PROROK ELIASZ WZYWA.doc

(54 KB) Pobierz
Prowadzący: Sebastian Osiński

KONSPEKT KATECHEZY

 

 

Temat: Prorok Eliasz wzywa do oddawania czci jedynemu Bogu.

 

Cel ogólny: Ukazanie postaci proroka Eliasza i jego misji wśród Izraelitów.

Kształtowanie postawy wdzięczności za ofiarę Pana Jezusa uobecnianą podczas każdej Mszy świętej

 

Cele szczegółowe: Uczeń:

·         podaje znaczenie słowa „prorok",

·         przytacza historią Eliasza,

·         wyjaśnia misję proroka Eliasza,

·         stosuje słowa proroka do własnego życia,

·         uzasadnia, że najpełniej oddaje się cześć Bogu podczas Mszy świętej,

·         wskazuje, że podczas Mszy świętej uobecnia się ofiara Pana Jezusa

·         wnioskuje, co można dziś uczynić, aby okazać swoim życiem, że wierzy się w Boga

 

Środki dydaktyczne:

              Pismo święte, plansza z wyjaśnieniem słowa „prorok", podręcznik, zeszyt ćwiczeń.

Metody:

              Praca w grupach, pogadanka, praca z tekstem biblijnym, wykład, piosenka.

 

 

PRZEBIEG KATECHEZY

CZYNNOŚCI KATECHETY

CZYNNOŚCI UCZNIÓW

Przygotowanie do katechezy

Katecheta przedstawia się, wita uczniów i prosi o przygotowanie do katechezy.

Słuchają i przygotowują do katechezy.

Modlitwa

Rozpoczyna modlitwę „akt wiary”.

Wspólnie się modlą.

Sprawdzenie listy obecności

Sprawdza listę obecności i prosi o postawienie przed sobą wizytówek.

Zgłaszają swoją obecność i ustawiają wizytówki przed sobą na ławce.

Przypomnienie tematu i treści ostatniej katechezy

Pyta, jaki był temat ostatniej katechezy i o czym uczniowie na niej mówili.

Uczniowie przypominają sobie treść ostatniej lekcji i odpowiadają na pytania.

Podanie tematu katechezy

Podaje temat katechezy i prosi jednego z uczniów o zapisanie go na tablicy.

 

Wprowadzenie nowej treści

Przedstawia krótką historię królestwa

Salomona.

Następnie odsłania tablicę z

wyjaśnieniem słowa „prorok" i zadaje

pytania:

1.   Kim był prorok?

2.  Jakie zadanie wypełniał prorok?

Słuchają i odpowiadają na pytania.

Wprowadzenie treści biblijnej.

Prosi o przeczytanie w ciszy fragmentu z Pisma świętego znajdującego się w podręczniku a następnie sam odczytuje głośno ten fragment.

Słuchają.

Wizualizacja.

Odsłania obraza – postać Eliasza składającego ofiarę i prosi o zinterpretowanie go. Umieszcza go na tablicy.

Odpowiadają co znajduje się na obrazie.

Omówienie treści biblijnej

Zadaje pytania dotyczące przeczytanego wcześniej tekstu z Pisma świętego:

1.  Do czego wzywał Izraelitów prorok Eliasz?

2.  Jakie ofiary składali Izraelici?

 

Uczniowie odpowiadają na pytania.

 

Wizualizacja i przedstawienie prawdy o ofierze Jezusa Chrystusa

Prosi dwie osoby o pomoc w przygotowaniu makiety ołtarza. Następnie pyta:

i.  Jaka jest najważniejsza i

największa ofiara w

Kościele?

Przedstawia prawdę o ofierze Jezusa Chrystusa, która uobecnia się podczas każdej Mszy świętej

Obserwują przygotowanie ołtarza, słuchają i odpowiadają na pytania.

 

Podsumowanie

Zadaje pytania:

1.  Co Bóg nakazuje nam w pierwszym przykazaniu?

2.  Co możemy uczynić, aby okazać swoim życiem, że wierzymy w Jednego Boga?

3.  Jakie powinno być nasze

uczestnictwo w Mszy świętej?

Odpowiadają na pytania.

Praca z zeszytem ćwiczeń

Prosi o wykonanie poszczególnych ćwiczeń (1.,2.,3.,4.,5.)

Wykonują ćwiczenia.

Praca domowa

Zadaje pracę domową (ćw. nr 6.,7.)

 

Nauka piosenki

Odsłania tekst piosenki pt. „Dzięki za Twój krzyż” zapisany na tablicy i zaprasza do nauki.

Słuchają i wspólnie śpiewają.

Modlitwa na zakończenie

Wprowadza w modlitwę i rozpoczyna śpiew piosenki pt. „Dzięki za Twój krzyż

Śpiewając, wspólnie się modlą.

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin