terapia ruchowa dzieci z głęboką.doc

(53 KB) Pobierz

1

 

Terapia ruchowa  

dzieci  z  głęboką

niepełnosprawnością  intelektualną

                usprawnianie  ruchowe -

                              mgr elżbieta michalak - dziki

Zakres terapii ruchowej

 I.                    Ćwiczenia ruchowe stymulujące układy zmysłów                               – elementy edukacji sensomotorycznej

 

II.                 Ćwiczenia wpływające na zaburzone czynności ruchowe:

-         kontroli postawy i lokomocji,

-         koordynacji wzrokowo – ruchowo – czuciowej,

-         zakresu kinezyterapii.

 

III.               Terapia ruchem wykorzystująca metody oparte na kontakcie z ciałem:

-         zabawy paluszkowe, baraszkowanie,

-         stymulacja  Bazalna  Frőhlicha,

-         program aktywności Knilla

-         ruch rozwijający W. Sherborne

 

Wstęp

 

Charakterystyczna cechą życia jest ruch. Ruch uwzględniający cały repertuar jego przejawów począwszy od ruchów ssania, połykania, ruchów oddechowych, po skorygowaną precyzyjną małą motorykę i akty  przemieszczania się i pokonywania dystansu.

Już życie prenatalne pełne jest spontanicznych ruchów celowych, dzięki którym gromadzone są pierwsze doświadczenia sensomotoryczne. Zmysły: dotyku, równowagi, czucia  głębokiego są aktywne, a ich współpraca stanowi  podstawę dla prawidłowego rozwoju psychoruchowego w tym i następnych okresach życia człowieka. Czucie ruchu staje się początkiem rozwoju świadomości siebie i własnego ja. Ruch powoduje ogólne wzmożenie aktywacji, w tym emocji i gotowości do kontaktów.

W przypadku dzieci z głęboką niepełnosprawnością intelektualną  aktywność ruchowa jest zaburzona lub znacznie ograniczona, a ciało przestało być narzędziem służącym do odkrywania, badania, zaspokajania ciekawości, zbliżania i porozumiewania z otoczeniem. Uszkodzenie CUN sprawią, że dziecko pozostaje na pewnym poziomie aktywności motorycznej, głównie o charakterze odruchowym (w zależności od stopnia uszkodzenia                  i czasu jego wystąpienia), a ukształtowane schematy ruchowe nie są zastępowane przez odruchy dowolne.

Dyskinetyka, dominacja literalna, stereotypie ruchowe (autostymulacje), zaburzona somatognozja to najważniejsze nieprawidłowości ograniczające i utrudniające relacje                   z własnym ciałem, jak i z otoczeniem. Ponadto zaburzona i ograniczona motoryka bezpośrednio wpływa na integrację wrażeń sensorycznych. Możliwości percepcyjne całkowicie zależą od umiejętności wykonywania celowych ruchów badawczych nastawionych na poszukiwanie bodźców, dzięki którym można gromadzić informacje                  w różnych sferach sensorycznych. Tylko czynności ruchowe pozwalają  dziecku na odkrywanie nowych bodźców i nowych ich kombinacji, a ruchy ukierunkowane umożliwiają integrację różnych spostrzeżeń.

Podkreślić należy, że w każdym momencie życia człowieka są możliwe i realne nowe procesy rozwoju, a zapewniając odpowiednie zabiegi pedagogiczne i terapeutyczne należy powiązać istniejący w danym momencie poziom percepcji z możliwościami działania jednostki i postępować w sposób dostosowany do tej wzajemnej relacji.

Tak więc w procesie edukacji osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną należy ogromny nacisk położyć na szeroko pojęte usprawnianie ruchów, które pozwoli na jak najbardziej optymalny i wszechstronny ich rozwój.

I.   ćwiczenia ruchowe stymulujące układy zmysłów

     (elementy edukacji sensomotorycznej)

 W toku stymulacji sensomotorycznej dochodzi do zbierania wrażeń zmysłowych                z otaczającego świata i własnego ciała., a dzięki integracji tych wrażeń zwiększa się orientacja w otoczeniu i tak istotne poczucie bezpieczeństwa.

„Przy niedoborze, nadmiarze lub braku dopływu bodźców tworzenie się prawidłowej integracji zmysłowej jest niemożliwe, a rozwój właściwych odpowiedzi ruchowych i sposób zachowań zaburzony.” [M. Borkowska, str. 76, „2”]

Dzięki bodźcom czucia głębokiego  odbieranym głównie  z powierzchni stawowych i mięśni dostarczane są informacje o położeniu poszczególnych części ciała w stosunku do siebie, co ułatwia zaplanowanie i wykonanie coraz bardziej skomplikowanych czynności ruchowych.

Właściwe odczuwanie siły ciążenia przez zmysł równowagi (układ przedsionkowy) jest ważne w kierowaniu czynnościami ruchowymi, gdyż dzięki temu mogą odpowiednio współdziałać poszczególne mięśnie lub ich grupy.

Prawidłowa integracja wszystkich zmysłów i odpowiednie ich zakodowanie w OUN są podstawą  dla osiągania coraz bardziej złożonych zręczności i umiejętności oraz ich koordynacji. Jest to poprzedzone wykształceniem się u dziecka schematu ciała i bardzo ważną czynnością, jaką jest planowanie czynności ruchowych. 

Integracja czynności zmysłowo – ruchowych w OUN polega na uporządkowaniu                i właściwej interpretacji informacji odbieranych z różnych układów zmysłów oraz wykorzystywanie ich dla uzyskania odpowiednich reakcji.

Głównymi objawami zaburzonej integracji czynności zmysłowo -  ruchowych są

-       nadaktywność, nadpobudliwość i brak koncentracji uwagi,

-      zaburzenia zachowania,

-       nieprawidłowe nacięcie mięśni, zła koordynacja  ruchów, wady postawy i stóp.

Usprawnianie uwzględnia:

·        stymulację układu dotykowego,

·        hamowanie przetrwałych odruchów,

·        normalizację napięcia mm,

·        ćwiczenia równoważne i koordynacji wzrokowo – ruchowej,

·        koordynację czynności ruchowych obu stron ciała.

 

Przykładowe ćwiczenia ruchowe stymulujące układy zmysłów:

 

1.      Obroty na materacu lub innym podłożu z koncentracją wzroku na wybranym punkcie (znajdującym się na odpowiednim poziomie i w odpowiedniej odległości od oczu dziecka).

2.      Leżenie przodem, ręce wyciągnięte w przód – kołysanie się z jednej strony na drugą (naprzemienne obciążanie jednej ze stron ciała) – hamowanie odruchu tonicznego błędnikowego.

3.      Obracanie się wokół w leżeniu przodem – dostarczanie stymulacji dotykowej, ćwiczy naprzemienność, hamuje odruchy toniczne.

4.      Pozycja czworacza – skręty głowy w prawo, lewo bez poruszania kończynami (oparcie dłoni o podłoże hamuje odruch chwytny, ogranicza nieprawidłowe reakcje stowarzyszone  i poprawia  równowagę.

5.      Pozycja czworacza – poruszanie głową w górę i dół (hamuje symetryczny toniczny odruch szyjny).

6.      Pozycja czworacza – poruszanie się do boków, do przodu i tyłu, wokół – szybko              ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin