Kalium chloratum.doc

(25 KB) Pobierz
Kalium chloratum (Rpz)

Kalium chloratum (Rpz)

Potassium chloride

 

Remineralisans

ATC:  A 12 BA   

Polfa-Warszawa

   Wykaz: B  

 

  inj.: (15,0%) 50 amp. 10 ml

  Lz.

  inj.: (15,0%) 10 fiolek 20 ml

  PP

 

Skład

1 ml zawiera 0,15 g potasu w postaci chlorku.

 

Działanie

 

Potas jest jonem wewnątrzkomórkowym, wpływającym na prawidłowe utrzymanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Jest niezbędny do syntezy białek, bierze także udział w metabolizmie węglowodanów.

Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Do stanów niedoboru potasu w organizmie dochodzi w wyniku jego nadmiernej utraty przez przewód pokarmowy (długotrwałe wymioty,

biegunka), nerki (niewydolność krążenia, niektóre choroby nerek, cukrzyca, stosowanie tiazydowych leków moczopędnych, kortykosteroidów), a także w marskości wątroby, alkoholizmie.

 

Wskazania

 

Uzupełnienie i profilaktyka niedoboru potasu niezależnie od przyczyny, w przebiegu cukrzycy, długotrwałych biegunek, przy istnieniu przetok jelitowych oraz podczas leczenia lekami, które mogą doprowadzić do

hipokaliemii, np. diuretykami, hormonami steroidowymi, przy przyjmowaniu glikozydów naparstnicy.

 

Przeciwwskazania

 

Hiperkaliemia, ostra i przewlekła niewydolność nerek, niewydolność kory nadnerczy, kuracja lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas.

 

Działania niepożądane

 

Przy wydolnych nerkach nadmiar potasu jest łatwo wydalany z moczem, objawy hiperkaliemii mogą wystąpić już przy niewielkiej dawce podanej dożylnie w upośledzeniu czynności nerek, przy przedawkowaniu lub zbyt

szybkim podaniu. Zatrucie potasem objawia się parestezjami, osłabieniem, spadkiem ciśnienia tętniczego, niemiarowością pracy serca, blokiem serca, zatrzymaniem serca, zmianami w zapisie EKG.

 

Interakcje

 

Z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas, inhibitorami ACE, niektórymi NLPZ (np. indometacyną) nasila się ryzyko hiperkaliemii. Preparaty potasu osłabiają działanie glikozydów naparstnicy.

 

Dawkowanie

 

Dożylnie we wlewie kroplowym: 1 ampułkę rozcieńcza się w 500 ml płynu kroplówkowego (np. 0,9% roztwór NaCl lub 5% roztwór glukozy), podawać co najmniej w ciągu 1,5 h i nie więcej niż 80 mEq na dobę. Niedobór

potasu u dorosłych i dzieci wylicza się indywidualnie. U dzieci podaje się w stężeniu 2 mEq/100 ml, nie przekraczając 4 mEq/100 ml.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin