Feeder_03.doc

(27 KB) Pobierz
Uniwersalny feeder

Uniwersalny feeder


 

Praktycznie co roku zmieniają się nasze 'miejscówki' na większych rzekach, takich jak na przykład nasza Wisła. Spowodowane jest to głównie wiosenną, wysoką wodą zabierającą brzeg i rzeźbiącą dno na nowo. W związku z tym co roku szukamy nowego miejsca, a najlepszą metodą na znalezienie najlepszej 'miejscówki' jest feeder. Za jego pomocą możemy sprawdzić całkiem spory obszar rzeki.

W czasie letniej, niskiej wody, w ciągu dnia ryby szukają miejsc z dobrze natlenioną wodą a starają się unikać nagrzanych płycizn i zatoczek ze stojącą wodą.

Można wyróżnić 4 rodzaje feederów:
1. Do łowienia w nocy
2. Do łowienia w dzień
3. Do łowienia daleko od brzegu
4. Do łowienia blisko brzegu

1. Do łowienia nocnego najlepsze wg mnie są kije o ciężarze wyrzutu 30-80g do łowienia białorybu, a na drapieżniki 60-120g. Najlepiej jakby wędzisko miało akcję B, dlatego, że jest bardziej czuła na brania, ułatwia zacinanie i agresywny hol z trudno dostępnych miejsc. Dobrze jest w ciągu dnia znaleźć miejsce gdzie powstały tzw półki, czyli na płyciznach, miejsca z widocznym pasem głębszej i wolno płynącej wody. Wieczorem, po zajściu słońca ryby często przypływają z nurtu w takie miejsca na żerowiska. Możemy złowić w tej strefie leszcze, krąpia, płoć, klenia lub jazia. Dobrze jest jedną z wędek, z pęczkiem robaków lub martwą rybką, zastawić na drapieżnika, suma lub sandacza, który może podpłynąć do naszych przynęconych rybek.

2. Do łowienia dziennego warto zaopatrzyć się w sztywny kij o akcji A o wyrzucie od 80 nawet do 150g jeśli chcemy łowić razem z koszyczkiem zanętowym i rzucać na dalsze odległości. Ze szczytówek dołączonych do feedera wybieramy najsztywniejszą. Taką wędką możemy skutecznie zacinać lescze, krąpie, karpie. W ciągu dnia lepiej nie nastawiać się na drapieżniki, bo w upalny dzień jest to bardzo trudne.

3. Do łowienia na dalekie dystanse najlepsza będzie wędka o wyrzucie 150 - 200g. Przy łowieniu takim sposobem trzeba byc bardzo ostrożnym przy zarzucaniu przynety, chwila nie uwagi może mieć poważne skutki. Najczęściej możemy złowić leszcza lub krąpia.

4. Do łowienia przy brzegu wystarczy wędka o wyrzucie 60 - 70g. Dobrze mieć wymienne szczytówki i zmieniać je w zależności od prądu rzeki. polecam wędzisko o akcj B. Jeśli znajdziemy miejsce gdzie woda opływa jakąś niedużą łachę lub odbija od brzegu w głąb rzeki albo tworzy zawirowania to możemy liczyć na złowienie niedużych sztuk większości ryb wystepujących w rzece.


 

Długość wędek
Podstawową zasadą łowienia na rzekach jest to aby jak najmniej żyłki było zanurzone w wodzie, a przez to mniej narażone na działanie prądów i osiadanie brudów, niesionych przez wodę. Wynika z tego, że im dalej od brzegu łowimy tym dłuższą wędkę powinniśmy posiadać. Najlepiej stosować wędki o długości 3 - 4,5m. Stosowanie dłuższych wędzisk wiążę się z niedogodnością związaną z ciągłym wpatrywaniem się w górę co po dłuższym czasie staje się uciążliwe i bolesne dla kręgosłupa.

Zbrojenie wędek
Na nieduże odległości w zupełności wystarczy nam żyłka o średnicy 0,25mm. Kolor nie ma żadnego znaczenia, ważne natomiast jest, żeby była dobrej jakości. Na dłuższe dystanse to praktycznie plecionka 0,16 - 0,20mm. Ciężar koszyków zanętowych musimy dobrać metodą prób. Ważne, żeby był zaczepiony na rurce antysplątaniowej. Rurka ta nie powinna być krótsza niż 20cm, a przy dłuższych rzutach nawet 35cm, co w znacznym stopniu zapobiega plątaniu się zestawu i pomaga w odpowiednim ułożeniu sie przynęty na dnie. Poniżej nażyłkę nakładamy gumowy stoper lub śrut ołowiany. Do takiego zestawu za pomocą mocnego krętlika przywiązujemy przypon o minimalnej długości 30cm. Jeśli wystepują problemy z zacięciem ryby można ten przypon wydłużyć.

Łowienie
Przed rozpoczęciem tej upragnionej czynności musimy przygotować zanętę.

Upały negatywnie wpływają na apetyt ryb dlatego zaneta nie może być sycąca. Musi być drobno zmielona i nie zawierać zbyt wielu dodatków zanętowych. Jeśli dodajemy białe robaki, czerwone lub kukurydzę starajmysie poszatkować na drobniejsze kawałki. Dobrze jest przed rozpoczęciem wędkowania zanęcic kulkami z zanęty. Potem wystarczy już tylko koszyczek.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin