Techniki malarskie dla dzieci.doc

(834 KB) Pobierz
Techniki malarskie dla dzieci

Techniki malarskie dla dzieci

 

zabawy z dzieckiem, techniki plastyczne, strony dla dzieci, malowanie, farbyMalowanie palcami

Bezpośredni kontakt z farbą sprawia, iż malowanie staje się dla dzieci intensywnym przeżyciem. Tego
malowanie palcami, dla dzieci
typu praca twórcza dzieci pozytywnie wpływa na nastrój i ich zachowanie. Fakt, ze przy tego typu technice dzieci są najczęściej brudne jak nieboskie stworzenia - ale szczęśliwe!
Malowanie palcami ma wiele wspólnego z naturalną skłonnością dzieci do zabawy w błocie co, jak wszystkie mamy wiedzą, sprawia im ogromną frajdę.
Dzieci malują bezpośrednio mocząc w farbie palce. Wykonują rysunek na bardzo dużych arkuszach papieru, co zapewnia swobodę ekspresji. Daje to duże możliwości wypowiedzi graficznych przy minimum zdolności plastycznych. Ciekawy efekt wizualny otrzymuje się pozwalając dzieciom malować na przezroczystym ekranie (pleksi lub folia oprawiona w ramę) ustawionym w pionie i dobrze oświetlonym. Doskonały pomysł na dziecięce przyjęcie!
Przy tej technice istotny jest dobór właściwych farb, polecam gotowe farby np firmy Nerchi, spełniające europejskie normy bezpieczeństwa dla zabawek, i nadające się dla dzieci od lat 3.

Możesz też przygotować podobne farby samodzielnie.
1 łyżka żelatyny w proszku, 1/3 szkl. ciepłej wody do rozpuszczenia żelatyny, 1/3 tuby gliceryny, 1 łyżeczka płatków mydlanych, 1 szkl. mąki ziemniaczanej.
Wymienione składniki mieszamy w małej ilości zimnej wody. Następnie dodajemy 3 litry wrzącej wody i do całej masy 1/3 tuby farby plakatowej. Masa powinna mieć konsystencje gęstego budyniu.

zabawy z dzieckiem, techniki plastyczne, strony dla dzieci, malowanie, farbyMalowanie na szkle lub folii

Podczas malowania na szkle trzeba stale pamiętać, że właściwy obraz występuje po drugiej stronie. Trzeba więc najpierw malować wszystkie szczegóły a na końcu to co jest w najdalszym planie. Pamiętać też warto że właściwy obraz będzie odwrócony. Przed malowaniem na szkle należy przygotować na papierze szkic kompozycji i dobrze jest tez wstępnie go pokolorować akwarelą lub kredkami. Na szkicu kładziemy szkło i można malować. Jako szkicu można też użyć gotowych szablonów, których w internecie nie brakuje. Na zwykłym szkle można malować specjalnymi farbami lub farbami olejnymi, które niestety mają pewna wadę, ich schnięcie trwa dość długo i pracę trzeba wykonywać na raty.
Ze względu na bezpieczeństwo dzieci można z powodzeniem wykorzystać przejrzystą folię np. tzw. koszulki na dokumenty, na której wykonuje się obrazek a następnie przenosi go na dowolną powierzchnię. Obrazki tak wykonane przypominają witraże i można je wielokrotnie przeklejać. Jednak w tym przypadku trzeba użyć specjalnych farb o których więcej możesz przeczytać tutaj.

zabawy z dzieckiem, techniki plastyczne, strony dla dzieci, malowanie, farbyMalowanie na tkaninach


malowanie na tkaninach, farby do tkanin
Wiele frajdy może przynieść dzieciom samodzielne ozdobienie własnej koszulki, czapki czy torby. Do tego celu potrzebne są jednak specjalistyczne farby o których więcej przeczytasz tutaj. Można przy ich użyciu malować lub rysować specjalnymi sztyftami a po utrwaleniu obrazka żelazkiem prać.

 

 

 

 

zabawy z dzieckiem, techniki plastyczne, strony dla dzieci, malowanie, farbyMalowanie na podkładzie z kaszy

Całą powierzchnię tektury na której będzie wykonywana praca malujemy klejem z mąki i posypujemy jakąkolwiek kaszą. Na wierzch kładziemy druga tekturkę i dokładnie dociskamy aby kasza dobrze przylgnęła. Gdy podkład jest już suchy można po nim malować. Druga wersja tej techniki polega na pokryciu tylko niektórych, wybranych części tekturki kaszą.

 

 

 

Techniki rysunkowe dla dzieci

 

Jest to najbardziej znana i powszechnie stosowana technika, jednak najczęściej kojarzona z rysowaniem ołówkiem lub kredkami. Są jednak inne ciekawe techniki, których stosowanie w zabawach z dzieckiem przynosi im wiele satysfakcji.

zabawy z dzieckiem, techniki plastyczne, strony dla dzieci, malowanie, farbyRysowanie świecą

Do tej techniki najlepiej nadają się zwykłe świeczki, białe lub kolorowe. Kolorowe są lepsze bo rysunek nimi wykonany jest lepiej widoczny na białym papierze. Dziecko wykonuje dowolny rysunek na kartce z bloku, może on składać się tylko z kresek, można też pokrywać płaszczyzny posuwając po papierze świecą położną na boku. Gdy rysunek jest skończony, zamalowujemy dużym pędzlem całą kartkę papieru farbą akwarelową, najlepiej w ciemnym odcieniu: czarną, ciemnobrązowa, granatową. W miejscach zarysowanych świecą pozostają białe kreski lub płaszczyzny. Podczas rysowania nie należy naciskać świecy zawsze jednakowo, dzięki temu farba przedostanie się do papieru gdzieniegdzie przez cienką warstwę świecy. Tło pod obrazek nie musi być w jednym kolorze, można wcześniej pomalować je np. w pasy, korzystając z farb akwarelowych.

zabawy z dzieckiem, techniki plastyczne, strony dla dzieci, malowanie, farbyRysowanie na podkładzie z klejówki

Klejówkę, jako podkład do malowania przygotowuje się w następujący sposób: do garnka z gotującą wodą wlewamy mąkę wcześniej rozpuszczoną w mniejszej ilości wody i mieszamy. Po chwili gotowania (bardzo krótko) otrzymujemy już klej, który powinien być gęstości śmietany. Klej wlewamy do naczynia w którym chcemy przygotować klejówkę i dodajemy do niego farbę w proszku, taka jaką używa się do malowania ścian w proporcji: dwie części kleju + jedna część farby. Najlepszy efekt otrzymamy stosując farbę o ciemnym zabarwieniu. Po dokładnym wymieszaniu próbujemy pomalować klejówką kawałek papieru, jeśli farba jest za gęsta należy dodać trochę wody. Należy pamiętać jednak o tym że klejówka powinna być gęsta dla otrzymania dobrego efektu pracy. Po zamalowaniu papieru dziecko maluje przy pomocy patyka zaostrzonego na kształt łopatki. Malować trzeba w miarę szybko aby klejówka nie wyschła. Podczas rysowania na patyku zbiera się farba którą trzeba ścierać przy pomocy szmatki. Do rysowania można też wykorzystać inne przedmioty np. grzebień, którym uzyskuje się ciekawe efekty, faliste równoległe linie.
Podkład z klejówki nie musi być wykonany w jednym kolorze, można go skomponować w dwóch lub trzech kolorach jednak na początek łatwiej jest zamalować papier jednym kolorem.

zabawy z dzieckiem, techniki plastyczne, strony dla dzieci, malowanie, farbyKolorowa wydrapywanka

Arkusz brystolu zamalowujemy farbami akwarelowymi w kilku kolorach, mogą to być pasy lub plamy. Gdy brystol całkiem wyschnie, pocieramy całą jego powierzchnię świecą w różnych kierunkach. Po zakończeniu tej czynności ponownie należy pomalować całą powierzchnię czarnym tuszem. Początkowo są problemy z pokryciem świecy tuszem, który rozbiega się. Nie należy się tym przejmować i cierpliwie rozprowadzać tusz, plamy będą coraz większe i po pewnym czasie cały arkusz okryje się czarnym tuszem. Po całkowitym wyschnięciu można wydrapywać linie i nawet większe powierzchnie. Korzystając drucika linie będą cieniutkie, stosując inne przedmioty linie będą szerokie. Zdrapuje się warstwę tuszu i świecy, a na czarnym tle ukazują się kolorowe linie zamalowanego akwarelą papieru.

 

Modelowanie dla dzieci

 

Bezpośredni kontakt dotykowy z materiałem daje możliwości odreagowania napięcia. Bezkształtna masa daje szerokie możliwości oddziaływań, od prostego rozrywania na kawałki, poprzez łączenie tych kawałków w figury, aż do tworzenia określonych przedmiotów realnych czy nieistniejących wytworów dziecięcej fantazji. Dając dzieciom materiał do modelowania nie narzucamy tematu pracy. Proponujemy swobodną zabawę.

zabawy z dzieckiem, modelowanie, masa solna, masa papierowa, glinaModelowanie z masy solnej

masa solna

 

Masa solna

Klejenie modeli z masy solnej ma już bardzo długa tradycję, robili to już starożytni Egipcjanie, Rzymianie i Grecy. Dzisiaj jest to prosty sposób na wykonanie pięknych ozdób do domu i wspaniała zabawa dla dzieci.
Podstawowymi składnikami masy solnej jest mąka, sól i woda. Jednak przepisy są nieco zróżnicowane w zależności od tego co chcemy modelować z masy. Nabierając praktyki w tworzeniu dzieł z masy solnej każdy sam nieco modyfikuje przepis. Poniżej podaje kilka przepisów:

 

modelowanie, masa solna, dzieckoPodstawowy przepis na masę solną

200g mąki
200g soli
125 cm3 wody
Makę wymieszaj z solą i dodawaj wodę (tyle aby masa była plastyczna ale nie zbyt rzadka), wyrabiaj 5-10 minut.

modelowanie, masa solna, dzieckoMasa solna do wyrobu małych i dokładnych elementów

200g mąki
200g soli
100g mąki ziemniaczanej
150 cm3 wody

modelowanie, masa solna, dzieckoMasa solna schnąca na powietrzu

200g mąki
200g soli
2 łyżki kleju do tapet
125 cm3 wody

modelowanie, masa solna, dzieckoMasa solna do wyrobu płytek lub kafli

200g mąki
400g soli
2 łyżki kleju do tapet
125 cm3 wody

 

modelowanie, masa solna, dzieckoWskazówki dotyczące przygotowania masy solnej

·         ilość dodawanej wody jest zależna od gatunku mąki; jeżeli ilość dodawanej wody musi być większa dwukrotnie niż w przepisie oznacza to że nie nadaje się ona do wyrobu masy

·         jeśli masa wymaga więcej wody oznacza to że podczas pieczenia modele mogą pękać

·         klej do tapet przed dodaniem do masy lepiej jest wcześniej rozrobić oddzielnie

·         podczas wykonywania modeli resztę masy należy przechowywać pod przykryciem aby zabezpieczyć ja przed wysychaniem

·         nie zużytą część masy należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku i w chłodnym miejscu; zachowuje świeżość przez kilka dni

modelowanie, masa solna, dzieckoWskazówki dotyczące modelowania

·         poszczególne elementy podczas łączenia ze sobą należy lekko zwilżyć w miejscu łączenia

·         podsuszone elementy można połączyć używając rozcieńczonej masy solnej

·         do wypełnienie grubych elementów najlepiej jest użyć zmiętej folii aluminiowej

·         masę solną można podczas ugniatania zabarwić na dowolny kolor dodając pigmentu

·         masę można również zabarwić uzywając naturalnych produktów takich jak: kakao, cynamon, kurkuma, papryka

·         podczas wykonywania modeli można używać przeróżnych narzędzi do ozdabiania (nożyczki, patyczki, grzebień, nożyki, wyciskacz do czosnku – znakomity do wyrobu włosów)

·         powierzchnie modelu można pokryć czymś w rodzaju „kruszonki" tak jak w pieczeniu ciast, można też nadać fakturę odciskają na powierzchni np. koronkę lub po wysuszeniu posmarować klejem i posypać piaskiem, kaszą itp

·         do usztywnienia wysokich modeli można robić podpórki (z tektury, drutu, deseczek)

·         wysuszone modele można pomalować farbami (akrylowe, tempery itp.) i polakierować bezbarwnym lakierem

·         nie należy wyrzucać resztek wysuszonego ciasta ponieważ mogą się one przydać do wykonania spoiwa używanego w celu naprawy uszkodzonego modelu; w tym celu okruchy należy utłuc np. w moździerzu na proszek i dodać wody tyle aby powstała rzadka masa; otrzymana masą można łatwo posklejać uszkodzenia

modelowanie, masa solna, dzieckoSuszenie modeli z masy solnej

·         suszenie na powietrzu jest bezpieczne dla modeli ale niestety trwa bardzo długo

·         w piecyku gazowym suszenie powinno się odbywać w bardzo niskiej temperaturze (początkowo 50-70 stopni C), najlepiej przy lekko uchylonych drzwiczkach (gaz charakteryzuje się wysokim stopniem wilgotności)

·         można suszyć modele w piecach elektrycznych (zalecana temperatura około 75 stopni C)

·         kuchenka mikrofalowa nie nadaje się do suszenia modeli

·         lepiej kłaść modele na srebrną blachę, czarne bardziej się nagrzewają i w tym przypadku należy bardziej obniżyć temperaturę

·         na koniec suszenia można model przyrumienić co daje ciekawy efekt, w tym celu należy podwyższyć temperaturę do około 200 stopni C i pilnować aby modele nie przypaliły się; części modelu, które powinny pozostać białe należy przed podwyższeniem temperatury przykryć folią aluminiową

·         czym wolniej będzie się tworzyła skorupka na modelu tym mniejsze prawdopodobieństwo popękania

 

zabawy z dzieckiem, modelowanie, masa solna, masa papierowa, glinaLepienie z masy papierowej

Masę papierowa można przygotować samodzielnie w domu.
Drobne kawałki ligniny lub papieru toaletowego trzeba rozmoczyć w wodzie i rozdrobnić palcami. Nadmiar wody należy odcedzić a mokre kawałki włożyć do naczynia z gęstym klejem wykonanym z mąki. Kleju powinno być trochę mniej niż mokrego papieru. Całą masę trzeba dokładnie wyrobić ręką tak jak ciasto rozcierając przy okazji kawałeczki papieru. Masa jest gotowa do użycia.
Z masy papierowej można robić różne przedmioty: płaskorzeźby, broszki, medaliony, wisiorki, paciorki, maski dekoracyjne. Do przygotowania płaskorzeźby najlepiej użyć jako podkładu tekturki na której będzie można modelować, należy pamiętać o oddzieleniu jej od masy papierowej kawałkiem papieru w celu uniknięcia przyklejenia się płaskorzeźby.
Modelowanie palcami płaskorzeźby można jeszcze wzbogacić przez wyciśnięcie na jej powierzchni kropek, kresek czy innych nieskomplikowanych wzorów wykorzystując do tego różne narzędzia takie jak: główka gwoździa, zaostrzony patyczek.
Do wyrobu broszek czy paciorków masa papierowa powinna być bardzo starannie rozdrobniona i można tu skorzystać z gotowych mas papierowych jak np. Pappmache.
Broszki mogą mieć rozmaite kształty: rybki, kwiatki, zwierzątka. Można je ozdabiać kamyczkami. Aby broszka nadawała się do przypięcia należy pamiętać o małej agrafce, którą można przykleić do broszki kawałkiem materiału.
Po wyschnięciu ozdób z masy papierowej malujemy je farbą akwarelową, plakatową lub kolorowymi tuszami. Jeśli chcemy nadać wyrobowi połysku można zastosować jeszcze bezbarwny lakier.

zabawy z dzieckiem, modelowanie, masa solna, masa papierowa, glinaFormowanie z kawałków papieru

Różne powierzchnie, zarówno płaskie jak i kuliste można otrzymywać przez zlepianie ze sobą klejem kawałków papieru. Korzystając z tej techniki można wykonać miseczki, maski dekoracyjne, główki do kukiełek, figurki ludzi lub zwierząt.
Opis wykonania maski
Na kawałku tektury rysujemy zewnętrzny kontur maski i wycinamy. Będzie to spodnia część maski. Na tekturce układamy kształty maski z namoczonych w dość rzadkim kleju z mąki kawałki ligniny lub papieru toaletowego. Gdy maska jest już wymodelowana oklejamy całą jej górną powierzchnię najpierw małymi, dartymi z gazety kawałkami papieru, a następnie kawałkami papieru białego. Po oklejeniu można cała powierzchnię posmarować jeszcze klejem. Gdy maska wyschnie (2-3 dni) malujemy ją plakatówką a po wyschnięciu bezbarwnym lakierem. Do maski można jeszcze przykleić włosy wykonane np. ze sznurka.
Jak wymodelować główkę kukiełki?
Do tego celu najlepiej użyć małego balonika, który po nadmuchaniu i zawiązaniu należy posmarować olejem. Po tej czynności należy oklejać balonik kawałakmi papieru, podobnie jak maskę. Po całkowitym wysuszeniu warstwy papierowej należy wypuścić powietrze z balonika i wyjąć go. Tak otrzymana główkę można dowolnie malować i ozdabiać np. przyklejając włosy.

 

Różne projekty z instrukcją wykonania dla dzieci i mam:

Papierowa zabawka - kaczuszka z parasolką

Ta prosta, papierowa zabawka z całą pewnością ucieszy dzieci, zwłaszcza, jeśli będą mogły ją wykonać samodzielnie.

zabawka dla dzieci kaczka

Do wykonania papierowej kaczki z obracającą się parasolką potrzebna jest kartka z bloku technicznego, słomka do napojów, gwóźdź, nożyczki i taśma klejąca.

Pobierz i wydrukuj szablon kaczki oraz parasolki. Wytnij sylwetkę kaczuszki i parasolki. W parasolce zrób nacięcia wzdłuż grubszych linii i pozaginaj wzdłuż linii przerywanych części, tak aby otrzymać parasolkę pokazaną na zdjęciu poniżej.

zabawka dla dzieci

Słomkę zegnij i przyklej za pomocą taśmy klejącej do kaczki.
W środek parasolki wbij gwóźdź i włóż ją do słomki. Kaczuszka jest już gotowa.
Wystarczy delikatnie dmuchać w słomkę a parasolka zacznie się obracać.

Świnka – skarbonka


skarbonka zdla dzieci
 

Wspaniała zabawa dla dzieci - skarbonka w kształcie świnki zrobiona z masy papierowej - może być nie tylko przydatna do zbieranie pieniędzy ale rownież stanowić dekorację dziecięcego pokoju.

 

 

 

 

Co jest potrzebne do własnoręcznego przygotowania skarbonki:

·         balon

·         stare gazety

·         klej z mąki

·         nakrętki z butelek po płynach lub dezodorantach

·         tekturowe opakowanie na jajka

·         farby

·         nożyk introligatorski

Jak to zrobić?

Z mąki i wody zrób klej (proporcja 1:1)
Nadmuchaj balon i mocno zawiąż. Gazety podrzyj na małe kawałki. Przy pomocy pędzla maluj klejem balon i przyklejaj kawałki gazet. Wygodniej będzie jak balon ustawisz na miseczce.
 
Po nałożeniu 2 - 3 warstw możesz przystąpić do zrobienia nóżek i ryjka oraz uszu. W tym celu wykorzystaj stare nakrętki (mogą być też kawałki rurek po ręcznikach papierowych), przyłóż je w odpowiednich miejscach i przymocuj kawałkami gazet zamoczonych w kleju lub taśmą klejącą.
Z tekturowego opakowania na jajka wytnij jeden pojemniczek, przetnij na pół. Będzie to podstawa do wykonania uszu świnki. Uszy mocujesz podobnie jak nóżki.

swinka z masy papierowej

Na całą skarbonkę musisz nałożyć 6 – 8 warstw gazet aby była odpowiednio sztywna.

Podczas oklejania starannie wygładzaj poszczególne warstwy aby po zakończeniu pracy skarbonka miała w miarę równą powierzchnię.

Gdy świnka jest już gotowa musisz pozostawić ją do całkowitego wyschnięcia.
Zostanie jeszcze wycięcie otworu do wrzucania pieniędzy i pomalowanie naszej świnki. Możesz pomalować ją dowolnymi farbami.

 

Motylki

Latające motylki to ładna a zarazem prosta do wykonania dekoracja dziecięcego pokoju.
Do ich wykonania będziesz potrzebować trochę brystolu, mogą być kartki z bloku technicznego, kawałki kolorowego celofanu lub bibułki, drut (można zastąpić patyczkami do szaszłyków), cienki sznureczek, małe kawałeczki cienkiego druciku, klej.

zabawki dla dzieci

Jak wykonać motylka?
Korzystając z szablonu przygotuj dwa motylki, ostrym nożykiem wytnij otwory w skrzydełkach.
Na jednym z szablonów połóż celofan lub bibułkę i odrysuj kształty wewnętrznych części skrzydełek, pamiętaj aby zostawić mały zapas po bokach na przyklejenie celofanu do brystolu.

zabawki dla dzieci

Do jednego z szablonów przyklej przygotowane kawałki celofanu a następnie przyklej drugą część motyla. Możesz dodatkowo podczas sklejania wkleić miedzy obie warstwy czułki przycięte z cienkiego druciku.
W ten sposób przygotuj tyle motyli ile chcesz zawiesić.

Z dość sztywnego drutu przygotuj wieszaczki, na końcach musisz zagiąć go tak aby powstały pętelki do przymocowania nici lub sznureczka.
Teraz możesz już przywiązywać wszystkie motylki. Pamiętaj, aby wszystkie druciki były w linii poziomej musisz odpowiednio poprzesuwać przywiązane do nich sznureczki.

Na koniec jeszcze jedna mała ale bardzo ważna uwaga. Wszystko co umieszczasz w pokoju swojego dziecka musi być dla niego bezpieczne i dostosowane do jego wieku. Nie możesz powiesić takich motylków w zasięgu raczki małego dziecka.

Szablon
Aby zapisać szablon kliknij w niego prawym klawiszem myszki i z menu wybierz "zapisz obrazek jako..."

zabawki dla dzieci

 

Stworek z włóczki dla dzieci

 

Co jest potrzebne do wykonania maskotki:

- włóczka (lepsza jest dość gruba)
- tektura w dowolnym kolorze
- trochę zwykłej tektury
- płyta CD (tylko jako szablon)

 

 

 

Korzystając z SZABLONU odrysuj łapki, oczy i uszy stworka na kolorowym kartonie i wytnij je.

Przy pomocy płyty CD narysuj dwa koła (wewnętrzne też) na zwykłej tekturce i wytnij je. Wewnętrzne kólko możesz trochę poszerzyć aby nie mieć problemów z przeciaganiem przez nie włóczki podczas robienia pompona.

Między oba tekturowe kólka włóż kawałek włóczki, tak jak pokazano to na zdjęciu.

Teraz bierz dość długie kawałki włóczki i owijaj nimi złożone ze sobą kółka. Czym więcej nawiniesz nici tym pompon będzie pełniejszy. Nie należy jednak z tym przesadzać bo będzie to utrudniać przyklejanie dodatków.

Weź nożyczki i przetnij wszystkie nitki wzdłóż zewnętrznego brzegu kółek. Najlepiej jest włożyć ostrze nożyczek między tekturki.

Po przecięciu...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin