scenariusz zajeć dla dzieci 3- letnich ,,Trzylatki jedzą samodzielnie''.doc

(25 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘC Z DNIA 13

SCENARIUSZ ZAJĘC Z DNIA 14.IX.2004.

3-LATKI ZAJĘCIA DOPOŁUDNIOWE

 

TEMAT BLOKU:,,Trzylatki jedzą samodzielnie”

TEMAT DNIA: ,,Jemy samodzielnie”

 

CELE OGÓLNE:

-zwracanie uwagi na prawidłowe zachowanie się przy stole;

-zawarcie z dziećmi umów: przy posiłku nie kręcimy się, nie rozmawiamy;

-ukazanie skutków niewłaściwego zachowania się przy stole- zaplamienie serwety,

-zachęcanie dzieci do samodzielnego jedzenia;

 

CELE SZCZEGÓŁOWE:

-dziecko zna skutki niewłaściwego zachowania się przy stole- rozlanie zupy;

-dziecko przestrzega zawartych umów dotyczących zachowania się przy stole;

-dziecko potrafi samodzielnie spożywać posiłek;

 

METODY:

-oglądowa-pokaz;

-słowna-opowiadanie nauczycielki według własnego pomysłu;

-zajęcia praktyczne;

 

FORMY:

-praca z całą grupą;

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

-4 lalki; 4 nakrycia dla lalek; (komplet: talerz, kubek, łyżeczka,) stolik, 4 krzesełka, dzbanek z płynem .

 

RODZAJE AKTYWNOŚCI:

- ruchowa, słowna:

 

 

 

                                               -1-          

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

I.1. Nauczycielka prowadzi z dziećmi rozmowę na temat tego, kto w domu przygotowuje śniadanie oraz z czego składa się nakrycie.

-Kto w waszym domu przygotowuje śniadanie?

-Co lubicie jeść na śniadanie?

-Co jest nam potrzebne do tego, aby na śniadanie zjeść mleko z płatkami- jakie nakrycie musimy przygotować?

2. Zabawa dydaktyczna ,,Nakrywamy do śniadania” według Z. Bogdanowicz.

Nauczycielka zaprasza dzieci do kącika lalek. W kąciku stoi stolik.

Nauczycielka prosi dzieci o przyniesienie po jednej lalce. W tym czasie kładzie po każdej stronie stołu jadalnego, na miejscach, które mają zająć lalki, po jednym, różnym przedmiocie z kompletu śniadaniowego , a więc: talerzyk , kubek, łyżeczkę. Dzieci rozmieszczają lalki na krzesełkach i oceniają braki w nakryciu. Nauczycielka prosi, by posłuchały , co lalki im powiedzą: ,, Posłuchajcie uważnie i powiedzcie o co każda z lalek prosi”.

Dzieci przysuwają się- każde do swojej lalki i udając, że słyszą ich szept, powtarzają życzenie i kolejno idą przynieść brakujący element nakrycia. Po powrocie dowiadują się ponownie, czego lalkom brakuje i znowu przynoszą następny przedmiot. Gdy nakrycia zostały uzupełnione, lalki mogą zabrać się do jedzenia i picia. Następnie dzieci myją naczynia, składają do lalczynego kredensu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                              -2-

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin