Jaki jestem scenariusz zajęć.doc

(71 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ SOCJOTERAPEUTYCZNYCH

Grażyna Błaszczyk

 

Przedmiot: inne

 

Jaki jestem?

Artykuł opublikowany w specjalistycznym serwisie edukacyjnym http://awans.szkola.net/



 

 

 

 

 

 

 

 

 



4

 


SCENARIUSZ  ZAJĘĆ  SOCJOTERAPEUTYCZNYCH.

 

BLOK  TEMATYCZNY -  „Ja, uczucia i emocje”.

 

                                                                                      Grupa – 10 uczniów klas III, IV.

 

TEMAT:  Jaki jestem? 

 

CELE:

-         uświadomienie dzieciom, co to są uczucia;

-         uczenie rozpoznawania i nazywania uczuć u siebie i innych;

-         nabywanie umiejętności konstruktywnego wyrażania uczuć;

-         odkrywanie siebie.

 

CELE  OPERACYJNE:

         Po zakończonych zajęciach uczeń:

-         potrafi rozmawiać o swoich uczuciach;

-         rozumie potrzebę wyrażania uczuć;

-         rozpoznaje i nazywa uczucia u siebie i innych.

 

Metody: słowna, działań praktycznych.

Formy pracy: indywidualna, zespołowa.

Środki dydaktyczne: ilustracje, kartki z bloku, farby.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

Dzieci siedzą w kręgu.

1.                 Zabawa „Przedstaw się”.

     Uczniowie wypowiadają swoje imię w nastroju radosnym i smutnym. Zaczyna zabawę uczeń, do którego nauczyciel rzuci piłeczkę.

 

2. Prowadzący demonstruje ilustracje przedstawiające osoby.

         Dzieci opisują, co widzą na rysunkach i starają się wymyślić historyjkę, która mogłaby przydarzyć się tym ludziom. Rozmowa na temat, co to są uczucia i próba ich nazywania.

 

3. Prowadzący przygotowuje karteczki z nazwami uczuć.

         Każdy uczestnik wyciąga lis i demonstruje twarzą oraz postawą czoła daną emocję. Pozostali uczestnicy odgadują jej nazwę.

 

4. „Malowanie uczuć”.

         Dzieci malują kartkę kolorem, który najbardziej im się kojarzy z aktualnie przeżywanym przez nie nastrojem. Prowadzący przypina je, do tablicy. Uczestnicy próbują nazwać kolorowe kartki uczuciami.

 

5. Rundka „Uzupełnij zdania”.

         Prowadzący podaje początek zdania, a każdy kończy je zgodnie z własnymi doświadczeniami.

„Boję się, że........”

„Smucę się, gdy.....”

„Złości mnie, że.......”

„Cieszę się, gdy.........”.

 

6. Zabawa z piosenką. „Piosenka dla samotnych”.

         Rozmowa na temat: „Co czujesz, kiedy jesteś sam w domu?

Prowadzący podaje „lekarstwo” na „samotność”.

Uczestnicy dobierają się parami.

 

Kiedy jesteś sam                          ½ obrotu w prawą stronę

kiedy jesteś sam                          ½ obrotu w lewą stronę

zaśpiewaj piosenkę                     3 x klasnąć w swoje dłonie

kiedy jesteś sam                          ½ obrotu w prawą stronę

kiedy jesteś sam                          ½ obrotu w lewą stronę

piosenkę nuć                                3 x klasnąć w swoje dłonie

                                                     3 x w dłonie partnera

piosenkę o kotku                       -  klaszczemy na zmianę:

co mruczał na płotku                 -  uderzamy dłońmi o uda

                                                   -  w dłonie sąsiada

 

Refren:

Piosenkę króciutką                    -  klaszczemy na zmianę w dłonie swoje

mruczankę cichutką                     i sąsiada

kiedy jesteś sam

kiedy jesteś sam

uśmiechnij się !

 

7. Dzieci otrzymują kartkę z konturem twarzy.

         Mają dorysować usta i oczy, tak aby twarz wyrażała uczucie obecnie przeżywane. Kończąc zajęcia każdy przedstawia swój rysunek i mówi: „Teraz jestem.......( zadowolona, smutna, itp.)

 

8. Zakończenie zajęć.

         Co wam się na dzisiejszych zajęciach podobało?

Pożegnanie okrzykiem „hej”.

 

                                                                         Opracowała: Grażyna Błaszczyk

Zgłoś jeśli naruszono regulamin