kaczki i kaczuszki(1).doc

(29 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 09.04.2010r.

Grupa wiekowa: 5-latki

Temat kompleksowy: Wiosna na wsi

Temat dnia: Muzyczne spotkanie z kaczuszką

 

Cele operacyjne: dziecko:

- rozwiązuje zagadkę,

- doskonali orientację w schemacie własnego ciała oraz przestrzeni,

- rozwija pamięć muzyczną,

- poznaje nowe pojęcia muzyczne: solo, duet, tercet, chór,

- integruje się z grupą w trakcie zabawy,

- starannie koloruje obrazek.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: rozwiązywanie zagadki, słuchanie piosenki, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, wyklaskiwanie, reagowanie na sygnały słowne oraz muzyczne, śpiew, aktywność ruchowa, aktywność plastyczna.

- oparte na aktywności nauczyciela: czytanie zagadki, pokaz, rozmowa, zadawanie pytań, śpiew, nadzór nad wykonywanymi zadaniami, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa

 

Środki dydaktyczne: tekst zagadki, piosenki: „Kaczka”, „Szła kaczuszka”, „Kto stoi wśród kaczek”, żółte krążki, mandala z kaczkami, kredki.

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Powitanie zagadką

Lubi wodę i zielone, nóżki bardzo krzywe ma,

Gdy się zgubi szuka mamy, głośno kwacze: kwa, kwa, kwa                            (kaczka)

 

2. Zabawa muzyczno-ruchowa „Kaczka” (wg M. Bogdanowicz „W co się bawić z dziećmi”, cz. 2)

Dzieci ustawione po obwodzie koła maszerują gęsiego. W odpowiednich momentach stają
i machają lub tupią lewą bądź prawą nogą.

 

Jak to miło być kaczuszką, machać sobie prawą nóżką,

Szczery uśmiech mieć na dziobie, prawą nóżką tupać sobie.

Ref: Idzie kaczka nieboraczka,

Śmiesznie człapie w luźnych laczkach.

Za tą kaczką druga kaczka,

Idzie kaczek cała paczka.

Jak to miło być kaczuszką, machać sobie lewą nóżką,

Szczery uśmiech mieć na dziobie, lewą nóżką tupać sobie.

 

3. Słuchanie piosenki „Szła kaczuszka”

Rozmowa z dziećmi na temat piosenki. Wymienienie osób, które spotkała kaczka w trakcie swego spaceru, podanie ich liczby. Wyjaśnienie pojęć: solo, duet, tercet i chór. Następnie sprawdzenie, czy dzieci zapamiętały owe pojęcia: na solo – klaszczą raz w dłonie; na duet – dwa razy; tercet – trzy razy; chór – długie oklaski.

 

4. Zabawa przy piosence „Szła kaczuszka” (wg „Rytmika dla smyka”)

Jeśli dzieci zapamiętały nowe słowa przystępujemy do zabawy. Podczas słuchania zwrotek chodzą w rozsypce po sali, naśladując chód kaczki. Na przerwę w muzyce i hasło, np. „solo” – stają w miejscu i kwaczą, na hasło „duet” – odpowiednio dobierają się w pary i również kwaczą, itd. Gdy znów usłyszą muzykę kontynuują kaczy spacer.

 

5. Zabawy z kaczuszką

Dzieci biorą żółte krążki, które będą imitować kaczki. Układają je względem siebie według poleceń nauczyciela, np. połóż kaczuszkę przed sobą, połóż ją za sobą ...

Ćwiczenie ma na celu rozwinięcie orientacji w przestrzeni.

 

6. Zabawa „Kto stoi wśród kaczek” (wg „ Gry i zabawy rozwijające dla dzieci młodszych”)

Dzieci tworzą koło, w środku którego stoi kaczka bez pary.

Kto stoi wśród kaczek i kwacze, i kwacze

W tym wesołym kole?                                                        - śpiewają dzieci

Ja stoję i kwaczę, i kwaczę, i kwaczę,

Ale tańczyć wolę                                                        - odpowiada „kaczka”

Tańczą białe, tańczą szare,                                          - „kaczka” podbiega do dowolnego dziecka, podaje mu

Tylko jedna nie ma pary,                                           ręce i zaczyna tańczyć. Pozostali też łączą się w pary.

Niechaj stanie w kole.                            Kto zostanie sam wchodzi do środka koła.

 

7. Kolorowanie mandali z wizerunkiem kaczuszek

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin