ściąga kondzio.doc

(110 KB) Pobierz
1

 

1.       Przedmiot geomechaniki

Geomechanika – nauka z dziedziny górniczej. Zajmuje się badaniem stanu górotworu, będącego wynikiem wpływu działalności człowieka, tzn. działalności górniczej. Górotwór jako zewnętrzna warstwa skorupy ziemskiej znajduje się pierwotnie w stanie naturalnym i przebiega w nim wiele zjawisk np.

-          przepływ wód podziemnych

-          przepływ ciepła

-          ruchy masywów górotworu

-          małe wyładowania energii mechanicznej w postaci wstrząsów i trzęsień ziemi

Górnicza działalność człowieka zaburza i zmienia pierwotny stan górotworu oraz powoduje powstanie zjawisk wtórnych (przemieszczenia górotworu, zmiana stanu naprężenia), których celem jest stworzenie wtórnego stanu równowagi, będącego właśnie przedmiotem badań geomechaniki. W szczególności wykorzystuje się prawa mechaniki ośrodka materialnego opisuje się stan naprężenia i odkształcenia górotworu powstały w wyniku działalności górniczych. Pomocne jest też wykorzystanie do tych celów modeli górotworu. Podsumowując można powiedzieć, że ogólny cel geomechaniki to: - rozpoznanie możliwości i doskonalenie techniki bezpiecznej i ekonomicznej eksploatacji złóż.  

2.       Czynniki naturalne i techniczne mające wpływ na przebieg zjawisk w górotworze.

Przebieg i natężenie zjawisk których, tj. powstałych w wyniku działalności górniczych zależy od dwóch grup czynników:

a). Naturalnych, tj.

-          własności fizyczne skał i masywów (górotworu)

-          współzależności między tymi własnościami

-          budowa geologiczna górotworu

-          głębokość zalegania warstw skalnych

b). Techniczne, związane ze sposobem prowadzenia działalności górniczej (system eksploatacji)

-          powierzchnia odsłonięta stropu

-          typ obudowy

-          prędkość eksploatacji

-          rodzaj podsadzki

Do rozwiązania tych zagadnień wykorzystuje się modele górotworu, tzn. przypisuje naturalnemu masowi określony model, jako odwzorowanie jego rzeczywistych własności. Model, będący przybliżeniem pozwala rozwiązać problemy i opisać prawa rządzące górotworem. Uzyskane wyniki są dla tego weryfikowane poprzez obserwację i pomiary, co pozwala doskonalić istniejące już modele.

3.       Rodzaje metod (modeli) stosowanych do rozwiązania problemów geomechaniki. 

W geomechanice stosuje się następujące metody, które pomagają w rozpoznaniu możliwości i doskonaleniu techniki bezpiecznej i ekonomicznej eksploatacji złóż:

a). Analityczna (przy pomocy dostępnego aparatu matematycznego)

b). Numeryczna

c). Modelowanie przy użyciu materiałów ekwiwalentnych

d). Modelowanie elastooptyczne    

4.       Własności mechaniczne skał – parametry

Przebieg zjawisk zachodzących w górotworze zależy od własności fizyko- mechanicznych skał:

-          struktura skał

-          ciężar objętościowy i właściwy

-          porowatość

-          szczelinowatość

-          uwarstwienie

-          kliważ

-          hydrogeologiczne własności skał

-          wytrzymałość i twardość

-          własności cieplne itp.  

Własności te uzależniają się od rodzaju skały i jej pochodzenia, wpływów tektonicznych, wielkości, kształtu i wytrzymałości ziaren, które tworzą daną skałę itp. Z punktu geomechaniki najważniejsze parametry to:

-          wytrzymałość doraźna na ściskanie, rozciąganie,  zginanie –Re, Rr, Rg, Rt, [MPa]

-          współczynnik odkształcenia podłużnego E [MPa]

-          współczynnik odkształcenia poprzecznego

   Ponieważ występuje znaczne zróżnicowanie wartości parametrów mechanicznych nawet w obrębie tego samego złoża powinno wykonywać się badania laboratoryjne dla każdej partii złoża. ]

 

 

5.       Co to jest reologia? Próba pełzania i relaksacji.

Badania laboratoryjne i obserwacje górotworu wykazały, że stan naprężenia i odkształcenia górotworu zależy m.in. także od czasu, ponieważ górotwór nie jest ciałem idealnym lecz jego zachowanie zmienia się w czasie. Reologia jest nauką zajmującą się wpływem czasu na zjawisko mechaniczne – obciążenie i odkształcenie ciała. Reologia zajmuje się badaniem wpływu czasu na zmianę stanu odkształcenia obciążonego ciała (pełzanie) i wpływem czasu na zmiany stanu naprężenia (relaksacja). Próba pełzania polega na badaniu zjawiska odkształcenia się próbki przy stałym założonym poziomie obciążenia: zał: 6=const=60   =>  ε = ε (t) relaksacja jest próbą laboratoryjną polegającą na badaniu w czasie zmiany obciążenia próbki przy stałym założonym poziomie odkształcenia. Do opisu własności reologicznych stosuje się następujące parametry: - współczynnik lepkości  η [ Pa ·s] ,   - czas relaksacji  τ [s]

6.       Elementarne i podstawowe modele reologiczne górotworu – zachowanie się w próbie pełzania i relaksacji.

Po ustabilizowaniu naprężeń w górotworze jego odkształcenia wykazują zmiany w czasie. Aby analitycznie ująć to zjawisko przyjmuje się zależność między naprężeniem i odkształceniem uwzględniając współczynnik czasowy. W równaniach reologicznych występują głównie dewiatory naprężeń i odkształceń, ponieważ zmiany objętości górotworu zachodzą w znacznej mierze w zakresie sprężystym, dlatego też udział aksjatorów jest niewielki.  

Górotwór przyjmuje się jako spężysto – lepki łączący cechy modelu sprężystego ciała Houka i lepkiej cieczy Newtona jako elementarnych modeli reologicznych.

a). Model Houka jako model elementarny. Zależność między tewiorami ; naprężenia a odkształcenia

Dn = 2GD0              Dn – dewiator naprężenia,   D0 – dewiator odkształcenia,   G – współczynnik odkształcenia postaciowego (Kirchoffa).

7.       Składowe pierwotnego stanu naprężenia i odkształcenia w górotworze zwięzłym i sypko – spoistym.

Pierwotny stan naprężenia i odkształcenia stanowi poziom odniesienia do analizy stanu wtórnego tzn. takiego który uwzględnia wpływ robót górniczych. Górotwór jest sprężysty i izotropowy.

W górotworze nienaruszonym działalnością górniczą panuje trójosiowy stan naprężenia i jednoosiowy stan odkształcenia. Jeżeli nadkład składa się z kilku różnych warstw wówczas:  pz = åγi hi     γ – ciężar objętościowy warstwy,   hi – grubość warstwy,   i – ilość warstwy.

W górotworze o budowie ziarnisto – spoistej lub ziarnisto sypkiej, relacja pomiędzy składowymi pierwotnymi opisana jest zjawiskiem Columba.

Wartość ciśnienia pierwotnego poziomego zależy od głębokości H(pz

8.       Składowe pierwotnego stanu naprężenia i odkształcenia w górotworze zwięzłym i sypko – spoistym.

Pierwotny stan naprężenia i odkształcenia stanowi poziom odniesienia do analizy stanu wtórnego tzn. takiego który uwzględnia wpływ robót górniczych. Górotwór jest sprężysty i izotropowy.

W górotworze nienaruszonym działalnością górniczą panuje trójosiowy stan naprężenia i jednoosiowy stan odkształcenia. Jeżeli nadkład składa się z kilku różnych warstw wówczas:  pz = åγi hi     γ – ciężar objętościowy warstwy,   hi – grubość warstwy,   i – ilość warstwy.

W górotworze o budowie ziarnisto – spoistej lub ziarnisto sypkiej, relacja pomiędzy składowymi pierwotnymi opisana jest zjawiskiem Columba.

Wartość ciśnienia pierwotnego poziomego zależy od głębokości H(pz) i n (współczynnika Poisson’ea). n zmienia się z głębokością wraz ze wzrostem ciśnienia pionowego „n” zmierza do 0,5 co charakteryzuje materiał nieściśliwy.

Na małych głębokościach wskaźnik t, px = py =0 panuje stan naprężenia zbliżonego do jednoosiowego, a na dużych głębokościach trójosiowy stan naprężenia zbliżony jest do hydrostatycznego.

Warunek Coulomba

pz =

 

9.       Stan naprężenia wokół wyrobisk korytarzowych (końcowe zależności, założenia, analizawartości).

Ze względu na długość wyrobiska znacznie przekraczającą wymiary jego przekroju poprzecznego mamy do czynienia z płaskim stanem odkształcenia ey = 0

Stan naprężenia zależy kształtu przekroju poprzecznego chodnika. Rozróżnia się trzy podstawowe krztałty wyrobiska: kołowy, eliptyczny i prostokątny.

10.   Co to jest ciśnienie deformacyjne górotworu? Opisz przejawy. Od jakich parametrów zależy wartość?

Analiza ciśnienia sprowadza się do analizy stanu naprężenia przemieszczenia górotworu o własnościach reologicznych.

Teoretyczne postawy o ciśnieniu deformacyjnym i określeniu jego wartości uwzględniając współpracę obudowy z górotworem stworzył prof. Antoni Sałustowicz dla modelu sprężysto – lepkiego.

Prof. Henryk Filcek podał rozwiązanie stanu naprężenia wokół wyrobiska o przekroju kłowym funkcji czasu dla modelu standard.

MODEL STANDARD                       n = 0,5                         eZ = 0

 

Zgodnie z def. Sałustowicza przez ciśnienie deformacyjne rozumie się naprężenie radialne na konturze wyrobiska, równoważne reakcje obudowy.

 

 

    Ciśnienie deformacyjne górotworu zależy od:

·         czasu ( poreologiczne własności górotworu )

·         ciśnienia pierwotnego ( głębokości )

·         własności górotworu ( G – m. Kirchoffa ; lepkości h )

·         czas relaksacji - t

·         własności obudowy ( Eo -  moduł ; d – grubość obudowy )

·         promienia wyrobiska – a.

 

Ośrodek Kelwina Voigta – gdy t = 0,

 

Ośrodek Maxwella – gdy G = 0,

 

 

11.     Stan naprężenia wokół wyrobisk szybowych ( założenia modelowe, wykresy, zależności końcowe ).

Jeśli dokonamy na dowolnej głębokości H poziomego przekroju przez szyb, to w ujęciu statycznym układ sprowadza się do płaskiej tarczy, obciążona na swych krawędziach składowymi poziomymi ciśnienia pierwotnego jest otwór wyłomu szybowego o promieniu a.

Tensor naprężeń ma postać      Tn  

 

ze względu na znaczny wymiar w kierunku osi pionowej w stosunku do wymiarów przekroju poprzecznego

( płaski stan odkształcenia ez = 0 ), stan naprężenia sprowadza się do stanu kołowo – symetrycznego, opisanego za pomocą równań.

Równania te muszą spełniać warunki brzegowe:

 

– w odległości nieskończenie dużej od wyłomu szybowego (  r ® ) naprężenia

 

– na konturze wyłomu szybowego (  r = a ), z racji możliwości swobodnych odkształceń, naprężenia radialne:

             

Po  uwzględnieniu tych warunków stan naprężenia w górotworze, w otoczeniu wyrobisk pionowych o przekroju kołowym sprowadza się do postaci:

 

 

Px = Py – składowa pozioma ciśnienia pierwotnego;

a – promień wyłomu szybowego;

r – odległość w przyjętym układzie współrzędnych;

n - współczynnik Poissone’a.

Ten stan naprężenia zmienia się wraz z odległością od:

 

w odległości r = a, do stanu pierwotnego jaki ma miejsce w dostatecznie dużej odległości do

                      wyłomu szybu.

 

12.     Wyrobisko szybowe ze strefą spękań (założenia : głębokość krytyczna, zależności końcowe, wykres).

 

Wokół wyrobiska szybowego zarówno naprężenia radialne, jak i obwodowe są naprężeniami ściskającymi. Na ociosach wyłomu szybowego ( dla r = a ) ma miejsce koncentracja naprężeń:

;                  ;                      ;

                                 

                   złożony                                                            jednostkowy

 

Jeśli przyjąć kryterium wytrzymałości do Soint – Venanta  mamy   ; podstawiając Px = , otrzymujemy głębokość krytyczną, poniżej której w skutek koncentracji naprężeń nastąpi na ociosie szybu przekroczenie granicy wytrzymałości skał na ściskanie.

Hkr=

W miarę zbliżania się w strefie sprężystej do wyłomu szybowego, w skutek przyrostu naprężeń obwodowych dj , wzrasta wytężenie górotworu, które w odległości r + R osiąga swą wartość krytyczną:

                                            

Oznacza to, spękanie górotworu i gwałtowny spadek naprężeń obwodowych do wartości: 

                                         

W dalszym ciągu w strefie w miarę zbliżania się do wyłomu szybowego naprężenia maleją, by konturze szybu

( r = R ) przyjąć wartość: 

 

 

                                        

                                        

13. Teoria fali ciśnień:

a)      eksploatacja z zawałem

b)      eksploatacja z podsadzką

Teoria ta, została ogłoszona w 1933 r. przez prof. Budryka, oparta o rozwiązanie ugięcia belki na sprężystym podłożu. Przy eksploatacji a zawałem za belkę wspornikową uważa się strop bezpośredni, spoczywający na pokładzie jako podłożu sprężystym. W roku 1950 prof. Sałustowicz rozwiną ideę Budryka rozpatrując eksploatację systemem ścian z podsadzką hydrauliczną, którą również stanowi podłoże sprężyste

dla belki stropowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

   

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin