Konspekt. Utrwalanie wymowy glosek szumiących. Zabawy ze słoniem..doc

(43 KB) Pobierz

Page 1

mgr Ewa Trzeszan

pedagog edukacji wczesnoszkolnej

neurologopeda

terapeuta pedagogiczny

Zabawy ze słoniem - utrwalanie wymowy głosek szeregu szumiącego

Konspekt zajęć logopedycznych w pracy z dzieckiem

o specjalnych potrzebach edukacyjnych

Temat: Zabawy ze słoniem - utrwalanie wymowy głosek szeregu szumiącego.

Cel: Rozwijanie sprawności artykulatorów oraz umiejętności posługiwania się mową werbalną.

Cele operacyjne: Przewidywane osiągnięcia ucznia:

precyzyjnie wykonuje ćwiczenia narządów artykulacyjnych,

potrafi właściwie uło yć narządy artykulacyjne do wymowy głosek szeregu szumiącego - sz, cz, ,

d ,

prawidłowo wymawia głoski sz, cz, , d

potrafi poprawnie wykonać ćwiczenia oddechowe

potrafi pionizować język

jest w stanie zapamiętać, utrwalić co najmniej 4 litery

potrafi rozpoznawać kolory

potrafi wykonać ćwiczenia Dennisona

potrafi kontaktować się z rozmówcą i mówić prostymi zdaniami(mowa werbalna)

potrafi uło yć obrazek z 3 części

potrafi dokonywać syntezy sylabowej wyrazów

Formy:

indywidualna

Metody:

wizualna,

instrukcje słowne,

zabawowe,

czynne,

ćwiczeń oddechowych,

Dennisona,

Knillów,

Elementy metody Integracji Sensomotorycznej,

Środki dydaktyczne:

lusterka,

plansze,, zabawki z filcu”, papierowe koła, plastikowe rurki,

mówiąca papuga( odtwarzacz)

obrazki, klocki i plansze literowo- obrazkowe

czapka i pacynka słonia, kolorowe gąbki, myjka do garnków, do ciała

pocięty obrazek słonia, karta pracy z literą,, s” , leniwą ósemką

ksią eczki i ilustracje( pojazdy, Zoo)

Lp. Rodzaj ćwiczenia

Cel ćwiczenia

Przebieg ćwiczenia

Pomoce

1. Przygotowanie

aparatu

Usprawnianie motoryki

narządów mowy

Logopeda opowiada

historyjkę o,, Słoniku

Lusterko, tekst

historyjki " o,, Słoniku


Page 2

artykulacyjnego

do ćwiczeń

Bąbolinku, który robi

porządki" i wykonuje

ćwiczenia języka. Dziecko

naśladują ruchy języka,

obserwują je w lusterku,

słuchając muzyki.

Bąbolinku, który robi

porządki".

Ró owy słoń z folii

i pluszak du y.

Kaseta magnetofonowa

– metoda Knillów-

,, Dotyk i komunikacja”.

2. Przygotowanie

warg i języka do

uzyskania

prawidłowej

artykulacji głosek

szeregu

szumiącego - sz,

cz, .

Dennison- Leniwa

ósemka.

Utrwalenie

prawidłowych nawyków

potrzebnych do

artykulacji głosek

szeregu szumiącego.

Koordynacja pracy obu

łkul mózgowych,

integruje prawe i lewe

pole wzrokowe oraz

wzmacnia mięśnie

oczu.

Logopeda odwołuje się do

wiadomości dziecka..

Przypominamy

i demonstrujemy układy

warg i języka przy

artykulacji sz, cz, . Dzieci

naśladują szum drzew sz,

jazdę pociągiem cz, warkot

startującego samolotu .

A jak ryczy słoń?

Rysowanie po śladzie

trasy

samochodowej(leniwa

ósemka).

Lusterko

Ksią ka,, Czym

podró uję?”

Maskotka słonia

z odgłosem jego ryku.

Plansze z leniwą

ósemką.

3. Automatyzacja

głosek sz, cz,

w ciągu mownym.

Utrzymanie prawidłowej

wymowy głosek sz, cz,

.,d

Zachęcenie do

werbalizacji poprzez

stawianie pytań.

Próby opowiadania

o zdarzeniach z u yciem

prawidłowych konstrukcji

składniowych( budowa

zdania) na podstawie

ilustracji z ksią ek i

obrazków

Ilustracja Zoo,

ksią eczka wybrana

przez dziecko.

4. Ćwiczenia

Dennisona,, Słoń”

Rozluźnienie

i aktywizowanie mięśni

grzbietu, szyi, oczu.

Pobudzenie mózgu,

poprawienie pamięci,

słuchu.

Aktywizowanie zmysłu

równowagi.

W pozycji stojącej

wykonujemy

zademonstrowany układ;

Wyciągamy prawa rękaw

przód w stronę grzbietową

ku górze, przytulamy

prawe ucho do ramienia,

wzrok kierujemy na

paznokieć środkowego

palca wyciągniętej ręki

i rysujemy ósemkę

wykonując skłony oraz

uginając nogi.

5. Ćwiczenia

oddechowe

i relaksacyjne.

Pogłębianie fazy

wdechu jako wa ny

element wyrazistej

wymowy.

Uczniowie za pomocą

plastikowych rurek

nakładają kropki z papieru

na ilustracje,, filcowych

zwierzaków”

Logopeda zwraca uwagę

na głęboki wdech i wydech

po nało eniu kropek.

rurki plastikowe, kropki,

ilustracje.

6. Ćwiczenia

autokontroli

słuchowej.

Usprawnianie funkcji

analizatora

słuchowego.

Dziecko otrzymuje obrazki,

plansze obrazkowo-

literowe, klocki literowe,

obrazki, klocki literowe,

mówiąca

papu ka(odtwarzacz)


Page 3

Utrwalenie znajomości

liter.

nazywa je , a po nim

powtarza papuga.

7. Stabilizacja sz, ,

cz, d w mowie

spontanicznej

w oparciu o

zabawę ,,Coś do

sprzątania”

Prawidłowa artykulacja

głosek.

Integracja( zmysł

dotyku- odwra liwianie

nadwra liwości

dziecka)

Utrwalanie

podstawowych kolorów.

Logopeda objaśnia

zabawę. Dziecko dotyka

ró norodnych

przedmiotów(faktur)

Opis czapki słonia( uszy,

trąba, oczy, ró owy, szary,

czarny), co takiego ma

słoń, czego nie maja

dzieci?.

Worek z myjkami

do sprzątania; gąbki

kolorowe, myjki

do ciała, do garnków.

Czapka słonia, pacynka

płaska słonia.

8. Obrysowywanie

kształtów

przedmiotów,

składanie

pociętego

obrazka.

Usprawnienie

analizatora

wzrokowego

i słuchowego.

Usprawnienie motoryki

rąk.

Utrwalenie litery s.

Nazwanie i obrysowanie

kształtów kolorowymi

kredkami lub ilustracji

słonia(do wyboru przez

dziecko)

kredki, kartki, ilustracja

sł...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin