Rozaniec- Listopad.doc

(58 KB) Pobierz

Rozważania różańcowe - Listopad 2003

 

Z pewnym opóźnieniem, spowodowanym nawałem zajęć duszpasterskich związanych z uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym, przesyłamy Drogim Internautom z Żywych Róż serdeczne pozdrowienie, zmianę tajemnic, intencje modlitwy, oraz rozważania różańcowe.

 

W listopadzie tradycyjnie modlimy się za zmarłych.

 

Jako temat do naszych rozważań proponujemy medytacje różańcowe ze wszystkimi świętymi.

 

Tajemnice radosne z Wszystkimi Świętymi

 

 

Zwiastowanie

 

W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret do dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a dziewicy było na imię Maryja (Łk 1,27). Stało się to, zanim Maryja zamieszkała razem z Józefem. W chwili zwiastowania nie "znała więc męża" i całkowicie należała do Boga. Dlatego mogła być też całkowicie do Jego dyspozycji. Potem wielu było takich, którzy byli bezżenni dla królestwa Bożego (por. Mt 19,12).

 

Królowo dziewic, święte: Kingo, Mario Goretti, błogosławiona Karolino i wszystkie święte dziewice, módlcie się za nami.

 

 

 

Nawiedzenie

 

Maryja i Elżbieta nie są jedynymi bohaterkami tajemnicy Nawiedzenia. Maryi towarzyszy Józef, przy Elżbiecie jest Zachariasz. Spotykają się tutaj dwie rodziny: rodzice Jezusa i rodzice Jana Chrzciciela. Bóg dokonuje zbawienia człowieka w rodzinie i przez rodzinę. Zwyczajną drogą do świętości dla większości chrześcijan jest życie w małżeństwie i w rodzinie.

 

Święta Maryjo i Święty Józefie, święci: Elżbieto i Zachariaszu, święte: Moniko i Jadwigo, błogosławiony Mikołaju Gross Ludwiku i Zelio Martin i wszyscy święci Rodzice, módlcie się za nami.

 

 

 

Narodzenie

 

Nie ma nic świętszego na świecie niż Dzieciątko Narodzone w Betlejem. Dzięki temu, że Syn Boga stał się Synem Człowieczym, każdy może być dzieckiem Bożym. Słowo, które Ciałem się stało, wszystkim, którzy je przyjęli dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi (J 1,120). W królestwie Boga właśnie dziecko jest największe, bo to nie człowiek czyni siebie świętym, tylko Bóg obdarza łaską świętości.

 

Boskie Dziecię Jezus, zbaw nas. Wszyscy święci Młodziankowie, błogosławione dzieci z Fatimy, wszystkie święte dzieci i wszyscy święci, którzy staliście się jako dzieci, módlcie się za nami.

 

 

 

Ofiarowanie

 

W tajemnicy ofiarowania spotykamy ludzi sędziwych: Symeona i Annę. Bóg, który jest wieczny, nie ocenia przydatności ludzi do wypełnienia jego zbawczych planów według wieku. Nikogo nie posyła na emeryturę i nie odsuwa od żywotnych spraw swego królestwa. Dlatego Tradycja umieszcza wśród członków Rodziny Jezusa również Jego dziadków: Joachima I Annę.

 

W czasach współczesnych jesteśmy świadkami wielkich dzieł, których Bóg dokonuje przez sędziwego papieża. W królestwie Bożym ludzie starsi są pełnowartościowymi obywatelami.

 

Święci Symeonie i Anno, święci Joachimie i Anno, wszyscy święci: babcie i dziadkowie, módlcie się za nami.

 

 

 

Znalezienie

 

Pierwsze myśli i słowa Pan Jezus są znane światu od momentu, gdy osiągnął On wiek młodzieńczy. Dla wszystkich ludzi młodość to czas podejmowania świadomych decyzji i udzielania dobrowolnej odpowiedzi na Boże powołanie. Podczas gdy dziecku wystarczy do świętości ufne przyjęcie łaski, w wieku młodzieńczym pojawia się odpowiedzialność, która jest wyrazem partnerskiego traktowania człowieka przez Boga. Na łaskę człowiek odpowiada świadomym wyborem i wiernością. W tym wieku już się wie, że trzeba być w sprawach Ojca (por. Łk 2,49).

 

Jezu, dwunastoletni Nauczycielu, zbaw nas. Święci Alojzy i Stanisławie Kostko, święta Tereso od Dzieciątka Jezus, błogosławiony Piotrze Jerzy Frassati i wszyscy młodzi święci i święte, módlcie się za nami.

 

 

 

Tajemnice światła ze Wszystkimi Świętymi

 

 

Chrzest w Jordanie

 

W tej tajemnicy spotykamy Jana Chrzciciela, którego imię znajduje się na początku litanii do wszystkich świętych. Jan udziela chrztu pokuty na odpuszczanie grzechów. To właśnie pokuta daje szansę osiągnięcia świętości wszystkim, którzy utracili laskę uświęcającą, otrzymaną na chrzcie świętym. Dar świętości otrzymany na chrzcie świętym i możliwość jego odzyskania zawdzięczamy temu, że w odach Jordanu stanął Ten, którego Jan nam wskazał jako Baranka Bożego, który gładzi grzechy świata.

 

Święty Janie Chrzcicielu, wszystkie dzieci Boże zrodzone przez chrzest święty, wszyscy pokutnicy wracający do Boga przez Sakrament pokuty, pomagajcie nam w zdobyciu świętości.

 

 

 

Gody w Kanie Galilejskiej

 

W Kannie Galilejskiej, Pan Jezus wraz ze swoimi uczniami zajął nie tylko miejsce przy stole, ale również znalazł się w centrum ich wspólnego życia, pomagając im w ich pierwszej trosce. To przykład dla Kościoła, jak ma troszczyć się o swoje dzieci, które zawierają związek małżeński. Dziwne jest to, że tak wyraźne przesłanie zostaje zrozumiane w pełni dopiero w naszych czasach. Dopiero Jan Paweł II dokonuje tego, co powinno być spełniane od samego początku. Dopiero obecny Papież wynosi na ołtarze w jednym akcie kanonizacyjnym oboje małżonków. W ten sposób jeszcze raz podkreśla, że miłość, wierność i uczciwość małżeńska to najbardziej powszechna i najbardziej dostępna droga do świętości.

 

Wszyscy święci małżonkowie, módlcie się za nami.

 

 

 

Nauczanie o Królestwie Bożym

 

Zaraz po Chrzcie w Jordanie pan Jezus zaczyna pracę wędrownego nauczyciela. Przemierza wiele dróg. Dobrą nowinę o królestwie Bożym głosi na górach i w dolinach, w synagogach i pod gołym niebem, na łąkach i zasiadając w łodzi na brzegu jeziora. Swoich uczniów posyła z dobra nowina na krańce świata. Za apostołami tymi drogami podążało wielu świętych misjonarzy.

 

Święci: Wojciechu, Bonifacy, Franciszku Ksawery, Misjonarko miłości - błogosławiona Matko Tereso z Kalkuty, pomagajcie nam umacniać naszą wiarę przez dzielenia się nią z innymi.

 

 

 

Przemienienie Pańskie

 

Przemienienia Pana Jezusa na Górze Tabor jest wezwaniem do ciągłej przemiany w naszym życiu. Tej odmiany losu bardzo pragniemy. Stąd nabożeństwo do Przemienia Pańskiego i jego szczególny charakter wyrażający się słowami: "Cudowny Jezu, przez to przemienienie, strapienia nasze odmień w pocieszenie". Tymczasem to my mamy być tacy dla. ludzi, aby im dobrze było z nami być, jak uczniom z Jezusem podczas przemienienia. Aby taksie stało, ciągle musi się dokonywać przemiana naszego myślenia. Ciągle musimy bardziej koncentrować się na Bogu i innych, aniżeli na sobie. To wymaga ciągłej przemiany człowieka. Przykład zdecydowanej przemiany dają nam święci konwertyci.

 

Święta Mario Magdaleno, święty Augustynie i wszyscy świeci, którzy przeżyliście szczere nawrócenie, pomagajcie nam nieustannie dokonywać w naszym życiu zwrotu ku Bogu i ludziom.

 

 

 

Ustanowienie Eucharystii

 

Eucharystia jest źródłem świętości dla wszystkich chrześcijan To zjednoczenie z Jezusem w Komunii świętej daje przedsmak zjednoczenia z Bogiem, które jest szczęściem wszystkich zbawionych. Eucharystia jest tak wielkim bogactwem, że zawiera ona wiele dróg prowadzących do świętości. Oprócz tej zasadniczej, która polega na przyjmowaniu Komunii świętej, jest j4eszcze droga adoracji najświętszego Sakramentu. Trwanie na adoracji przedłuża ten moment zjednoczenia, który przeżywamy podczas Uczty Eucharystycznej.

 

Święty Kazimierzu, święty Alfonsie Mario Liguori i wszyscy święci którzy osiągnęliście wizję uszczęśliwiającą przez wpatrywanie się z miłością w sakramentalne postacie Jezusa, uczcie na miłości do Jezusa Eucharystycznego.

 

 

 

Tajemnice bolesne ze Wszystkimi Świętymi

 

 

Modlitwa w Ogrójcu

 

Pan Jezus modli się w Ogrójcu zupełnie samotnie, choć na rzut kamieniem znajdowali się Jego uczniowie. Byli jednak tak bardzo ogarnięci zmęczeniem, że nie dostrzegali Jego męki. Samotność Jezusa w Ogrójcu rozciąga się na wszystkie wieki. Ludzie zawsze tak bardzo byli pochłonięci swoimi sprawami, że nie dostrzegali wśród siebie Jego obecności. Na szczęście w Ogrójcu uczniowie Pana czegoś się nauczyli. Odtąd w każdym pokoleniu byli tacy, którzy porzucali wszystko, by ciągle być z Nim i żyć tylko dla Niego.

 

Święci pustelnicy: Antoni i Pawle, święci Benedykcie, Scholastyko, Romualdzie, Robercie, Bernardzie i wszyscy święci pustelnicy oraz mnisi i mniszki, módlcie się za nami.

 

 

 

Biczowanie

 

Biczowanie otworzyło na ciele Jezusa wiele ran. W ciągu wieków jeszcze więcej ran otworzyły różne prześladowania na Mistycznym Ciele Jezusa, którym jest Kościół, a w nim wszyscy cierpiący, chorzy i ubodzy. Na wszystkie rany jest jednak lekarstwo, na każdą nienawiść i okrucieństwo miłość znajduje odpowiedź. Kiedy cierpiała Głowa, nie było nikogo, kto pospieszyłby opatrzyć Jej rany. Do bolesnych ran, które zadano Jego członkom, Pan Jezus sam posyła ludzi o sercach wrażliwych, którzy całkowicie poświęcają się dziełom miłosierdzia.

 

Święty Wincenty a Paulo, święty Kamilu, święty Janie Boży i wszystkie święte siostry miłosierdzia i dobrzy bracia, módlcie się za nami.

 

 

 

Ukoronowanie cierniem

 

Kiedy chciano Jezusa obwołać królem, uchylił głowę przed złotą koroną. Teraz jednak przyjął koronę z ciernia. Uczniom Jezusa nieraz trzeba podejmować odpowiedzialność za świat i niektórzy z nich nosili królewskie korony. Dla tych, którzy królowanie rozumieli jako służbę, często złota korona zmieniała się na cierniową, jak choćby w życiu świętego Wacława, króla czeskiego, patrona katedry na Wawelu. Święci, którzy musieli podjąć ciężar władzy, ciągle nas uczą dwóch ważnych rzeczy, że rządzić to znaczy służyć, a służyć Bogu to znaczy królować.

 

Święty Wacławie, święty Ludwiku IX i wszyscy święci królowie i władcy, módlcie się za nami.

 

 

 

Dźwiganie krzyża

 

Krzyż dla Pana Jezusa był poważnym problemem. Biorąc go na ramiona wziął na siebie wszystkie problemy całej ludzkości, całą jej dramatyczną przeszłość i nieznaną przyszłość. Na drodze krzyżowej był "nowicjuszem". Taki krzyż dźwigał pierwszy raz. Potrzebował wsparcia i przyjął je od Szymona z Cyreny i Weroniki. Każdy z nas dźwiga krzyż odpowiedzialności za siebie i za innych. Szczególnie trudny do dźwigania jest za pierwszym razem, dopóki człowiek nie ułoży odpowiednio do jego kształtu swoich ramion i swego serca. Szczególnie ciężki jest, gdy na drodze krzyżowej stawia się pierwsze kroki. Dotyczy to przede wszystkim młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają się mierzyć z problemami życia. Jak dobrze, że Bóg na ich drodze stawia świętych wychowawców.

 

Święci: Janie Chrzcicielu de la Salle, Józefie Kalasancjuszu, Janie Bosko, Błogosławiona Marcelino Darowska i wszyscy święci Wychowawcy i Wychowawczynie, módlcie się za nami.

 

 

 

Śmierć na krzyżu

 

Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich (J 15,13). W tej tajemnicy Pan Jezus dowodzi, że Jego miłość do człowieka jest największa. Jest tak wielka, że udziela się ona innym. Było wielu uczniów Jezusa, którzy doświadczali tego, co stwierdził Paweł: Miłość Chrystusa przynagla nas (2 Kor 5,14). Za to, że On z miłości oddał swoje życie za nas, oni odwzajemnili się Jemu miłością również ukształtowaną według tej miary. Święci Męczennicy oddali swe życie z miłości do Niego. Uczynili to nie tylko we własnym imieniu, ale i naszym. Swoją śmiercią męczeńską wyrazili również naszą miłość.

 

Święci Wojciechu, Stanisławie, Andrzeju Bobolo, Maksymilianie, błogosławieni Męczennicy z czasów II wojny światowej, i wszyscy Męczennicy, módlcie się za nami.

 

 

 

Tajemnice chwalebne ze Wszystkimi Świętymi

 

 

Zmartwychwstanie

 

Zmartwychwstanie Chrystusa jest fundamentem naszej wiary. Nasza wiara zaś opiera się na świadectwie tych, którzy Chrystusa zmartwychwstałego widzieli i oddali się Jemu całkowicie w życiu i w śmierci, będąc pewni, że staną się uczestnikami Jego zmartwychwstania. Siła ich przekonania i siła ich świadectwa jest siłą naszej wiary. Całe bogactwo naszego życia z Chrystusem, wspaniałe duchowe przygody, które przeżywamy w zjednoczeniu z Nim, i całą naszą nadzieję życia wiecznego, która nadaje sens wszystkim dniom przeżywanym w doczesności, zawdzięczamy tym Świadkom.

 

Święci Apostołowie, święci Uczniowie podążający do Emaus, święta Mario z Magdali i wszyscy bezimienni świadkowie zmartwychwstania w sumie pięciuset, módlcie się za nami i umacniajcie nasza wiarę.

 

 

 

Wniebowstąpienie

 

Po wniebowstąpieniu Chrystusa Jego uczniowie stali zapatrzeni w niebo. Aniołowie, dla których niebo nie ma tajemnic, bo jest miejscem stałego pobytu, pytali: Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? (Dz 1,11).

 

My, mieszkańcy ziemi, tak bardzo ciekawi nieba, nie pytamy tak i jesteśmy wdzięczni tym uczniom, którzy wpatrują się w niebo, a znając Jezusa, który w nim przebywa, poznają największe tajemnice nieba. Jesteśmy wdzięczni wszystkim Ojcom i Doktorom Kościoła, wszystkim teologom, że odsłaniają przed nami tajemnice nieba. Jest to wiedza, która ludziom najbardziej jest potrzebna.

 

Święci: Augustynie, Tomaszu z Akwinu, Tereso z Avila, Janie od Krzyża, Edyto Stein i wszyscy święci Doktorzy Kościoła, módlcie się za nami.

 

 

 

Zesłanie Ducha Świętego

 

Pan Jezus powiedział do swoich Apostołów: Jak mnie posłał Ojciec, tak i Ja was posyłam (J 20,21). Tak jak On został posłany do ludzi w mocy Ducha Świętego, tak samo też posyła swych uczniów, posyłając im Ducha w dniu Pięćdziesiątnicy. Otrzymali ten dar w znakach ognistych języków i gwałtownego wichru. Tę wielką misję i wszelkie kompetencje do jej wypełnienia Apostołowie przekazywali następcom również posługując się znakiem, a było nim wkładanie rąk. W ten sposób przez sukcesję apostolską moc Ducha Świętego otrzymują wszyscy Pasterze Kościoła, a przez ich posługę cały Kościół.

 

Wszyscy święci Pasterze: biskupi, kapłani, diakoni, módlcie się za nami.

 

 

 

Wniebowzięcie

 

Matka Chrystusa, wolna od wszelkiego grzechu i wiernie pełniąca wolę Boga, jest dla nas wzorem do naśladowania na wszystkich drogach ziemskich, a przede wszystkim w drodze do nieba. Wielu chrześcijan wyznawało zasadę: Przez Maryję do Jezusa. Okazało się, że jest to droga najkrótsza i najłatwiejsza. Kto naśladuje Maryję korzysta z Jej nadzwyczajnego wsparcia. Kto za Nią idzie do nieba, podąża przetartym już szlakiem. Święci naśladowcy i czciciele Maryi zachęcają nas do gorliwego podążania tą samą drogą. Niektórymi posłużyła się Niepokalana, aby zapewnić nas o swojej pomocy i orędownictwie.

 

Święci: Bernardzie, Ludwiku, Katarzyno Laboure, Bernadeto Soubirous, Maksymilianie, sługo Boży Stefanie i wszystkie umiłowane dzieci Maryi, módlcie się za nami.

 

 

 

Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny

 

Królowo Aniołów,

Królowo Patriarchów,

Królowo Proroków,

Królowo Apostołów,

Królowo Męczenników,

Królowo Wyznawców,

Królowo Dziewic,

Królowo Wszystkich Świętych,

Módl się za nami.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin