z dwóch warstw fosfolipidów gdzie ich bieguny hydrofilne zwrócone do środowiska zewnętrznego i do cytoplazmy, natomiast bieguny hydrofobowe zwrócone do siebie. Transport wody do wnętrza komórki przez dwuwarstwowąonę fosfolipidów jest niemożliwy, (woda transportowana jest dzięki drugiemu składnikowi hydrofilnym biał) struktura błony nazywana jest płynną mozaiką. Cząsteczki cholesterolu są stałym fragmentem budowy błon. Ich ilość jest zmienna. Cząsteczki te są wmontowane pomiędzy kwasy tłuszczowe fosfolipidów. Dzięki cholesterolowi ruchliwość fosfolipidów jest ograniczona co prowadzi do stabilizacji struktury błony, (zabezpieczenie przed rozpłynięciem sięony.)

3) STRUKTURA BŁONY BIOLOGICZNEJ I ZNACZENIE TYCH BŁON W KOMÓRCE

ona biologiczna to błona wewnątrz cytoplazmatyczna leżąca na terenie cytoplazmy. Stanowi ona granicę pomiędzy poszczególnymi organellami. Dzięki uzyskaniu takiej przedziałowości w komórce eukariotycznej może odbywać się jednocześnie szereg różnorodnych reakcji metabolicznych często nawet wręcz przeciwstawnych sobie. (np. synteza związków w jednej organelli a rozpad tych samych związków w drogiej


organelli.) Błona biologiczna zbudowana jest z dwóch substancji tzn. z białek i lipidów (substancji tłuszczowych). (Patrz zadanie 2) Możemy wyróżnić kilka rodzajów białek, np. BIAŁKA POWIERZCHNIOWE - które znajdują się w jednej warstwie (zewnętrznej) fosfolipidów. Spełniająone pod dołączeniu warstwy cukrowej glikokaliks (w błonie komórkowej) funkcje Antygenową i receptorową. BIAŁKA INTERKALARNE - które przechodzą przez obie warstwy fosfolipidów tworząc pory i kany i pompy. Dzięki czemu odbywa się transport różnych substancji przez błonę biologiczną (dyfuzja prosta, dyfuzja wspomagana, transport aktywny). Oraz spełniają funkcję enzymatyczną.

4) STRUKTURA BŁONY KOMÓRKOWEJ

ona komórkowa jest to błona leżąca na powierzchni komórki nazywana inaczej plazmolemmą. Składa się ona z błony biologicznej oraz warstwy cukrowej glikokaliks. (opis struktury błony biologicznej zadanie 3 opis glikokaliks zadanie 1). Waż funkcjąony komórkowej jest odgraniczenie środowiska zewnętrznego od środowiska wewnętrznego komórki. Błona biologiczna spełnia także funkcję ochronną dla komórki i organelli komórkowych przed czynnikami fizycznymi (uszkodzeniami mechanicznymi) chemicznymi oraz nadaje kształt i sprężystość komórce. Pełni rolę transportową zarówno do wnętrza komórki jak i na zewnątrz komórki (eksport), (funkcje które spełnia dzięki glikokaliks)

5) OPISZ UŁENIE BŁON I FUNKCJE SIATECZKI SZORSTKIEJ Siateczka szorstka (retikulum endoplazmatyczne szorstkie) ma dość specyficzne ułenie błon (system błon wewnątrzkomórkowych w postaci tzw. cystern.) Cysterny są to duże błony ich układ jest nierozgałęziony a światło pomiędzy cysternami jest zbliżone do siebie. Na błonach siateczki szorstkiej osadzone są rybosomy (nie sąona stale przyczepione na siateczce. Obecne są podczas translacji (syntezy białka) natomiast po zakończeniu syntezy cząsteczki białka rybosomy oddzielają się od siateczki i rozpadają w cytoplaźmie na dwie podjednostki. Połączą się one w cały rybosom i osadzą powtórnie na onie siateczki podczas natępnej translacji nowej cząsteczki białka.

Funkcję siateczki szorstkiej: Synteza cząsteczki białka w czasie translacji, i wtępna przeróbka tej cząsteczki na terenie cystern. Synteza sterydów (wspólna cecha z siateczkąadką). Siateczka szorstka zwiększa również powierzchnię wewnętrzną komórki i odpowiada za kompartmentację (przedziałowość komórki) W KOMÓRKACH MIĘŚNIOWYCH PRZECHOWUJE JONY WAPNIA Ca 2+

6) ROLA I STRUKTURA (UŁENIE) SIATECZKI GŁODKOŚCIENNEJ Siateczka głodka (retikulum endoplazmatyczne gładkie) ma odmienną budowę, tworzy ono rozgałęzione kanaliki o zmiennej średnicy.

FUNKCJE: Synteza związków lipidowych (tłuszczów), Synteza cukrów złonych polisacharydów z cukrów prostych, np. glikogen (komórki wątroby i mięśni). MAGAZYNUJE JONY WAPNIA Ca2+ w specjalnych pęcherzykach bęcych częścią


siateczki gładkiej są to tzw. KALCIOSOMY. Siateczka głodka odpowiada także za detoksykację czyli przebudowę cząsteczek trucizn na substancje nietoksyczne łatwo wydalane z organizmu. (Nie posiadają jednak katalazy więc nie jest ich to główną funkcją. Katalaza to enzym który rozkłada nadtlenek wodoru H202 do wody i tlenu. Detoksykacja to także utlenienie alkocholi do aldechydów i aldechydów do kwasów).

7) WYKAŻ RÓŻNICĘ W BUDOWIE I METABOLIŹMIE KOMÓRKI PROCARIOTYCZNEJ I EUCARIOTYCZNEJ

Komórki prokariotyczne to przede wszystkim bakterie które w przeciwieństwie do komórki eukariotycznej nie posiadają: podzielonej cytoplazmy komórkowej przy pomocy błon biologicznych tzn. brak na terenie cytoplazmy organelli komórkowych. Nie posiadają one także jądra komórkowego ale posiadają materiał genetyczny w postaci DNA (genofor). Ewolucja doprowadziła do tego że komórki eukariotyczne posiadają przedziałowość cytoplazmy dzięki czemu powstały organella komórkowe. W poszczególnych organellach mogą zachodzić różne procesy czasem nawet przeciwstawne sobie (w tym samym momencie - czego nie mogliśmy stwierdzić w komórkach eukariotycznych ponieważ tam wszelkie procesy odbywały się na terenie cytoplazmy i nie mogły one zachodzić w tym samym momencie) czyli w jednej organelli zachodzi np. synteza białka a w drugiej organelli zachodzi proces rozpadu tego białka. W organizmach eukariotycznych (czyli wysoko wyspecjalizowanych w ewolucji np. człowiek) takie organella jak lizosomy (organelle fagocytujące) wykorzystywane do trawienia cząsteczek np. białek które sięzestarzały" i źle funkcjonują w organizmie. (Na drodze fogocytozy). Natomiast u organizmów prokariotycznych (najprostszych organizmów np. pierowtniaków) drogąfagocytozy zachodzi zachodzi proces Trawienia substancji pokarmowych.

8) SKŁAD DIKTIOSOMU

Diktiosom jest błoniastą cząsteczka Aparatu Golgiego (AG) Diktiosom składa się z szeregu błon gładkich zamkniętych w wygięte cysterny leżące jedna na drugiej w ilości 5-8 Diktiosom jest strukturą spolaryzowaną i ma dwie określone strony CIS - wypukła i TRANS - wpukła. Do składu diktiosomu zaliczamy także systemu błon otaczających cysterny w postaci pęcherzyków. Są to tzw. mikropęcherzyki (od strony wypukłej -CIS - zewnętrznej) /oraz tzw. makropęcherzyków od strony wklęej - TRANS -wewnętrznej. Są to pęcherzyki które odrywają się od diktiosomu./

9) POWIĄŻ STRUKTURY DIKTIOSOMU Z ODPOWIEDNIMI FAZAMI WYDZIELANIA

Zadaniem Aparatu Go...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin