Codzienna higiena stóp.docx

(25 KB) Pobierz


Codzienna higiena stóp

W lecie pożądane jest umycie nóg w ciągu dnia przynajmniej 2 razy! Trzeba przy tym pamiętać o dokładnym osuszeniu przestrzeni między palcami (wilgoć sprzyja grzybicy!). Używamy mydeł i płynów myjących dostosowanych do pH skóry, aby nie zniszczyć jej kwaśnego odczynu chroniącego przed infekcją bakterii i grzybów. Jeśli z jakichś względów nie możemy zachować pełnej higieny stosujmy osłonowe preparaty przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Mogą to być specjalne pudry do pielęgnacji stóp, maści lub 
żele dodatkowo łagodzące odparzenia, lub specjalne dezodoranty do stóp.
Naturalne środki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze dla stóp

Dobrą profilaktyką przeciwgrzybiczą i odkażającą jest nacieranie nóg olejkiem z rosnącego w Australii drzewa herbacianego. Własności tego olejku są unikalne. Zapobiegają (i leczą) zakażenia bakteryjne i grzybicze. Nie należy olejku z drzewa herbacianego mylić z ekstraktem wodnym z liści krzewu z którego zbiera się aromatyczne liście herbaciane. To dwie całkowicie odmienne rośliny. Olejek z endemicznego australijskiego drzewa herbacianego był od niepamiętnych czasów stosowany przez Aborygenów 
jako środek leczniczy. Do krajów Zachodu trafił niedawno i od razu stał najcenniejszym składnikiem bakteriobójczych i grzybobójczych kremów, maści, emulsji, żeli i mydeł. Podobne, lecz nie tak silne własności posiadają ekstrakty i olejku eteryczne z szałwi, lawendy, rozmarynu, jałowcowy, lawendowy, tymiankowy, z mięty.

Dobre i wygodne obuwie

Obuwie staramy się w ciepłej porze roku nosić przewiewne i wygodne, na niewysokich stabilnych obcasach. Przed włożeniem na bosą stopę buty delikatnie talkujemy, co zapobiega maceracji naskórka. Pamiętajmy też, aby sandały kupować o pół numeru większe od zwykle noszonego rozmiaru, z szerokimi paskami, który nie będzie boleśnie wrzynał się w skórę. Podczas upałów stopy bowiem puchną i wydłużają się o kilka milimetrów. Można zaopatrzyć się w "oddychające" wkładki do butów lub specjalne wkładki 
pod pięty (można je prać), które nie dopuszczą do nieprzyjemnego pieczenia skóry. 

Gdy skóra piecze od chodzenia

Jeżeli już doszło do odparzeń stopy - dobrze jest ją wymoczyć w wodzie z naparem z rumianku, melisy lub szałwii albo w ciepłym roztworze z nadmanganianu potasu. Obrzęki i pieczenie stóp zmniejszają również kąpiele w chłodnej wodzie z dodatkiem zwykłej soli kuchennej. Natomiast zmęczenie nóg łagodzi kąpiel z dodatkiem soli ciechocińskiej. Na koniec ważna uwaga! Po leczniczej kapieli opłucz stopy i starannie wytrzyj ręcznikiem, najdokładniej między palcami. Nie zakładaj skarpetek i butów dopóki 
przetrzenie międzypalcowe nie będą suche. Jeśli tego nie uczynisz - wilgoć w przestrzeniach międzypalcowych może stać się siedliskiem grzybicy, zaś mokra skóra łatwiej ulega otarciom, co ułatwia dostęp zarazków do tkanek.
Zgrubiały naskórek

Nasz naskórek stale narasta. Na stopie w kontakcie z powierzchnią butów nie złuszcza się, tak jak w innych miejscach. W tym miejscu twardnieje i staje się zgrubiały, jeśli w porę nie jest usuwany. Stwardniałą skórę z powodzeniem możemy usunąć w domu.

1. Najpierw moczymy stopy w wodzie z dodatkiem mydła lub żelu do i trzema łyżkami soli kuchennej lub leczniczej. Sól zmiękcza zrogowaciały naskórek, dzięki czemu łatwiej go usunąć specjalną tareczką.

2. Gdy skóra zmięknie, zetrzyj jej nadmiar specjalną tareczką (np. KillyS) lub pilnikiem. W przypadku narosłej mocno skóry możemy użyć specjalnego przyrządu z ostrymi wkładami. Wówczas jednak skórę usuwamy bardzo delikatnie i ostrożnie, aby się nie pokaleczyć, co może zapoczątkować infekcję. (Nie używaj pumeksu, bo jest siedliskiem bakterii i grzybów!).

3. Raz na 10 dni robimy peeling kremem złuszczającym lub używamy maści do usuwania zrogowaciałego naskórka.

4. Nie zapominajmy też o codziennym używaniu kremów do stóp (szczególnie latem), np. na bazie szałwii, kamfory, mięty lub rumianku. Zmiękczają one i wygładzają naskórek, łagodzą podrażnienia, dają miłe uczucie świeżości i zapobiegają poceniu się stóp.

http://www.pfm.com.pl/new/str4.php5?id1=61&id2=355&id3=204&id4=924 

Codzienna pielęgnacja

Poświęć codziennie odrobinę czasu na stopy, żeby zapobiec wielu problemom zdrowotnym i estetycznym.
Co należy robićNosić odpowiednie obuwie, nie uciskające stóp
Nie chodzić po domu boso. Podłoga to nie piasek, trawa czy kamienie i nie zapewnia masażu stóp. Wprost przeciwnie, część podeszwy stóp nie dotyka podłoża, a część jest nadmiernie narażona na ucisk. Może to prowadzić do różnych schorzeń. Najlepiej jako obuwie domowe wybrać klapki ortopedyczne z wyprofilowaną podeszwą lub podeszwą z wypustkami masującymi całą stopę przy chodzeniu a jednocześnie zapewniające właściwą wentylację.
Robić stopom kąpiele. Najlepiej z dodatkiem soli i/lub olejków eterycznych, możesz również dodać kilka kropli miodu i soku z cytryny.
Regularnie robić peeling skóry stóp i wygładzać pięty pumeksem.
Dla wygładzenia szorskiej skóry na stopach stosować kąpiel z dodatkiem soku z jednej cytryny, 2 łyżek oliwy z oliwek, i 1/4 szklanki mleka.
Po kąpieli dokładnie wytrzeć stopy (szczególną uwagę trzeba przywiązywać do przestrzeni między palcami) i nałożyć na nie grubą warstwę kremu lub balsamu do stóp i pomasować stopy przez parę minut.

Odciski-Gdy nosisz niewłaściwe buty (za ciasne, uwierające, niepasujące do stopy) najprawdopodobniej dorobisz się odcisków z powodu ucisku wywieranego na kości stóp i upośledzone krążenie.
Domowe sposoby na odciski
Smaruj odciski sokiem z łodygi nagietka
Na noc przyłóż na odcisk plasterek cytryny i owiń bandażem
Pękająca skóra na piętach- mówi dużo o twoim stylu życia. Dolegliwość ta wynika często z długiego pozostawania w pozycji stojącej, nadwagi, suchej skóry, niewystarczającej higieny i zaniedbań. Konieczna jest codzienna pielęgnacja stóp z ich kąpielą i nawilżaniem. Domowym środkiem na pękającą skórę na piętach jest wazelina i sok z cytryny. Pomaga również gliceryna.

Modzele - Przyczyną powstawania modzeli, czyli zrogowaceń na stronie podeszwowej stóp, jest długotrwały ucisk. Twardy modzel może powodować ból utrudniający chodzenie. Leczy się je preparatami złuszczającymi i zmiękczającymi. Zgodnie z zasadami akupresury, modzel świadczy o niedomaganiu organu, z którym jest połączony receptor znajdujący się w miejscu modzela. Często po wyleczeniu tego organu modzel sam zanika.
Odparzenia - to najczęściej otarcia i pęcherze. Powodem są niewygodne buty, przegrzanie stóp ale również wrodzone skłonności. Aby więc uniknąć odparzeń należy nosić wygodne buty, przepuszczające powietrze skarpety z naturalnego tworzywa oraz zapobiegać poceniu się stóp. Pomocne w przypadku odparzeń jest smarowanie odparzonych miejsc świeżym sokiem z aloesu lub maścią cynkową oraz kąpiele ziołowe z naparu kory dębu, szałwii, nagietka. Po kąpieli trzeba nałożyć na chore miejsce jałowy opatrunek. 
Pod żadnym pozorem nie należy przekłuwać pęcherzy.
Pocące się stopy - Jeśli pocą ci się stopy, warto zainteresować się przyczyną. Często nadmierna potliwość związana jest z nerwowością ale czasami także z jakąś chorobą, np. nadczynnością tarczycy czy cukrzycą. Najczęściej jednak wynika z burzy hormonów np. w okresie dojrzewania czy przekwitania.
Przyczyną potliwości stóp może być również noszenie nieodpowiedniego obuwia i skarpet z tworzyw sztucznych.

Nadmierna potliwość stóp - to nie tylko przykry defekt, ale także zagrożenie zakażeniem grzybiczym lub bakteryjnym. Dlatego ważne jest zapobieganie.
Domowe sposoby na nadmierną potliwość stóp
- Posypuj buty proszkiem, który wyciągnie wilgoć z potu i ochłodzi stopy. Użyć można mąki kukurydzianej, proszku do pieczenia lub talku.
Pokrusz suszoną szałwię i wsyp do butów, pochłonie nieprzyjemny zapach potu.
Dodaj pół szklanki octu winnego lub sok z cytryny do miski z wodą i kąp w tym stopy 3-4 razy tygodniowo.
Mocz stopy w herbacie; 3-4 torebki herbaty zagotuj w litrze wody, wystudź i kąp w tym płynie stopy 2 razy dziennie.
Mocz stopy przynajmniej dwa razy tygodniowo w wodzie z proszkiem do pieczenia (1 łyżeczka na litr wody).
Wskazówki:
Trzymaj w torebce, w małym plastikowym woreczku proszek do pieczenia na wypadek nagłej potrzeby odświeżenia stóp i butów.
Nie noś tych samych skarpet czy rajstop dłużej niż raz dziennie, wybieraj skarpety z włókien naturalnych.
Wykorzystuj każdą okazję do chodzenia boso, to najlepszy sposób na potliwe stopy.

Uwaga:
Jeśli masz problemy z krążeniem, powinnaś wykazać szczególną ostrożność i unikać kąpieli stóp w bardzo zimnej albo gorącej wodzie, a tym bardziej kąpieli naprzemiennych.

oprac. barb
źródło informacji: www.epodiatry.com 


Proste środki zapobiegające nadmiernemu poceniu się stóp

Pot gromadzi się często na podeszwach stóp, gdzie jest blisko 1000 gruczołów potowych. Można temu zapobiec nosząc skarpetki wykonane tylko z włókien naturalnych ( wełna i bawełna), latem ażurowe buty, sandały lub inne przewiewne obuwie. Codziennym obowiązkiem higienicznym każdego z nas powinno być ( szczególnie latem!), używanie talków, które wchłaniają wilgoć. Po każdym umyciu stóp osobom z nadpotliwością zaleca się wcieranie płynów przeciwpotowych. Pocące się stopy dobrze jest myć chłodną 
wodą. Taka woda obkurcza malutkie naczynia krwionośne i hamuje pracę gruczołów potowych. Odwrotnie, zbyt ciepła kapiel będzie pobudzała gruczoły potowe do intensywniejszej pracy.
Poceniu się stóp zapobiegają ziołowe kąpiele.

Należy zmieszać po 15 gramów kory wierzby, kory dębu, orzecha włoskiego i szałwii, 2-3 łyżki mieszanki zalać 1 litrem wody i ogrzewać do momentu wrzenia, następnie odstawić na pół godziny, odwar przecedzić i wlać do miski z ciepłą wodą. Można także stosować kąpiele stóp w naparze szałwi i pokrzywy. Dobrze też skutkuje kąpiel z liści orzecha włoskiego ( 5 łyżek liści na 3 litry wody). Do kąpieli stóp polecane są również napary z lawendy, rozmarynu i tymianku, które mają również działanie 
bakterio i grzybobójcze. Kąpiele stóp powinno się robić 2-3 razy w tygodniu, po około 20 minut.

Aromaterapia przeciwdziała potliwości stóp

Potliwość stóp, a zwłaszcza przykry zapach zwalcza masaż aromaterapeutyczny przy pomocy takich olejków jak : cedrowy, bergamutkowy, cytronelowy, cytrynowy, z drzewa herbacianego, geraniowy, hyzopowy, jałowcowy,lawendowy, paczulowy, tymiankowy, Ylangowy. Przykładowo do 10 ml oleju bazowego (zwykle jest to olejek z pestek winogron) - dodajemy 3 krople olejku z drzewa herbacianego + 2 krople olejku cyprysowego i namaszaczamy nim stopy oraz delikatnie masujemy.
Choroby powodujące potliwość stóp

Nadmiernemu chorobliwemu wydzielaniu potu co zwie się hyperhydrozą sprzyjają choroby:
- otyłość
- niektóre choroby ( nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroby zakaźne i gorączkowe)
- zaburzenia hormonalne
Wobec tego typu przyczyn zasadą terapeutyczna jest poprawa staranności leczenia choroby podstawowej.

http://www.pfm.com.pl/new/str4.php5?count=1&offset=2&id1=61&id2=355&id3=204&id4=924 


Suchą stopą

Kiedy robi się ciepło, stopy dosłownie pływają w butach.

A każdy wie, czym to pachnie. Jak sobie poradzić z mokrym problemem?
* Wypróbuj ziołowe kąpiele, bo nie tylko działają, ale też są przyjemne. Zmieszaj po 20 g kory wierzby, kory dębu, orzecha włoskiego i szałwii, zmieszaj i wsyp do szczelnego pojemnika. Potem 4 łyżki ziół zalej 2 litrami wody i ogrzewaj do momentu wrzenia. Odstaw na 20 minut, przecedź i wlej do miski. Zanurz stopy w kąpieli na 15 minut.
* 34 torebki herbaty wrzuć do litra wrzącej wody, wystudź i mocz nogi w naparze dwa razy dziennie. Taka kąpiel działa bakteriobójczo, poza tym zamyka pory skóry, ograniczając tym samym wydzielanie potu. Możesz też kąpać stopy co najmniej dwa razy w tygodniu w roztworze wody i proszku do pieczenia (jedna łyżeczka na litr wody).
* Olejek lawendowy nie tylko ładnie pachnie, ale także ma właściwości bakteriobójcze. Wcieraj w stopy kilka kropli przed pójściem spać.
* Nie lubisz aromatu lawendy? Wybierz olejek z drzewa herbacianego. Pachnie świeżo, a na dodatek działa przeciwgrzybiczo. Wcieraj go rano i wieczorem.
* Gorzka sól (epsomit) ma właściwości ściągające, więc ogranicza pocenie się, a także działa bakteriobójczo. Przygotuj płukankę: rozpuść dwie szklanki soli gorzkiej w 4 l ciepłej wody. Mocz stopy dwa razy dziennie po 15 minut.
* Posypuj buty mąką kukurydzianą, proszkiem do pieczenia albo talkiem wyciągną wilgoć z butów i ochłodzą stopy.
* Pokrusz suszoną szałwię i wsyp do obuwia. Pochłonie nieprzyjemny zapach.
Postaraj się trochę wyluzować. Pocenie może się nasilać pod wpływem strachu, radości lub wzruszenia. Wypróbuj techniki relaksacyjne: jogę, głębokie oddychanie i medytację.

ZG
http://gwiazdy.com.pl/component/content/article/6865-such-stop 


Lodowate stopy i dłonie

Marzną w mroźne dni, bo organizm "przykręca" w nich ogrzewanie, żeby zapewnić ciepło ważnym narządom.

Gdy jest bardzo zimno, organizm dba o utrzymanie optymalnej temperatury (ok. 37C) w organach, od których zależy twoje życie (serce, płuca, mózg). Kieruje większość krwi do wnętrza ciała, kurcząc obwodowe naczynia krwionośne, głównie w stopach i dłoniach. A słabo ukrwione szybko marzną.
Jak przywrócić krążenie

Jeśli słupek rtęci spada poniżej zera, nie myśl o modzie, tylko o wygodzie. Zakładaj buty na grubej podeszwie i ocieplone futerkiem. Powinny być nieco za duże, byś mogła w nich swobodnie poruszać palcami. Z rękawiczek najlepiej sprawdzą się jednopalcowe (dłonie w nich mniej marzną). Gdy przebywając na dworze masz wrażenie, że tracisz czucie w stopach i dłoniach, zacznij szybko maszerować w kółko, biegać w miejscu, uderzać ręką o rękę, ruszać palcami stóp. Ruch fizyczny zwiększa wydzielanie 
ciepła nawet o 100 proc. Po przyjściu do domu dłonie i stopy zanurz w ciepłej kąpieli. Potem posmaruj stopy rozgrzewającym kremem, np. z borowiną, olejkiem cynamonowym i gorczycą (seria Nivelazione, Farmona) albo z imbirem i papryką (seria Stopy, Ziaja).
Co może niepokoić

Częste marznięcie stóp i dłoni nie tylko na dworze, ale i w domu powinno skłonić cię do wizyty u lekarza. Może być co prawda skutkiem niskiego ciśnienia, ale zdarza się, że jego przyczyną jest niedoczynność tarczycy, choroby układu oddechowego i krążenia lub kolagenozy (schorzenia tkanki łącznej).

http://www.kobieta.pl/zdrowie/medycyna/zobacz/artykul/lodowate-stopy-i-dlonie/ 


Zespół Raynauda

Gdy twoje palce u rąk i nóg stale są zimne, bledną, a potem sinieją i czerwienieją na zmianę, a procesom tym towarzyszy silny ból, możesz cierpieć na chorobę lub zespół Raynaulda.
Ból, drętwienie, sinica lub mocne zaczerwienienie zmarzniętych kończyn pojawia się najczęściej pod wpływem czynników zewnętrznych, np. mrozu lub zanurzenia dłoni w zimnej wodzie. W przypadku, gdy chory cierpi na zespół Raynauda wymienione objawy pojawiają się bez wyraźnej przyczyny. Dzieje się tak na skutek skurczu w palcach - wtedy bieleją. Następnie gromadzi się w nich niedotleniona krew, dlatego sinieją. Czerwienieją, gdy dociera do nich krew utleniona.
Choroba ta dotyka głownie młode dziewczęta w wieku 14-15 lat, zamieszkujące kraje o chłodnym klimacie. Dotyczy osób o niskim ciśnieniu tętniczym. Zazwyczaj ustępuje wraz z osiągnięciem dojrzałości. Należy jednak na nią uważać, gdyż może doprowadzić do owrzodzeń i martwicy opuszków palców.
Jeśli dolegliwości są uciążliwe, zgłoś się do lekarza, który może zalecić specjalistyczne leczenie. Możesz też spróbować samodzielnie stosować metody, które złagodzą objawy:
Więcej się ruszaj.
Noś luźne spodnie i buty, które nie będą uciskały naczyń krwionośnych.
Jedz produkty bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe omega3, witaminę E i rutynę. Unikaj zimnych potraw i napojów. Dodatkowo wychładzają organizm.
Unikaj stresu.
Zrezygnuj z używek.

Autor: Nela Elsner 


Gorczyca może nam pomóc : 1] Masz zimne nogi ? Zmiel gorczycę , po 1 łyżeczce wsyp do każdej skarpety - rozgrzeje .
2 ] Zimne ręce nawet w rekawicach -Zmiel gorczyce i wsyp w rękawice trochę . 3 ] Bolą ręce z różnych problemów zdrowotnych spróbuj - Rozgotuj ziarenka gorczycy , tak , by można ją zgniatać , przestudzić , by się nie poparzyć i moczyć w tym dłonie , bawiąc się gorczycą zgniatając . Warto wypróbować 

[moja rada]


Refleksoterapia masaż stóp

Poznaj tajniki medycyny naturalnej. Refleksoterapia robi ogromną karierę na całym świecie. Sprawdź na jakie dolegliwości pomoże masaż stóp.

Na początku XX wieku amerykański laryngolog William Fitzgerald przestudiował stare zapiski uzdrowicieli z Japonii, Chin oraz Egiptu i opisał przebieg kilkunastu pionowych kanałów, którymi energia przepływa przez nasze ciało od głowy do dłoni i stóp. Zauważył też, że wystarczy pouciskać i wymasować odpowiednie miejsca na stopach lub dłoniach, by np. ból głowy minął, jak ręką odjął. Dzisiaj refleksolodzy, czyli specjaliści od leczniczego masażu stóp, wiedzą, że właśnie na stopach, dłoniach i 
twarzy znajdują się zakończenia nerwowe zwane receptorami. Odpowiadają one wszystkim organom naszego ciała i są z nimi "połączone" kanałami opisanymi przez Fitzgeralda. Pobudzenie tych receptorów uwalnia energię, która stymuluje chory narząd do samouleczenia. Refleksoterapia jest skuteczniejsza, kiedy stosuje się ją na stopach, bo są bardziej czułe niż dłonie.
Zabieg poprzedza moczenie nóg przez kwadrans. Potem refleksoterapeuta masuje stopy: najpierw prawą, a potem lewą. Ponieważ parzyste narządy, np. nerki, mają swe receptory na obu stopach, trzeba wymasować obie nogi.
Początkowo masaż jest przyjemny. Potem ucisk staje się nieco silniejszy. Gdy refleksoterapeuta trafi na punkt odpowiadający choremu narządowi poczujesz ból. Terapeuta musi to miejsce wymasować, uciskając je palcami lub mocno ugniatając dłonią zwiniętą w pięść. Nie ma reguły na to, kiedy poczujesz się lepiej. Przy zwykłym bólu głowy ulgę możesz odczuć natychmiast, ale zazwyczaj potrzeba 1214 zabiegów, żeby organizm zabrał się do samonaprawy. Refleksoterapii wolno poddawać się najwyżej trzy 
razy w tygodniu.
Wskazania m.in.: bóle kręgosłupa, schorzenia zatok, bóle głowy, migrena, bezsenność, problemy z przemianą materii, niestrawność, zgaga, infekcje górnych dróg oddechowych i pęcherza moczowego, choroby kobiece, nadwrażliwe jelita, egzemy.
Przeciwwskazania m.in.: żylaki, osteoporoza, cukrzyca, choroby zakaźne, owrzodzenia stóp, ostre i przewlekłe infekcje z wysoką gorączką.

http://www.kobieta.pl/zdrowie/medycyna/zobacz/artykul/refleksoterapia-masaz-stop/ 


Tribiotic

Wskazania: Niewielkie rany, zadrapania i skaleczenia zagrożone lub powikłane zakażeniem bakteryjnym.

Dawkowanie: Zewnętrznie, miejscowo na skórę. Niewielką ilość maści nanosi się 1-3 razy dziennie na oczyszczone miejsce zranienia. Zaleca się stosować nie dłużej niż 7 dni. Uwaga! Bardzo ostrożnie stosować na duże powierzchnie uszkodzonej skóry, sączące się zmiany chorobowe i owrzodzenia żylakowe. Uwaga! Nie stosować długotrwale ze względu na rozwijającą się oporność bakterii i możliwość toksycznego działania oraz nadkażenia drożdżakami. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce 
przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne: Niekiedy mogą wystąpić, wysypka skórna, świąd i nadkażenia opornymi szczepami bakterii lub drożdżakami Candida. Stosowanie na duże powierzchnie uszkodzonej skóry może mieć toksyczne działanie na nerki, narząd słuchu i na układ nerwowy wskutek wchłaniania się neomycyny. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza: Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, ciężkie zaburzenia funkcji nerek, uszkodzenia narządu słuchu. Gdy przyjmujesz antybiotyki aminoglikozydowe, cefalosporyny. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży stosować wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

http://www.doz.pl/leki/p3275-Tribiotic 


TRIBIOTIC maść 14g 

Tribiotic sotosowany jest w: niewielkich ranach, zadrapaniach i skaleczeniach, zagrożonych lub powikłanych zakażeniem bakteryjnym.

Skład:
1 g maści zawiera 10 mg bacytracyny w postaci soli cynkowej, 5 mg neomycyny w postaci siarczanu oraz 0,833 mg polimiksyny B w postaci siarczanu.

Działanie:
Preparat wykorzystujący synergizm działania 3 antybiotyków bakteriobójczych. Bacytracyna jest antybiotykiem polipeptydowym, działającym głównie na bakterie Gram-dodatnie (m.in. Streptococcus spp.). Neomycyna - antybiotyk aminoglikozydowy - działa m.in. na Enterobacteriaceae (zwłaszcza Proteus indolo-dodatni i Klebsiella spp.) oraz Staphylococcus aureus. Polimiksyna B działa głównie na bakterie Gram-ujemne, zwłaszcza Pseudomonas aeruginosa i pałeczki Enterobacteriaceae.

Wskazania:
Niewielkie rany, zadrapania i skaleczenia zagrożone lub powikłane zakażeniem bakteryjnym.

Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na składniki preparatu, ciężka niewydolność nerek, uszkodzenia narządu słuchu. Bardzo ostrożnie stosować na duże powierzchnie uszkodzonej skóry (powyżej 20% powierzchni ciała), sączące zmiany chorobowe i owrzodzenia żylakowe; nie stosować długotrwale ze względu na rozwijającą się oporność bakterii i możliwość toksycznego działania oraz nadkażenia drożdżakami. W ciąży stosować wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Działania niepożądane:
Niekiedy wysypka skórna, świąd i nadkażenia opornymi szczepami bakterii lub drożdżakami Candida. Stosowanie na duże powierzchnie uszkodzonej skóry prowadzi do nefro-, oto- i neurotoksyczności wskutek wchłaniania się neomycyny.

Interakcje:
W przypadku wchłonięcia się preparatu: z lekami moczopędnymi (kwas etakrynowy, furosemid), innymi antybiotykami aminoglikozydowymi, niektórymi cefalosporynami nasila się działanie oto- i nefrotoksyczne; z narkotycznymi lekami przeciwbólowymi, środkami zwiotczającymi mięśnie i anestetykami może wystąpić blokada połączeń nerwowo-mięśniowych.

Dawkowanie:
Niewielką ilość maści nanosi się 1-3 razy dziennie na oczyszczone miejsce zranienia. Nie zaleca się stosować dłużej niż 7 dni.

http://www.i-apteka.pl/product-pol-1130-TRIBIOTIC-masc-14g.html 

Producent: UNIA Typ preparatu:bez recepty
Przechowywanie: Temperatura pokojowa Refundowany: NieSkład100 ml płynu zawiera:
Składnik
Ilość
kwas borowy 2,5g
kwas salicylowy 0,6g
kwas galusowy bezwodny 1,0g
kwas octowy lodowaty 1,2g
tanina 6,1g
salicylan metylu 1,0g
Substancje pomocnicze

etanol bezwodny, octan etylu.

Działanie Wykazuje aktywność przeciwgrzybiczą i słabą przeciwbakteryjną. Działa przeciwzapalnie, przeciwwysiękowo i złuszczająco.

Wskazania ; Choroby grzybicze skóry o łagodnym przebiegu (grzybica międzypalcowa i potnicowa, grzybica pachwin, grzybica skóry gładkiej).

DawkowanieMiejsca chorobowo zmienione, o powierzchni nie większej niż kilkanaście cm2 powierzchni ciała, należy pędzlować 2 do 3 razy na dobę. Przed nałożeniem leku Acifungin miejsce aplikacji należy otoczyć warstwą preparatu o działaniu ochronnym, np. pasty cynkowej. Nie stosować u dzieci.

Przeciwwskazania :nadwrażliwość na składniki preparatu,
zmiany alergiczne,
nasilone zmiany sączące

Uwagi:Tylko do użytku zewntętrznego.

http://www.doz.pl/apteka/p19109-Acifungin_Mite_plyn_30_ml 



Zgłoś jeśli naruszono regulamin