inst_serwera.doc

(91 KB) Pobierz
1

USOS – Serwer bazy danych

Bartłomiej Jabłoński

 

Spis treści:

1.              Wstęp              1

2.              Baza danych Oracle              2

2.1.              Serwer bazy danych              2

2.2.              Producent              3

2.3.              Inne wdrożenia              3

2.4.              Inne narzędzia              3

3.              Instalacja aplikacji bazodanowej              3

3.1.              Składniki USOS              3

3.2.              Skąd wziąć źródła?              4

3.3.              Instalacja serwera i bazy danych              5

3.3.1.              Przygotowanie              5

3.3.2.              Instalacja serwera Oracle              5

3.3.3.              Tworzenie bazy danych              6

3.3.4.              Instalacja pozostałych składników              7

3.3.5.              Testowanie instalacji              7

4.              Bezpieczeństwo systemu              8

5.              Bibliografia              8

1.          Wstęp

System USOS jest aplikacją bazodanową. Oznacza to, że wszelkie informacje wpisywane przez użytkowników do formularzy, prezentowane w tych formularzach lub przetwarzane w tle, przechowywane są w bazie danych.

Baza danych jest to specjalizowany system służący do gromadzenia, przechowywania i udostępniania dużych ilości danych. Najczęściej systemy te – RDBMS Relational DataBase Management System – są optymalizowane pod kątem szybkości przetwarzania oraz zapewnienia bezpieczeństwa. Jest to system niezależny od aplikacji. Na rynku można znaleźć wiele serwerów bazodanowych, różnych producentów, np.: Oracle, Microsoft, IBM, Informix. Postępująca unifikacja w technologiach informatycznych pozwala na skupienie się przy wyborze właściwego rozwiązania na technicznych i ekonomicznych parametrach serwerów, a nie, na przykład, na implementacyjnych problemach związanych z integracją aplikacji użytkownika z serwerem. Niebagatelny udział w decyzji, który serwer jest optymalny, mają oferty narzędzi dodatkowych, związanych z tworzeniem aplikacji oraz późniejszym jej rozwojem.

System USOS wymaga instalacji dwóch serwerów baz danych: głównego związanego z aplikacją zbudowaną na bazie formularzy wykorzystywanych w środowisku MS Windows oraz pomocniczego, związanego z możliwością wykorzystania USOS poprzez strony internetowe w (prawie) dowolnej przeglądarce WWW.

Dla projektu USOS wybrano następujące rozwiązania:

Serwer

Nazwa/Producent bazy

Technologia aplikacji

główny

Oracle

Oracle Designer/Developer

pomocniczy

MySQL

PHP

 

W dalszej części niniejszego opracowania przedstawiono główne cechy RDBMS Oracle oraz powody, dla których wybrano właśnie ten serwer. Przedstawiono również składniki systemu USOS, które należy zainstalować.

2.          Baza danych Oracle

2.1.   Serwer bazy danych

Serwer bazy danych firmy Oracle jest serwerem stosowanym w profesjonalnych systemach, gdzie wymagana jest duża niezawodność, gdzie przechowywanych jest bardzo duża ilość danych oraz dostęp do tej informacji musi być szybki.

Główne cechy Oracle to:

a)       skalowalność

b)       bezpieczeństwo

c)       dostosowanie do wielu środowisk

Ad: a) Skalowalność to możliwość łatwego dostosowania do serwera do potrzeb i możliwości użytkownika. Serwery Oracle mogą chodzić na małych komputerach "desktop" jak i na dużych serwerach (MainFrame). Baza danych może gromadzić zarówno spis telefonów do przyjaciół, jak i ogromne ilości danych służące do zarządzania największymi koncernami przemysłowymi. Parametry opisujące podstawowe możliwości serwera są ustalane w momencie instalacji serwera, ale możliwa jest również ich modyfikacja później, w trakcie użytkowania systemu. Jest to jedno z podstawowych zadań DBA – administratora bazy danych.

Ad: b) Na bezpieczeństwo składają się dwie cechy: możliwość zabezpieczenia danych przed dostępem osób nieupoważnionych oraz możliwość zabezpieczenia się przed utratą danych w sytuacjach, gdy psuje się komputer. W bazie Oracle nad bezpieczeństwem systemu czuwa administrator. Do jego obowiązków należy tworzenie i usuwanie użytkowników oraz przydzielanie im określonych uprawnień do pewnych danych. Administrator ma możliwość monitorowania działań użytkowników. Do obowiązków administratora należy też wykonywanie backupów – kopii zapasowych, które mogą później posłużyć odtworzenia bazy danych do stanu sprzed katastrofy.

Ad: c) Serwer Oracle dostępny jest na większość platform. Można go zainstalować, na przykład, na MSWindowsNT/2000, Linux'ie, Unix'ie, Sun'ie i wielu innych. Ciekawą cechą tego serwera jest to, że dane mogą być przenoszone pomiędzy bazami posadowionymi na różnych komputerach, w różnych systemach operacyjnych. Pozwoli to dostosowywać sprzęt (a więc i koszty z tym związane) do aktualnych potrzeb, wymagań i możliwości uczelni.

2.2.   Producent

Producentem wybranego serwera bazy danych jest Oracle Corporation. Firma powstała w 1977 roku w Stanach Zjednoczonych, posiadająca swoje oddziały w ponad 40 krajach (w tym w Polsce), której dochód w 2000 roku wyniósł ponad 10 miliardów dolarów.

Firma ta jest w tej chwili liderem na rynku baz danych. W rozmaitych zestawieniach zajmuje od kilku lat pierwsze miejsce wśród producentów systemów RDBMS oraz, również od kilku lat, znajduje się w pierwszej trójce producentów oprogramowania w ogóle.

Rynek baz danych na świecie

Udział w rynku

Oracle

27,1%

IBM

26,7%

Microsoft*

15,2%

 

 

Bazy danych na unix'ie

Udział w rynku

Oracle

54,2%

informix

11,7%

Sybase

8,0%

 

 

Bazy danych na NT

Udział w rynku

Oracle

37,7%

Microsoft*

35,3%

Sybase

7,3%

* Dla Microsoft wzięto pod uwagę MSSQL i Access.

2.3.   Inne wdrożenia

Na serwerach Oracle opartych jest wiele aplikacji na świecie. Poniżej przedstawiono wybrane wdrożenia w Polsce.

Miejsce wdrożenia
Aplikacja

Ministerstwo Skarbu Państwa

Ewidencja Majątku

TU Allianz

Ubezpieczenia majątkowe i życiowe

ERA GSM*

kilkadziesiąt aplikacji (billing, obsługa abonentów, finanse, hurtownia danych)

Telekomunikacja Polska S.A.

system billingowy

Biblioteka Jagiellońska

katalog zbiorów

* Pierwsza i jedyna (styczeń 2001) baza o pojemności powyżej 1 TB.

2.4.   Inne narzędzia

Oracle to nie tylko serwer bazy danych – to również narzędzia do prowadzenia projektów i tworzenia aplikacji. USOS w części formularzowo-raportowej na MS Windows został wykonany właśnie przy pomocy tych narzędzi: Oracle Designer oraz Oracle Developer.

3.          Instalacja aplikacji bazodanowej

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin