Falcon a dopałki.txt

(4 KB) Pobierz
http://www.atari.apox.pl/art,35,falcon-a-dopalki.html

Falcon a dopałki.
Falcon a dopałki. / 2008-10-20 21:10:21
W historii Atari Falcona powstało wiele rozwišzań majšcych na celu zwiększenie jego szybkoci działania. Zasadniczo można je podzielić na dwa rodzaje - "dopałki", zwane niekiedy boostami, bazujšce na "podkręceniu" różnych podzespołów Falcona oraz karty turbo.

Jeżeli chodzi o dopałki pierwszego typu to oprócz oczywicie samego procesora "tunningowane" były inne układy, np. szyna lub DSP. Często też stosowało się hybrydowe rozwišzania, polegajšce na współistnieniu "boosta" wraz z kartš turbo. Niektóre karty Turbo posiadały nawet rozwišzania ułatwiajšce tego typu rozwišzania.




1. Co można podkręcić w zwykłym Falconie.

* CPU 68030 16MHz - podbijanie częstotliwoci standardowego procesora było w miarę popularnym rozwišzaniem. Najprostsze "podbicia" polegały na podaniu częstotliwoci rzędu 20 lub 25MHz. Zdarzały się jednak przypadki podkręcenia do 33, 40 czy nawet 50MHz, jednak to zależało od możliwoci danego egzemplarza procesora. Oczywicie w wypadku tego typu rozszerzeń konieczne było wspomożenie procesora przez ambitniejszy system chłodzenia, gdyż natywnie Motorolka 68030 16MHz nie posiada nawet radiatora.

* Magistrala - podbijanie prędkoci procesora wišzało się również z większym taktowaniem magistrali systemowej, pracujšcej standardowo z zegarem 16MHz. Najczęciej "boosty" polegały na podbiciu jej taktowania do 20 lub 25MHz.

* FPU 68881/68882 - koprocesor arytmetyczny standardowo posiadał tę samš prędkoć taktowania co procesor, jednak z racji tego, że wystarczyło podpišć do niego zewnętrzny rezonator kwarcowy, aby pracował z większš prędkociš, doć częstym rozwišzaniem było taktowanie FPU do 40 lub 50MHz, bez obaw o uszkodzenie, tymbardziej, że FPU seryjnie pracowało na podobnych częstotliwociach, gwarantowanych przez producenta.

* VIDEL - czyli procesor graficzny. Jego podbicie wišzało się z podbiciem szyny, co wišzało się z możliwociš uzyskania obrazu w trybie kolorów 16-bit przy wyższych rozdzielczociach niż standardowo. Jednak w wypadku VIDEL-a doć często słyszało się o uszkodzeniach na skutek nadmiernego taktowania.

* DSP - standardowo jest taktowany zegarem 32MHz, jednak w bardzo prosty sposób można podbić go do 50MHz - wystarczy podmienić rezonator kwarcowy. DSP bez problemu znosi podbicie częstotliwoci taktowania. Osobicie spotkałem się z przypadkiem (nawet w naszym kraju), gdzie pewna osoba posiadała Falcona, w którym DSP posiadało taktowanie 66MHz. Gdzie nawet słyszałem plotkę, że większym problemem jest pamięć statyczna 96kB RAM, z którš współpracuje DSP, która po prostu "przestaje wyrabiać", a nie samo DSP. Jednak nie wiem ile w tym prawdy.

2. Najpopularniejsze BOOSTY do Atari Falcona.

* dopałka Gandalfa - można by rzecz "teraz polska", bowiem Gandalf to była ksywa pewnego polskiego elektronika, który "dopalał" Falcony. Osobicie widziałem kilka Falconów, w których natywne 030 pracowały z częstotliwociami rzędu 50MHz, oprócz tego posiadały podbitš magistralę oraz Videla, dzięki czemu np. na monitorach VGA uzyskiwali tryb 800*600 w trybie 16-bitowego koloru. W normalnych warunkach na monitorach VGA można uzyskać w tej głębi koloru rozdzielczoć poziomš rzędu ok. 450 pikseli (w trybie PAL to ograniczenie nie istnieje), gdyż przy wyższych rozdzielczociach po prostu "nie wyrabia" magistrala. W jednym z takich Falconów spotkałem się z DSP dopalonym do 66MHz.
Jednak o "dopałce Gandalfa", kršżyła niezbyt chlubna opinia, że kilka Atari Falconów uległo uszkodzeniu w trakcie jej eksploatacji, a uszkodzeniu ulegał włanie procesor graficzny, czyli VIDEL.

* SKUNK, Nemesis itp - tak się nazywały rozwišzania, które działały na podobnej zasadzie co dopałka Galndalfa, jednak ich wykonanie było nieco bardziej "porzšdne" i nie słyszałem o przypadkach, aby uszkodziły jakiego Falcona. Było to pewnego rodzaju "combo", bowiem podbijały one zarówno szynę jak i procesor do 20 lub 25 MHz, oraz 50MHz dla FPU i DSP.

* CT1 (Centurbo 1) - w zasadzie najbardziej profesjonalnie skonstruowany boost do Falcona - 25MHz szyna, procesor, 50MHz DSP i FPU. Dopałka posiadała doć elegancko i profesjonalnie wykonanš płytę PCB.


Osobicie nie jestem entuzjastš boostów. Po pierwsze podbijane scalaków do wyższych prędkoci to zawsze jakie ryzyko uszkodzenia. Po drugie zysk prędkoci samego Falcona, szczególnie jeżeli chodzi o przepustowoć danych wzrasta raptem o kilkadziesišt procent, więc realnie będziemy mogli conajwyżej "podniecać się wynikami benchmarków", bowiem realny wzrost prędkoci komputera będzie może i zauważalny, ale nie będzie to wielki skok jakociowy. Poza tym jestem osobš, która zamiast bawić się w "półrodki", woli podejć konkretniej do sprawy, więcej jeżeli kto się zastanawia nad boostem, to zdecydowanie bardziej polecam skorzystanie z karty turbo, która daje realnie większy zysk przyspieszenia.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin