Zabawy w krainie jesiennych liści(1).doc

(34 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 06.11.2009r.

Grupa wiekowa: 5-latki

Temat kompleksowy: Jesienne drzewa.

Temat dnia: Zabawy w krainie jesiennych liści.

 

Cele operacyjne: dziecko:

- śpiewa piosenkę z dziecięcego repertuaru,

- aktywnie i twórczo uczestniczy w zabawie,

- integruje się z grupą,

- posługuje się przymiotnikami,

- rozwija swoją orientację przestrzenną (pojęcia: przy, przed, nad, pod, obok),

- poprawnie reaguje na sygnały dźwiękowe i wzrokowe,

- wykonuje portret jesiennego drzewa.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: śpiew, taniec, swobodna wypowiedź, uczestnictwo w grach integracyjnych, słuchanie, aktywność oddechowa (przedmuchiwanie liścia), aktywność ruchowa oraz plastyczna (malowanie farbami, zwijanie gazety w ruloniki, przyklejanie jej na kartce papieru, w celu skomponowania jesiennego drzewa).

- oparte na aktywności nauczyciela: śpiew, taniec, pokaz, instruktaż, zadawanie pytań, rozmowa, objaśnianie, czytanie wiersza, nadawanie sygnałów wzrokowych do tańca, nadzór nad pracami plastycznymi, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, grupowa (w parach), zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne: piosenka: „Kolorowe listki”, „Łapię liście” oraz muzyka klasyczna „Cztery pory roku – Jesień” Vivaldiego, kolorowe listki dla każdego dziecka, wiersz „Lecą liście”, kartki, pędzle, farby, gazety, klej.

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Powitanie piosenką „Kolorowe listki”

Taniec inscenizowany do słów piosenki, utrwalenie melodii poznanej na poprzednich zajęciach.

 

Kolorowe listki z drzewa spaść nie chciały                            - grożenie palcem

Kolorowe listki na wietrze szumiały                                          - ręce w górze, kołyszą się w prawo i lewo

Szur, szur, szur, szumiały wesoło                                          - pocieranie rękami o siebie

Szur, szur, szur, wirowały w koło                                          - obrót dookoła własnej osi

 

Kolorowe listki bardzo się zmęczyły                                          - ocieranie ręką potu z czoła

Kolorowe listki z drzewa zeskoczyły                                          - skok obunóż

Hop, hop, hop, tak sobie skakały                                          - podskoki w miejscu

Hop, hop, hop , w koło wirowały                                             - podskoki dookoła własnej osi

 

Kolorowe listki spadły już na trawę                                          - siadają na dywan

Kolorowe listki skończyły zabawę

Cicho-sza listki zasypiają                                                        - paluszek na buzi, ziewają

Cicho-sza oczka zamykają                                                         - układają się do snu

 

2. Ćwiczenie twórcze „Lista atrybutów”.

Dzieci podają cechy liścia, np.: Liść jest lekki, kolorowy, suchy …

 

3. Zabawa integracyjna w kole „Mam listeczki kolorowe” (na melodię „Mam chusteczkę haftowaną”).

Jedno dziecko stoi w środku koła z listkiem w ręku wybiera sobie współtowarzysza do tańca:

 

Mam listeczki kolorowe, żółte i czerwone

Kogo dotknę lekko nimi, przyjdzie tutaj do mnie

La, la, la … - w środku koła tańczy dwoje dzieci, po zakończeniu żegnają się i osoba wybrana  

                      szuka teraz dla siebie osoby do tańca.

 

4. Oddechowe zabawy z liśćmi.

Dzieci dobierają się parami i siadają naprzeciwko siebie w odległości około metra. Kładą liście przed siebie i przedmuchują je do kolegi, a potem kolega przedmuchuje je znowu do właściciela.

 

5. Słuchanie wiersza „Lecą liście”.

Dzieci dobrane w pary podczas recytacji ilustrują treść swoimi liśćmi:

Lecą liście, lecą liście,

Liść przy liściu, liść przed liściem.

Lecą liście, lecą liście,

Liść nad liściem, liść pod liściem.

Ten wysoko, a ten nisko, lecą obok siebie blisko.

Pełno liści wkoło leci, ale żaden nie … odleci.

 

 

6. Zabawa ruchowa z elem. ortofonicznymi „Drzewa i liście”.

Dzieci dobierają się w pary. W każdej grupie jedna osoba jest drzewami – stoi
z podniesionymi rękoma i faluje nimi w prawo i lewo, wydając z siebie odgłosy szumiącego wiatru „szuuuuuu”. Natomiast druga osoba pełni rolę opadającego liścia. Tańczy wokół swojego drzewa zgodnie z rytmem melodii, w tonacji opadającej.

 

7. Zabawa do piosenki „Łapię liście” (wg „Rymowana gimnastyka dla smyka”).

Kładę ręce na bioderkach                                                                      Teraz fruwam jak motylek

I w okienko smutno zerkam.                                                                      I rączkami macham w tyle.

Jesień z drzewa sypie liście,                                                                      Jesień z drzewa sypie liście,

Skaczę, łapię oczywiście.                                                                      Skaczę, łapię oczywiście.

Skaczę, łapię wszystkie liście                                                                      Skaczę, łapię wszystkie liście

Hop, hop, hop, hop!                                                                                     Hop, hop, hop, hop!

Zbieram drobne  grzyby w lesie,

Kto ten kosz teraz poniesie?

Jesień z drzewa sypie liście,

Skaczę, łapię oczywiście.

Skaczę, łapię wszystkie liście

Hop, hop, hop, hop!

 

8. Taniec twórczy z liściem do muzyki klasycznej „Jesień” Vivaldiego.

Dzieci tańczą ze swoim liściem przy dźwiękach melodii. Gdy nauczyciel podniesie swój liść wysoko, tańczą na palcach, gdy opuści rękę z liściem, dzieci tańczą pochylone lub
w przysiadzie.

 

9. Praca plastyczna „Moje jesienne drzewo”.

Dzieci malują farbami na kartkach papieru jesienne tło (w kolorystyce brązowo-czerwono-żółtej z domieszką zieleni). Czekając, aż wyschnie kartka zwijają z kawałków gazet ruloniki, które następnie poprzyklejają na jesiennym tle, tworząc drzewo. Ostatnim etapem pracy będzie pokrycie gazetowych ruloników farbą. 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin