W zuchowej krainie.doc

(26 KB) Pobierz
ZBIÓRKA POJEDYNCZA: W ZUCHOLANDII

W ZUCHOWEJ KRAINIE

 

Cel:

-          zapoznanie, utrwalenie wiadomości o częściach munduru, symbolice Znaczka Zucha, Zuchowych Gwiazdkach, sprawnościach zespołowych i indywidualnych.

 

1.     Obrzędowe rozpoczęcie zbiórki.

 

2.     Gawęda – W zuchowej krainie. Drużynowy opowiada o krainie, którą zamieszkują zuchy. Opowiada o tym jak się ubierają. Opowiada o odznaczeniach w niej przyznawanych. Opowiada o kodeksie w nim obowiązującym oraz o tym jak zachowują się mieszkańcy tej krainy.             

 

3.     Gry i ćwiczenia - każdy zuch losuje kartkę, z rysunkami części munduru – chusta, sprawność, plakietka gromady itp. Zadaniem zuchów jest dobranie się w grupy tak, aby skompletować elementy umundurowania.

 

4.     Majsterka - W powstałych grupach zuchy ubierają przyniesione przez drużynowego mundury – układają poszczególne sprawności, znaczki, plakietki, chustę itp. na właściwe miejsca.

 

 

5.     Piosenki i pląsy               „To Zuchy”              sł. i muz. A. Starzec

 

Mundur, chusta, pas zuchowy,    C                                          

Beret zdobi głowę,                     GC                                                                         

A na piersi pięknie błyszczy        C                                        

Znaczek kolorowy.                     GC                                        

 

To zuchy, to zuchy,           F                                    

Co tu dalej kryć.               C                                    

To zuchy, to zuchy,           G                                    

Dobrze zuchem być./2x     C                                     

 

Biały orzeł to odwaga,

Słońce radość głosi,

Zuch, jak sama nazwa mówi,

W ZHP być musi.

 

 

6. Gry i ćwiczenia Zuchy szukają zuchowych sprawności zespołowych poukrywanych na korytarzu szkoły. Po odnalezieniu wspólnie próbujemy wymienić ich nazwy. Zuchy, które już zdobyły daną sprawność opowiadają, co robiły, gdzie były i kogo poznały podczas zdobywania.

 

7. Gry i ćwiczenia - Jeden zuch ma na plecach przyklejoną sprawność (nie wie jaką), pokazuje ją reszcie gromady. Jego zadaniem jest odgadnięcie jej nazwy przez zadawanie pytań, na które gromada odpowiada tylko tak lub nie.               Zabawę powtarzamy kilka razy, tak by z każdej szóstki wziął w niej udział, choć jeden zuch.

8. Teatr samorodny – kim są bohaterowie sprawności?

 

9. Gry i ćwiczenia - Siedzimy w kole, drużynowy zadaje pytanie o zainteresowania zuchów np. Kto lubi jeździć na rowerze? Zuchy, które twierdząco odpowiedziałyby na pytanie jak najszybciej zamieniają się miejscami. Drużynowy zajmuje wolne miejsce. Zuch, który został na środku zadaje kolejne pytanie. Następnie podsumowujemy zabawę dochodząc do wniosku, że zuchy mają różne zainteresowania.

 

10. Majsterka -Zuchy rysują lub wyklejają to, co najbardziej lubią robić i czym się interesują.

 

11. Krąg Rady Kilka słów o zainteresowaniach (z pomocą rysunku). Co można robić na zbiórkach? Jakie sprawności zuchy chciałyby zdobywać?             

 

12. Obrzędowe zakończenie zbiórki             

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin