kilka ćwiczeń.doc

(46 KB) Pobierz
Pozwole sobie na wątek w którym każdy zamieści sobie ćwiczenia na posatwe

Pozwole sobie na wątek w którym każdy zamieści sobie ćwiczenia na posatwe.

1. Podwójna dysocjacja.


Jest to podstawowe narzędzie z arsenału technik NLP służące eliminacji niepożądanych stanów i zachowań i zamianie ich na dowolne inne. Zastosowanie tej techniki jest szerokie. Daje niezwykłe efekty w szybkim usuwaniu fobii ale jest ona m in. bardzo skuteczna w budowaniu postawy pewności siebie tak po poziomie ogólnym jak w odniesieniu do konkretnych sytuacji.


Wybierz jakieś zachowanie lub reakcje X, które chciałbyś w sobie zmienić a następnie zastanów co byś chciał w zamian. Jeśli jest to onieśmielenie lub lęk, możesz wybrać zamiast tego pewność siebie, luz, drapieżność, a nawet bezczelność. Zależy od Ciebie.
Pomyśl o sytuacji, w której doświadczyłeś stanu, który zamierzasz teraz zmienić.
Wyobraź sobie teraz jak siedzisz za projektorem, przed sobą na sali zobacz oczami wyobraźni drugiego siebie patrzącego na ekran kinowy.
Puść film, odtwarzający sytuację z przeszłości, w której miałeś tamten problem. Jest to stary czarno-biały film słabej jakości, w stylu produkcji przedwojennych. Zza projektora zobacz siebie siedzącego wygodnie na fotelu i patrzącego na tamtego dawnego siebie uczestniczącego w sytuacji z przeszłości, która rozgrywa się na ekranie. Zauważ z jaką obojętnością i dystansem patrzysz na tamte wydarzanie. Ty siedzący na sali może w tym czasie jeść popkorn, popijać coca-colę, uśmiechać się z politowaniem oglądając tamtego dawnego siebie, ziewać ze znudzenia. Obraz powinien być neutralny i maksymalnie zdysocjowany, tak aby nie wywoływał żadnych emocji. W tym celu można oprócz użycia czerni i bieli i odpowiednio zmniejszyć ekran.
Po obejrzeniu filmu, puść szybko ( w ciągu paru sekund) całą akcje do tyłu. Kiedy już go przewiniesz, zatrzymaj się na pierwszej stopklatce, na ok. godzinę zanim całe zdarzenie wystąpiło. Wyobraź sobie siebie w sytuacji kiedy czułeś się naprawdę dobrze i komfortowo, a następnie przenieść te zasoby w siebie zatrzymanego w kadrze.
Puść teraz cały film jeszcze raz, tym razem widząc siebie potężnego i pewnego siebie, jak swobodnie i z uśmiechem radzisz sobie w tamtej sytuacji. Niech tym razem będzie to film kolorowy, cyfrowej jakości, nasycony barwą, światłem i dźwiękiem. Siedząc za projektorem spójrz na siebie rozpostartego w fotelu i nawet z pewnym uznaniem patrzącego na Twoją postać ekranową zachowującą się w zupełnie inny nowy sposób.
Kiedy film dojdzie do końca, przewiń całość, aż do momentu kiedy zobaczysz siebie zatrzymanego w pierwszym kadrze, a następnie wejdź w Twoją postać tak aby widzieć jej oczami. Czując ten wspaniały stan nieodpartej pewności siebie i siły weź jeszcze raz udział w tamtej sytuacji, tym razem zachowując się i reagując tak jak tego chcesz.


Czasem wystarczy jedno wykonanie tego ćwiczenia, aby pozbyć się niechcianej reakcji lub zachowania i zastąpić je innym, bardziej funkcjonalnym. Manifestacja zmiany nie zawsze występuje natychmiast, ale zaszła ona na poziomie podświadomego umysłu. Niekiedy zajmuje to trochę czasu zanim umysł w pełni zintegruje i przyswoi nowe zachowanie jako swoje.

Uwaga! Ćwiczenie to nadaje się też doskonale do projektowania zachowań na przyszłość, zarówno tych konkretnych, których oczekujesz jak i tych mogą mieć miejsce. Jeśli masz np. w planach jakieś ważne spotkanie na którym chciałbyś dobrze wypaść, zacznij ćwiczyć Podwójną Dysocjację codziennie na tydzień przed spodziewaną sytuacją. Efekt zadziwi Ciebie samego.

2. Neutralizacja – Ekran


Ćwiczenie to, podobnie jak Technika Świstu, wykorzystuje naturalne właściwości umysłu związane z naszym wizualnym systemem reprezentacji. Opiera się ono na spostrzeżeniu, że sposób w jaki ludzki mózg projektuje wewnętrzne obrazy zależy od emocji jakie z nimi wiąże, ale także, iż emocje jakie czujemy można zmieniać manipulując sposobem ich projekcji w umyśle. Przykład: Pomyśl sobie w tej chwili o kimś kogo bardzo lubisz albo kto wywołuje w Tobie silne uczucia. Wyobraź sobie swój umysł jako duży ekran. Gdybyś miał umieścić tą osobę na tym ekranie, w jakim miejscu byś ją ulokował? Okay. A teraz pomyśl o kimś kogo nie lubisz lub jest dla Ciebie obojętny. Gdzie na ekranie byś ją umieścił? OK. Spróbuj w tej chwili z całej siły przenieść obraz osoby, której nie lubisz lub jest Ci obojętna w miejsce, gdzie przechowujesz obraz kogoś kogo bardzo lubisz. Nie daje rady ,co? Właśnie! Wykorzystując tą zależność umysłu poniższe ćwiczenie pozwala neutralizować niechciane emocje i modyfikować je w pożądanym kierunku.

Zamknij oczy i pomyśl o jakiejś osobie w obecności, której czujesz się zakłopotany lub czujesz dyskomfort. Może to być szef, nieprzyjaciel, ale także osoba na której Ci zależy, a która właśnie z tego powodu wywołuje w Tobie zdenerwowanie czy onieśmielenie.
Wyobraź sobie przed oczami ekran i umieść na jego środku duży, kolorowy obraz tej osoby ( zwykle ludzie, którzy budzą w nas emocje w naturalny sposób znajdują się w centralnej pozycji w naszym systemie wewnętrznej reprezentacji)
Zaobserwuj co czujesz w tym momencie.
Zmniejsz obraz tej osoby i przenieść go poniżej środka ekranu. Zauważ czy cokolwiek się zmieniło w Twoich odczuciach.
Teraz zmień obraz tej osoby na czarno-biały, zmniejsz go jeszcze bardziej a następnie umieść w prawym dolnym rogu ekranu.
Zauważ ja zmieniają się Twoje emocje kiedy patrzysz na ten malutki czarno-biały slajd w prawym dolnym rogu.
Nie tracąc go z pola widzenia, wprowadź na ekran wielki kolorowy wizerunek Ciebie promieniującego siłą i energią. Zauważ jak przytłacza i góruje nad zminimalizowanym slajdem.
Otwórz oczy. Pomyśl o osobie, która wywoływała w Tobie niechciane emocje i zwróć uwagę na ile zmieniła się Twoja postawa względem niej.


Uwaga! Nie każdy z nas ma identyczny system reprezentacji, dlatego ważne abyś sam najlepiej sprawdził zależności między Twoimi emocjami a sposobem projekcji wewnętrznych obrazów. U wielu osób, w tym i u mnie najbardziej neutralizującą lokalizacją jest prawy dolny róg ekranu.

3. Afirmacje


Afirmacje to słowne sugestie, które powtarzane, ( na głos lub w myśli) kodują się w podświadomości i wpływają na naszą rzeczywistość. Afirmacje zawsze należy formułować w czasie teraźniejszym i w formie pozytywnej. Nasza podświadomość działa w bardzo specyficzny sposób np. nie rejestruje „negacji”. OK. Spróbuj nie myśleć teraz o różowym słoniu. Co zrobiłeś? Pomyślałeś o różowym słoniu? Właśnie, żeby umysł mógł wykonać polecenie musi wpierw rozpoznać jego treść, w tym przypadku przywołać obraz różowego słonia, i w ten sposób wszystko wychodzi na opak. Poprawna afirmacja dotycząca np. pewności siebie będzie brzmiała: Każdego dnia jestem coraz bardziej pewny siebie albo Każdego dnia czuję się coraz bardziej pewnie i swobodnie. Przykładem niewłaściwie sformułowanej będzie zdanie: Nie czuję lęku i nieśmiałości (forma negatywna) lub Będę pewny siebie (czas przyszły) Odpowiednio sformułowane i systematycznie stosowane afirmacje stanową świetne uzupełnienie technik wizualizacyjnych.
Wielu zaleca wykonywanie afirmacji na głos podkreślając jednocześnie wagę właściwej tonacji, z jaką je wypowiadamy. Afirmacje dotyczące pewności siebie powinny brzmieć stanowczo i potężnie. A oto ćwiczenie:

Usiądź wygodnie. Zamknij oczy i zrelaksuj się robiąc kilka głębokich wdechów. 3 razy powtórz w myśli: mój umysł zapamięta te polecenia i zrobi wszystko by manifestowały się w moim życiu. Oto przykładowe afirmacje:

Każdego dnia budząc się zauważam, że czuję się coraz bardziej pewnie i potężnie.

Z przyjemnością odkrywam, że w każdej sytuacji zachowuję i czuję się tak jakbym tego chciał.

Afirmacje mogą też być stosowane w formie pytań zawierających ukryte polecenia (embedded commands). Tak formułowane afirmacje są pewnym rodzajem triku na naszym umyśle, który może niekiedy opierać się afirmowanej treści. Formułując afirmację w postaci pozornego pytania omijamy opór ze strony świadomości i jednocześnie aplikujemy jej treść do nieświadomego umysłu. Przykład:

Z jaką przyjemnością zauważam, że każdego wzrasta we mnie radosna moc i potęga


Uwaga! Ważne aby nie formułować afirmacji jako już dokonanych kiedy stan, w którym jesteśmy pozostaje w dużej sprzeczności z afirmowanym. Na przykład kiedy czujesz się fatalnie, nie powinieneś używać formy: czuję się wspaniale. Taka afirmacja spowoduje tylko chaos i dezorientację w Twoim umyśle. Zamiast tego odpowiednią byłaby afirmacja brzmiąca: czuję się coraz lepiej.

4. Power Future Designing


Power Future Designing czyli Projektowanie Przyszłej Mocy to twórcza synteza różnych metod pracy z umysłem. Narzędzie ta wykorzystuje elementy wizualizacyjne Metody Silvy, afirmacje, Podwójną Dysocjację oraz inne ćwiczenie z arsenału NLP zwane Linią Czasu. Technika ta z założenia nie jest obliczona na natychmiastowy efekt, ale za to jej rezultat jest naprawdę potężny i zdumiewający. Power Future Designing służy zarówno do projektowania określonych zachowań i zmian osobowych jak również kształtowania przyszłości zgodnie z wolą i oczekiwaniami.

Usiądź wygodnie, zamknij oczy, oddychaj głęboko.
Pomyśl co byś chciał osiągnąć i po czym poznałbyś że to osiągnąłeś.
Wyobraź sobie linię swojego życia i zlokalizuj punku, w którym znajdujesz się obecnie. Linia może biec w nieskończoność, ważne abyś ustalił miejsce, w którym jesteś dziś.
Pomyśl jak szybko możesz oczekiwać manifestacji rezultatów, które zaprojektujesz. Okres ten zależy oczywiście od celu jaki wybierasz. Jeśli Twoim celem jest wybudowanie domu z basenem to raczej mało prawdopodobne abyś starczył Ci na osiągnięcie tego dzień. W przypadku zmiany zachowania czy postawy „terminy realizacji” czas ten może wynosić ok. miesiąca.
Z obecnego punktu na linii czasu ujrzyj siebie np. za miesiąc, widząc że osiągnąłeś to co zamierzałeś. Obok siebie zobacz kalendarz z datą, odpowiadającą czasowi, który wyznaczyłeś sobie na ten cel (Ogranicz się tylko do miesiąca i roku, bez dni, np. Październik 2004) Obraz przyszłego Ciebie, który widzisz nie może pozostawiać cienia wątpliwości, że posiadasz już pożądany stan lub zasób. Jeśli chcesz osiągnąć totalną pewność siebie, zobacz to w swoich oczach, mimice, ruchach, promieniuj pewnością siebie. Wyobraź sobie jak siedzisz z kimś bliskim i opowiadasz mu, że wreszcie czujesz się tak jak zawsze chciałeś.
Wejdź w przyszłego siebie i poczuj rozpierającą Cię energię i siłę. Rozkoszuj się tym stanem. Spójrz jeszcze raz na kalendarz z datą. Poczuj wdzięczność, za to że osiągnąłeś swój cel. Uzupełnił ćwiczenie afirmacją typu: „Z jaką przyjemnością zauważam, że czuję się naprawdę potężnie i pewnie, tak jak zawsze tego chciałem”
Zobacz jeszcze raz swoją linię czasu i wróć do punkt, w którym jesteś obecnie. Wyobraź sobie jak od tego momentu Twoja linia czasu jaśnieje w przyszłość obejmując punkt, który przed chwilą zaprojektowałeś i w miarę odległości promieniejąc jeszcze silniej, czyniąc Twoje życie niekończącym się pasem sukcesów i spełnień.



Uwaga! W zależności o indywidualnego systemu wewnętrznej percepcji linia czasu może przebiegać w odmienny sposób. Nie zawsze nasz umysł umieszcza przyszłość dokładnie z przodu a przeszłość za nami. Aby ustalić to indywidualnie pomyśl o czymś co robiłeś rok temu. Gdzie widzisz tą czynność? Z tyłu? Z boku? A teraz pomyśl o czymś co robiłeś miesiąc temu. Gdzie to widzisz? Przyjrzyj się w jakim kierunku biegnie chronologia wydarzeń. Jeśli nie potrafisz uchwycić kierunku, możesz ewentualnie zastosować klasyczne postrzeganie linii czasu lokując przeszłość za plecami i projektując przyszłość przed siebie.


5. Reframing

Witajcie, niektórzy z nas maja jeszcze problemy z tzw. nieszczliwym zakochaniem lub tez w przeszlosci cos poszlo nietak z jakas laska i myslenie o tym lub spotkanie tej laski powoduje nieprzyjemne uczucia lub obrazy.

Technik sprawdzilem na sobie, polecilem kilku znajomych i wiem, ze jej wykonanie daje.... no wlasnie, sam sprawdz jakie zajebiste efekty:) Technike wykonaj na papierze, napisz. Oto opis:
1. Najpierw ustal w jednym, krótkim zdaniu stan faktyczny, obecna sytuacje, która Cie wkurwia. Zapisz. Np. Monika mnie olewa. Albo: Ona traktuje mnie wylacznie jak przyjaciela. Albo: Nie chciala sie pieprzyc ze mna.
2. Kiedy juz ustaliles stan faktyczny, dopisz do tego zdania: TO DOBRZE BO... Posluz sie pierwszym przykladem, Twoje zdanie powinno wygladac nastepujaco: Monika mnie olewa. To dobrze bo......
3. Teraz wymysl do tej tresci
5 zakonczen i zapisz.
Zakonczenia moga, ale nie musza odpowiadac prawdzie ,moga byc zabawne, zupelnie odjechane a im bardziej popierdolone tym lepiej. Monika mnie olewa. To dobrze bo jest mnóstwo fascynujscych kobiet, które docenia dar jakim jestem To dobrze bo ma krzywe nogi i wszy na pepku. To dobrze bo gdybym z nia byl, to moglaby wodzic mnie za nos i szczerzyc kly do innych facetów itd.
4. Teraz zmien swój stan, tzn. wykonaj jakies cwiczenie fizyczne, pompki, przysiady, przebiegnij sie kawalek i pomysl o czyms innym, np. przypomnij sobie co jadles przedwczoraj na sniadanie 5. Do kazdego nowego z dania dopisz, czego sie dziek i temu nauczyles lub dowiedziales nowego, np.
Ad.2. Dzieki temu wiem, ze laska która mi sie podoba musi miec piekne, zgrabne, proste nogi a takze ze sa takie robaczki jak wszy, które musze unikac bo kurewsko mocno gryza i sa bardzo uciazliwe. Dodam jeszcze ze przy pomocy techniki pozbylem sie leku prowadzenia auta po wypadku samochodowym, w którym omal nie zginalem. Pozdrawiam Inver.

Dziękuje za uwagę i mam nadzieje że przydadzą się wam te ćwiczenia oraz licze że każdy z was doda jakieś ćwiczenia od siebie.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin