plan III.doc

(373 KB) Pobierz
JESIENNA MUZYKA - JESIENNE KOŁYSANIE

JESIENNA MUZYKA - JESIENNE KOŁYSANIE

 

 

PONIEDZIAŁEK

1.      Na podstawie wiersza S. Aleksandrzaka „Jesienna baśń” tworzenie muzyczno-ruchowej ilustracji zjawisk przyrodniczych, występujących jesienią. Gra dydaktyczna -klasyfikowanie przedmiotów(liści) o tym samym kształcie, kolorze i wielkości. Utrwalenie liczebników porządkowych.

2.      Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr9-joga w przedszkolu-ćwiczenia rozciągające

3.      Zabawa muzyczno- plastyczna-próba doboru reprodukcji obrazu do słuchanej muzyki-dzieła malarzy impresjonistów, próba stworzenia dzieła „impresjonistycznego” do słuchanej muzyki: G. Rossini „La Danza” lub Leszek Możdżer „Time”, wykorzystanie do pracy plastycznej kłębków waty

 

WTOREK

1.      „Barwy jesiennych dni” przekład intersemiotyczny wierszy: W. Grodzieńskiej „Jesień” i M. Głogowskiego„Pora wesoła”. Próba przełożenia wierszy na ruch i muzykę –zabawy dramowe. Tworzenie rymów do podanych wyrazów, np. słota-błota.

       (Scenariusze s.24-25)

2.      Zabawy muzyczne wprowadzające wyczucie metrum utworów muzycznych – reakcja na akcent muzyczny. Zabawa z piosenką „Szedł listopad”- akompaniowanie do piosenki, z akcentowaniem pierwszej miary taktu.

3.      Utrwalenie poznanej litery poprzez ćwiczenia graficzneĆw.s.7,8 (dz.6-letnie) i grę dydaktyczną „Leśna sylabinka”- utrwalenie umiejętności podziału wyrazów na sylaby. Dz. %letnie-wyszukiwanie liści o tych samych kształtach, kolorowanie według oznaczeń (ABC 5 -latka str.24-25)

 

ŚRODA

1.      „ Jesień w lesie”- utrwalenie głoski L,l, na podstawie rymowanki. Omówienie zmian zachodzących późną jesienią w lesie na podstawie doświadczeń dzieci nabytych w czasie wycieczki do lasu. Obserwacja narządów mowy w lusterku podczas wymawiania głoski „l”. Wyszukiwanie przedmiotów i obrazków rozpoczynających się tą głoską.

2.      „Jesienne parasole” wprowadzenie znaku cyfry 4 w oparciu o piosenkę „Szedł listopad” i zabawy dydaktyczne. Utrwalenie poznanych cyfr poprzez rysowanie na pasku papieru tylu parasolek, ile wskazuje cyfra.(Scenariusze zajęć, Koba s.80-81)

3.      Lodowisko

4.      Bajka relaksacyjna „Mały niedźwiadek” z wykorzystaniem muzyki relaksacyjnej- wyciszanie dzieci i relaksacja

 

CZWARTEK

1.      „Lecą liście” – wykorzystanie tekstu H.Łochockiej Pt. „Lecą liście” do przedstawienia teatrzyku cieni. „Listkowe łańcuszki” – tworzenie rytmów według kształtów liści, przeliczanie w zakresie 10, nawlekanie tylu liści na sznurek, ile wskazuje cyfra. Zabawy oddechowe i relaksacyjne przy muzyce z wykorzystaniem liści.

2.      Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr9 - joga w przedszkolu – ćwiczenia rozciągające.

3.      „Bal pani Jesieni” wykorzystanie elementów choreoterapii poprzez wymyślanie przez dzieci układu tanecznego do muzyki L. Możdżera „Time”

4.      Religia

5.      Malowanie muzyki-wysłuchanie ponowne utworu „Time” i wyrażenie go w postaci pracy plastycznej

 

 

 

 

 

PIĄTEK

  1. Zainicjowanie zabawy badawczej w terenie „Spotkanie z drzewem”. Uświadomienie dzieciom różnic w wyglądzie drzew (grubość pnia, powierzchnia kory), poprzez badanie dotykiem. Po powrocie do przedszkola omówienie ilustracji, na których przedstawione są drzewa w różnych porach roku. Porównywanie wyglądu drzew, układanie podpisów nazw pór roku.
  2. Na podstawie wiersza D. Wawiłow „Drzewo”, układanie kołysanek –zabawy pobudzające twórczą aktywność dziecka. Wymyślanie melodii do wiersza i własnych propozycji kołysanek –rymowanek. Zabawa ruchowa „Drzewo” – twórcza aktywność dzieci- wymyślanie w jaki sposób można przedstawić drzewo za pomocą ruchu (zabawy dramowe).
  3. Religia
  4. Zabawa dydaktyczna „Lustra”- co można zobaczyć po drugiej stronie lustra-zabawy leksykalne-tworzenie opowieści przez dzieci, wzbogacanie słownictwa. Omówienie reprodukcji obrazu J. McNevilla „symfonia w bieli nr2. Biała dziewczynka” Obserwacja własnego odbicia w lustrze. Obejrzenie fragm. baśni „Alicja w krainie czarów” na kasecie video.

 

 

____________________________________________

Zestaw ćwiczeń porannych nr 8

Pamięciowe opanowanie wiersza W. Grodzieńskiej „Listopad”

Nauka piosenki „Szedł listopad”

Zabawa ruchowa „Drzewko zmień się”- wyczucie własnego ciała różnych pozycjach, samodzielne rozwiązywanie danego problemu

Utrwalenie litery L, l i jej znaku graficznego

Dzielenie wyrazów na sylaby w zabawach i ćwiczeniach

Ćwiczenia graficzne Mandala

_______________________________

Stosowanie ćwiczeń z wykorzystaniem technik relaksacyjnych- szczególnie trening autogenny Schultza- zwolnienie napięć wewnętrznych

L  i  s  t  o  p  a  d 

Wyszedł sobie do ogrodu

stary, siwy pan Listopad.

Grube palto wdział od chłodu

i kalosze ma na stopach.

 

Deszcz zacina, wiatr dokucza,

pustka, smutek dziś w ogrodzie.

Pan Listopad cicho mruczy

"Nic nie szkodzi, nic nie szkodzi".

 

Po listowiu kroczy sypkim

na ławeczce sobie siada:

"Chłód i zimno, mam dziś chrypkę.

Trudna rada! Trudna rada!"

 

 

 

 

 

 

DBAMY O ZDROWIE

 

PONIEDZIAŁEK

1. „Ubieramy się odpowiednio do pogody” – rozmowa z dziećmi o prawidłowym ubieraniu się w zależności od pogody w oparciu o wiersz W. Grodzieńskiej „A sio katarzysko”. Utrwalenie nazw garderoby oraz określanie sytuacji, w których jest on wykorzystywany. Wdrażanie do dbałości o swoje ubrania. Zabawa ruchowa do muzyki „igły”(Marek i Wacek „Melodia dla Zuzi”). Utrwalenie na podstawie rymowanki głoski I,i.

2. Zabawa dydaktyczna „Ubieramy nasze lale”-dobieranie odpowiednich ubrań do pogody i temperatury o tej porze roku dla sylwety lalki, lub wykonywanie ich z kawałków materiału. Konstruowanie zdań z wykorzystaniem obrazków i wyrazów z literą i.

3.. Praca z książką (Ćw.s.18 i 19, dz.6letnie) - ćwiczenia w analizie i syntezie fonemowej na podstawie zgromadzonych przedmiotów lub ilustracji z głoską i np. I-g-ł-a, i-ry-s-y, l-i-s-y, dzieci 5 letnie – wyszukiwanie właściwych elementów stroju na zimne, jesienne dni (ABC 5 latka str.29-30)

 

WTOREK

1. „Nasze samopoczucie”- zabawa ruchowa z elementami dramy – pokazywanie rożnych stanów-zadowolenia i sytuacji związanych z bólem. Klasyfikacja przedmiotów służących do utrzymania higieny osobistej i służących do rozwijania sprawności fizycznej na świeżym powietrzu, utrwalenie cyfry 4

i identyfikacji liczby z cyfrą poprzez dobieranie odpowiedniej liczby do ilustracji przedstawiających określoną liczbę przedmiotów. Ćwiczenia w dostawianiu i odejmowaniu przedmiotów-ćwiczenie stałości spostrzegania.

2. Zabawy muzyczne – utrwalenie umiejętności rozróżniania metrum poprzez wykonywanie określonych czynności w różnych miarach taktu. Osłuchanie z piosenką „Nie jestem niejadkiem”

3. Porównywanie cech przeciwstawnych: długi- krótki, wysoki- niski, duży-mały, poprzez zabawy z kolorowymi paskami papieru. Wykonanie zabawki-jamniczka z pasków.

  

ŚRODA

1. „Czego nie widzą nasze oczy” – na podstawie teatrzyku do opowiadania M. Kownackiej „Kukuryku

     na  ręczniku” i zabawy badawcze z wykorzystaniem lupy i mikroskopu(obserwowanie swoich dłoni

     pod szkłem powiększającym) – uświadomienie dzieciom konieczności mycia rąk przed jedzeniem

     i w ciągu dnia oraz dbałości o higienę jamy ustnej, zapoznanie dzieci z nowym pojęciem - bakteria.

2..„Bąbelkowe obrazki”- barwienie papieru w płynie do mycia naczyń zmieszanym z farbą, wycinanie

     różnych kształtów i tworzenie kompozycji. Dbanie o estetykę wykonania prac, usprawnianie techniki

     posługiwania się nożyczkami.

3.  Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 10;ćwiczenia lekkoatletyczne-bieganie w zmiennym tempie.

4. Ćwiczenia graficzne – kolorowanie mandali przy muzyce relaksacyjnej

 

CZWARTEK

1.Dobre rady doktora Rybki” na podstawie tekstu B. Lewandowskiej tworzenie w grupach plakatów –

    ilustracji przedstawiających zdrowy tryb życia-zalecenia doktora Rybki, według rozsypanki

    wyrazowej. Stworzenie propozycji do kalendarza zdrowia, układanie dobrych rad na poszczególne

     miesiące jak utrzymać dobre zdrowie i kondycję.

2. Dbamy o dobrą kondycję naszego umysłu-zabawy wyciszające przy muzyce-elementy muzyko-

     i choreoterapii-„Światło i ciemność” do muzyki W.A. Mozarta Eine klenie Nacht Music-Menuetto, tworzenie plastycznej wizualizacji – malowanie na ciemnym kartonie czarną i białą farbą.

3.Zabawy w ogrodzie przedszkolnym –  zabawy bieżne: Berek itp.

4. Religia

5. Z dziećmi 6-letnimi ćwiczenia w konstruowaniu zdań z wykorzystaniem obrazków i wyrazów z literą i

    Dzieci 5-letnie ćwiczenie graficzne-praca z podręcznikiem ABC 5-latka łączenie w pary rękawiczek   

     (ABC 5 latka str.31)

 

 

PIĄTEK

1 „Akademia zdrowia przedszkolaka”- na podstawie wiersza J. Tuwima „Raz, dwa, trzy”, utrwalanie

     przyzwyczajeń i nawyków dbania o codzienną higienę ciała, poprzez zabawy dydaktyczne i zagadki. 

     Zdobywanie odznaki „Akademii Zdrowia”.

2.Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr10; ćwiczenia lekkoatletyczne-bieganie w zmiennym tempie.

3. Religia

4.Aktywne słuchanie muzyki- Delibres „Pizzicato” - impresja plastyczna-oddanie za pomocą kolorów partii instrumentów oraz powtarzającego się rytmu. Zabawy w formie opowieści ruchowych do słuchanej muzyki.

 

____________________________________________

Zestaw ćwiczeń porannych nr9

Nauka wiersza J. Tuwima „Raz, dwa, trzy”

Nauka piosenki „Nie jestem niejadkiem”

Zabawa ruchowa „Igły” z elementem skoku

Zabawa ruchowa „Odwiedziny”- ćwiczenie kreatywności

Utrwalenie głoski I,i i jej znaku graficznego

Rozwiązywanie plątaninek literowych, odczytywanie prostych haseł, np. WESOŁE ZABAWY

____________________________________________

Wykorzystanie w czasie zajęć z dziećmi elementów choreoterapii i muzykoterapii w celu eliminacji przejawów nadpobudliwości

 

 

NASI ULUBIEŃCY- PIES I KOT

 

PONIEDZIAŁEK

1. „Nasze zwierzęta”- wykorzystanie historyjki obrazkowej „Przygody Reksia”, zagadek słuchowych i ruchowych, do poszerzenia wiedzy na temat zwyczajów zwierząt domowych. Utrwalenie litery K,k poprzez układanie podpisów do obrazków kot, krowa, kura, krowa, kogut (Scenariusze Koba str. 84)

2. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 11; ćwiczenie dużych grup mięśniowych-ćwiczenie z przyborami- kółka do sersa

3.Basen

4. Ćwiczenia graficzne – kolorowanie mandali przy muzyce relaksacyjnej

 

WTOREK

1. Zabawy muzyczne- „Projekt Złota Rybka”. Oglądanie obrazu P. Klee „Złota rybka”połaczone z wymianą skojarzeń i interpretacji przez dzieci. Słuchanie utworu muzycznego „Akwarium” C.S.Saensa  i malowanie muzyki farbami do malowania palcami, Wymyślanie przez dzieci historyjki o rybce i odgrywanie scenek dramowych – zabawy integrujące z dziećmi z gr. IV .

2. Gra dydaktyczna „Małe i duże koty chodzą swoimi ścieżkami”. Utrwalenie umiejętności klasyfikacji przedmiotów według kilku cech: kształtu, koloru i grubości. Kształcenie umiejętności stosowania umownych symboli graficznych oraz umiejętności dostosowywania się do reguł gry.

3. Ćwiczena graficzne-praca z książką, dz. 6letnie ćwiczenia grafomotoryczne-kreślenie po śladzie wzorów(Ćw.s.35), dzieci 5 letnie-kończenie elementów obrazka /(ABC5latka s.333, 34)

 

ŚRODA

1. „Każdy kot jest inny” – zapoznanie dzieci z różnymi rasami kotów i ich zwyczajami na podstawie książki o kotach. Zabawa dydaktyczna „Kto jest właścicielem tego kota” układanie imion właścicieli

z rozsypanki literowej według określonego kodu.”(Scenariusze Koba s.84, oraz Scenariusze zajeć dziennych cz. 2 s.66-67)

2. Zabawy kolorami-uświadomienie dzieciom istnienia kolorów kontrastowych, próba doboru takich w pracy plastycznej „kot”-wycinanie sylwety kota z kolorowego papierui umieszczanie na kolorze kontrastowym (jasny- ciemny ). Usprawnianie techniki posługiwania się nożyczkami, dbanie o estetykę wykonania pracy.

3. Zabawy relaksacyjne przy muzyce-technika relaksacji wg. Jacobsona –zabawa w słabego i silnego.

4. Lodowisko

 

CZWARTEK

1.Zabawa matematyczna „Potrafię dowiedzieć się, czy tu i tu jest tyle samo; mogę policzyć, mogę ustawić w pary” – ustalanie równoliczności dwóch zbiorów poprzez przelicznie obiektów w nich się znajdujących, ustawianie w pary przedmiotów z dwóch zbiorów. Zachęcanie dzieci do sprawdzenia innym sposobem, czy jest tyle samo przedmiotów.

2. Zabawy umuzykalniające - ćwiczenia kształcące wyczucie kierunku linii melodycznej, utrwalenie umiejętności rozróżniania wysokości dźwięków. Zabawa z piosenką „Kocie miasto” – akompaniowanie do piosenki, tworzenie opowieści ruchowej.

3. „Kim jestem” –zabawy oparte na dramie oraz technikach relaksacyjnych (R. Więcek „Dzieci nadpobudliwe psychoruchowo w wieku przedszkolnym. Program terapii i wspomagania rozwoju oraz scenariusze zajęć” s.68)

4. Religia

5.Wysłuchanie tekstu „Z pamiętnika Agaty”-(K. s.32), rozmowa z dziećmi na temat „Pies przyjacielem człowieka”, zachęcanie dzieci do formułowania pełnych zdań, poszerzanie słownictwa, odgrywanie scenek dramowych. Kolorowanie mandali –ćwiczenie wyciszające.

 

PIĄTEK

1. Na podstawie tekstu R. Tobera „Historia, którą pies opowiedział ostu” uświadomienie dzieciom

wielkiej odpowiedzialności za losy zwierzęcia trzymanego w domu. Burza mózgów: „List do przyjaciela” – co nasz zwierzak chciałby nam powiedzieć, gdyby umiał mówić- spisanie dziecięcych pomysłów na arkuszu papieru. Tworzenie ilustracji dotyczących czytanego tekstu..

2. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr11 ćwiczenie dużych grup mięśniowych-ćwiczenie z przyborami- kółka do sersa

3. Religia

4.Aktywne słuchanie muzyki f. Schubert „Pstrąg”- wykorzystanie tematu rytmicznego do stworzenia układu choreograficznego. Ćwiczenia w konstruowaniu wyrazów z wykorzystaniem sylab z wyklejanki –dobieranie rymów(dz.6- letnie), dz. 5 letnie praca z książką ABC5 latka –kolorowanie zamku z klocków wg oznaczeń(s.7),przeliczanie elementów w zakresie 6 –dorysowywanie brakujących(s.27)

___________________________________________

Zestaw ćwiczeń porannych nr10

Nauka wiersza J. Tuwima „Śpij kotku”

Nauka piosenki „Kocie miasto”

Zabawa ruchowa „Stop i start”- stosowanie umów zawartych przed zabawą, hamowanie i pobudzanie ruchu

Utrwalenie głoski K,k i jej znaku graficznego

Rozwiązywanie rebusów obrazkowych z wyrazem „KOT”

____________________________________________

Utrwalanie więzi w grupie, stwarzanie miłej atmosfery, zachęcającej do działania

Miauczy kotek: miau!                       Wzdycha kotek: o!
- Coś ty, kotku, miał?                       - Co ci, kotku, co?
- Miałem ja miseczkę mleczka,         - Śniła mi się wielka rzeka,
Teraz pusta jest miseczka,                Wielka rzeka, pełna mleka
A jeszcze bym chciał.                        Aż po samo dno.

 

Pisnął kotek: piii...
- Pij, koteczku, pij!
Skulił ogon, zmrużył ślipie,
Śpi - i we śnie mleczko chlipie,
Bo znów mu się śni.  Julian Tuwim

KOTEK

Usiedliśmy przy oknie z jednej strony, a z drugiej usiadł kotek. Był malutki, bury i miał niebieskie oczy.
- Ojej... - zdziwił się Filip i wybiegliśmy z domu.
- Czyj ty jesteś, koteczku? - spytałem, a on zapłakał.
- Mówi, że niczyj i że nie ma gdzie mieszkać - przetłumaczył Filip.
- Dla takiego biedaczka na pewno znajdzie się u nas miejsce - zapewniłem go i przytuliłem do siebie. Nic nie ważył i drżał jak listek. Zanieśliśmy go do kuchni. Od razu wspiął się po firance pod sam sufit i znowu zaczął płakać.
- Mówi, że nie może zejść - przetłumaczył Filip. Ustawiłem na jednym taborecie drugi, a na nim kilka książek. Wlazłem na górę i za chwilę wszyscy leżeliśmy na ziemi, owinięci w firankę. Kotek płakał wniebogłosy.
- Mówi, że się potłukł i chce się wydostać - przetłumaczył Filip.
- To ja się potłukłem!
- Dlaczego demolujecie mieszkanie? - zdziwiła się mamusia, stając w progu, ale zaraz zobaczyła kotka, nie pytała już o nic, tylko wzięła go na ręce, a on zapłakał.
- Mówi, że jest głodny - przetłumaczył Filip.
- Straszny mazgaj. Ryczy i ryczy! - Rozcierałem obolałe kości.
- Bo jest maleńki. Wszystkie niemowlaki płaczą - wyjaśniła mamusia, umoczyła palec w mleku* i dała kotkowi possać, a on zaraz zaczął mruczeć. - Widzicie? - spytała z dumą, a ja pomyślałem, że już wiadomo, czyj jest kot.

Anna Onichimowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin