zajęcia dla 3-latków.doc

(153 KB) Pobierz

Scenariusz zajęcia dla dzieci 3- letnich z zakresu wychowania komunikacyjnego.

TEMAT KOMPLEKSOWY : PRZEJŚCIE PRZEZ ULICĘ

TEMAT DNIA :ŚWIATŁA NA SKRZYŻOWANIU.

Grupa 3- latków

Czas trwania 15 minut:

Cele ogólne:

·       Poznawanie w zabawach elementarnych przepisów ruchu drogowego, reagowanie na umowne znaki.

·       Uważne słuchanie i rozumienie słownych poleceń nauczycielki, kierowanych do całej grupy.

·       Słuchanie wiersza recytowanego przez nauczycielkę.

·       Ćwiczenia oddechowe, polegające na wprowadzeniu w ruch lekkich przedmiotów za pomocą dmuchania.

·     Ćwiczenia słuchowe, porównywanie różnych głosów ( np. dźwięków wydawanych przez pojazdy).

Cele operacyjne  

·       Poznaje wygląd i znaczenie sygnalizatora  świetlnego.

·       Potrafi bezpiecznie zachować się na ulicy.

·       Rozpoznaje kolor czerwony i zielony.

·       Słucha poleceń nauczycielki.

·       Rozwija pojemność płuc poprzez umiarkowane dmuchanie na bibułkowe kółka.

·       Rozpoznaje głosy wydawane przez pojazdy.

Metoda: czynna - samodzielnych doświadczeń

                                   -kierowanie własną działalnością dziecka

                         -ćwiczeń

          oglądowa - pokaz

                         -obserwacji

            słowna  -rozmowa

                         -metoda żywego słowa

Forma: zbiorowa, indywidualna

Pomoce: ilustracja ulicy, wiersz I. Salach pt. Światełko, płyta z nagraniem, bibułkowe kółka, kółka w trzech kolorach czerwony, zielony, żółty, sygnalizator świetlny.

Przebieg zajęcia

 1. Powitanie dzieci poprzez wspólne powiedzenie dzień dobry.

2. Ilustracja przedstawiająca skrzyżowanie. Zwrócenie uwagi na przejście dla pieszych, sygnalizator świetny. Krótkie omówienie ilustracji.

3. Słuchanie wiersza I. Salach pt. „ Światełko”. Omówienie wiersza.

4. Zabawa rytmiczno- ruchowa „Sygnalizator świetlny”. Przy muzyce dzieci spacerują, gdy nauczycielka pokaże  kółko czerwone zatrzymują się w miejscu, biegają ponownie pokaże się kółko zielone biegają.

5. Ćwiczenia słuchowe „ Jaki to pojazd”.

    Rozpoznawanie głosów wydawanych przez pojazdy.

6.Ćwiczenie oddechowe „ Kolorowe kółka”. Rozwijanie pojemności płuc   poprzez umiarkowane dmuchanie na bibułkowe kółka zawieszone na sznurku.

   Światełko     I. Salach

  Przez ulicę idą dzieci,

gdy zielone światło świeci.

Kiedy żółte się zapali

uważają nawet mali.

Gdy zobaczysz zaś czerwone

czekaj grzecznie na (zielone).

PRZEDSTAWIENIE  TEATRALNE,, JAK  MIŚ  DO  <BAJKI>  SZEDŁ „

 

              Jak co roku, we wrześniu zaczął się duży dramat małych dzieci po raz  pierwszy  przychodzących  do  przedszkola, kłopoty  z  adaptacją  w  nowym  środowisku, cuda  czynione  przez  nauczycielki  w  celu  ułatwienia  maluchom  rozstanie  z  mamą. 

             Cały ten okres przystosowania do nowych zwyczajów panujących w  przedszkolu , do  przebywania  z  innymi  rówieśnikami  może  potrwać  długo. Tak było w  moim  przypadku, kiedy  prowadziłam  grupę  dzieci 3-i 4-letnich, gdzie  jeszcze  w  listopadzie  widać  było  w  oczach  maluchów  tęsknotę  za  domem, a  rozbieżność  rozwoju  społeczno-emocjonalnego  w  grupie  przyczyniała  się  do  izolacji   nowych  przedszkolaków.  Z tego też powodu przez  dwa  miesiące  realizowałam  zagadnienia  wychowawcze  związane  z  akceptacją   nowego  środowiska, widząc   jak ,, uciekają ” mi  tematyki  jesienne.

            Książka  Cornelii Nitsch „  Bajki  pomagają  dzieciom – opowieści, które  uzdrawiają, pocieszają  i  dodają  odwagi ”  pomogła  mi  połączyć  kilka  celów  w  jedną  całość, gdyż  natchnęła  mnie  do  napisania  przedstawienia  teatralnego  specjalnie  do  potrzeb  grupy.  W rymowanej treści ułatwiającej odbiór i w przerywnikach  podczas  akcji, gdzie  na  bieżąco  omawiałam  z  dziećmi  sens  wysłuchanego  fragmentu , umieściłam  małą  reklamę  naszego  przedszkola

,,Bajka” jednocześnie robiąc wstęp do zagadnień przyrodniczych związanych z  przygotowaniem  zwierząt  do  zimy.

           Uważam, że w tej krótkiej formie teatralnej skondensowałam to co  wydawało się być ważne w pracy  z  moją  grupą, tj.: uświadomienie  konieczności  i  przyjemności   wynikającej  z  pobytu  w przedszkolu  oraz  rozwijanie  zainteresowań   teatralnych  podczas  zabaw  pacynkami.

Zachęcam nauczycielki przedszkola, aby „chwyciły za pióro”, gdy poczują  wenę  twórczą , bo  może  być  to  całkiem  owocna zabawa.

 

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TEATRALNYCH W GRUPIE  3-LATKÓW

 

Temat : Przedstawienie teatralne ,, Jak Miś do Bajki szedł” w wykonaniu nauczycielki.

 

Zadania:

- ukazanie konieczności i przyjemności pobytu w przedszkolu

-          nawiązywanie koleżeńskich stosunków w grupie

-          wewnętrzne integrowanie grupy

-          poznanie ze sposobami zabawy pacynkami

 

Cele- co osiągnie dziecko:

-          uważnie obserwuje przedstawienie

-          rozpoznaje i nazywa bohaterów- zwierzęta leśne

-          rozumie znaczenie pobytu w przedszkolu

-          uczy się manipulować pacynkami

-          wypowiada się na zadany temat odpowiadając na pytania

-          tworzy dialog wg własnej inwencji-  cel rozszerzony

 

Metody:

               słowna- pogadanka

              oglądowa- przedstawienie

               czynna- manipulowanie pacynką

 

Formy:

             zbiorowo- oglądanie teatrzyku

             grupowo- tworzenie dialogów

             indywidualnie- wypowiedzi

 

Środki: scenografia teatralna, pacynki zwierzęce

 

Literatura: Bajki pomagają dzieciom- K. Nitsch

 

 

 

 

 

I CZĘŚĆ  WSTĘPNA

 

1-Śpiewanie  z  chodzeniem  w  marszu  piosenki ,,Idzie  Jaś,, -zachęcenie  do  oglądania  teatrzyku.

 

a)    Idzie  Jaś, idzie  Staś, idzie  też  Marysia.

       Wszyscy  dziś  grzeczni  są  i nie  tylko  dzisiaj.

       Tup,tup,tup tup,tup,tup,-daleko  wędrują,

       Hop,hop,hop,hop,hop,hop-lekko  podskakują.

 

N: -doszliśmy  do  teatru, zapraszam  na  przedstawienie .

             

b)      oglądanie  pacynek, nazywanie  zwierząt  / lis, borsuk, jeż, mały  miś, duży  miś /

 

N:-są  to  zwierzątka, które  wystąpią  przed  wami  w  bajce,,Jak  miś  do Bajki  szedł,,- jak  myślicie, gdzie  on  pójdzie ?

-przypomnijcie  sobie, jak  nazywa  się  nasze  przedszkole  ?  może  ten  miś  idzie  do  nas?

 

II. CZĘŚĆ  GŁÓWNA

 

1-Oglądanie  przedstawienia  z  jednoczesną  analizą  treści  I  nawiązaniem  do  własnych  doświadczeń 

2-Postacie :       MAMA  MISIOWA

                          SYNEK  MISIU

                          LIS, JEŻ-IGIEŁAJEK, BORSUK,

                          CHÓREK- TYGRYSEK, LEW

3-Treść  przedstawienia

 

                     Mama  Misiowa                           

Był  sobie  misiu  i  mama  Misiowa             

Zapasy  na  zimę  robić  gotowa.

Musiała  często  wychodzić  z  domu,

Lecz  synka  nie  miała  zostawić  komu.                                        

 

N:-czy  wasi  rodzice  też  wychodzą  z  domu ? z  kim  wtedy  zostajecie ?

 

 

 

                        Mama  z  synkiem  Misiem

Mama  wdrapuje  się  po  miodzik,

Lecz  bardzo  ciężko  jej  się  wchodzi,

Mając  do  pleców  przyczepionego

Swojego  synka-misia  małego.

Zejdź  synku, ja  do  pracy  iść  muszę,

By  wszystkim  w  domu  nakarmić  brzuszek,

Nie  możesz  ze  mną  do  pracy  chodzić,

Malutkim  dzieciom  tak  się  nie  godzi.

Przez  ciebie  pieniążków  nie  zarobię 

I  wtedy  nic  nie  kupię  tobie.

 

N:- czy  wasi  rodzice  chodzą  do  pracy ? czy  dzieci  mogą  iść  z  rodzicami ? po  co  jest  praca? Co  można  zrobić  w  sytuacji, kiedy  rodzice  muszą  iść  do  pracy  a  dziecko  nie  może  z  nimi  pójść ? gdzie  wtedy  może  pójść  dziecko?

                   

           Mama  i  Jeż 

Spotkała  mama  Jeżyka-Igiełajka:

Zapisz  Misia  do  przedszkola,,Bajka,,

Bo  tam  są  bardzo  miłe  dzieci

I  czas  Misiowi  szybko  zleci.

 

N:-co  zaproponował  jeżyk ? gdzie  mama  zapisze  misia?  Dlaczego ? jak  myślicie, czy  misiu  będzie  w  przedszkolu  szczęśliwy?

         

              Wszystkie  zwierzątka

A  w ,,Bajce,,  dzieci  go  bardzo  polubiły,

Bo  przecież  Misiu  był  bardzo  miły,

Lecz  w  przedszkolu płakał  mały  Misiek

Więc dzieci  nazwały  go Misiek-Płaczlisiek

 

N:-czy  na  początku  wy  też  płakaliście? Dlaczego? Kto  był  smutny? A  czy  teraz  zdarzają  się  wam  chwile  tęsknoty?

-jak  myślicie, co  się  stało, gdy  dzieci  nazwały  go  Płaczlisiem?

                

                          Lisek  

Ja  jestem  lisek   i  wcale  nie  płaczę,

Bo  wiem , że  mamę  szybko  zobaczę,

Przyjdzie  po  mnie  do  przedszkola,

Gdy  na  deser  zjem  pomidora

                         Borsuk

A  po  mnie  tata  szybko  przyjedzie,

Jak  tylko  wyśpię  się  po  obiedzie.

Bo  tutaj  przecież  mam  swoje  łóżko

I  do  poduszki  przytulę  swe  uszko.

 

N:-a  po  was  kto  przychodzi ? kiedy  idziecie  do  domu? Czy  trzeba  płakać  w  przedszkolu, skoro  wiadomo , że  rodzice  po  was  przyjdą ?

            

                        Miś

Więc  zostanę  w  przedszkolu  z  wami,

Będę  się  bawić  nowymi  zabawkami.

Wiem, że  mama  przyjdzie  po  mnie  dzisiaj,

Bo  mama  kocha   swojego  Misia. 

 

N:-czy  dzieci  ucieszyły  się, że  mają  nowego  ko...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin