59.Zasady prawidłowej eksploatacji składowiska.
Rozporz. Ministra.z dnia 24 marca 2003 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących lokalizacji, budowy, eksploatacji i zamknięcia, jakim powinny odpowiadać poszczególne typy składowisk odpadów (Dz. U. z dnia 10 kwietnia 2003 r.)
§ 14. Eksploatacja składowiska odpadów powinna zapewniać:
1) ograniczenie powierzchni składowanych odpadów eksponowanych na oddziaływanie warunków atmosferycznych, o ile jest to konieczne dla ograniczania zanieczyszczenia powietrza, w tym rozwiewania odpadów;
2) przeciwdziałanie rozwiewaniu odpadów;
3) gromadzenie odcieków i poddawanie ich oczyszczaniu w stopniu umożliwiającym ich przyjęcie na oczyszczalnię ścieków lub odprowadzenie do wód lub do ziemi;
4) stateczność geotechniczną składowanych odpadów.
61
Geolog. warunki lokal. skład.
1) składowisko odpadów lokalizuje się tak, aby posiadało naturalną barierę geologiczną, uszczelniającą podłoże i ściany boczne.
2) Minimalna miąższość i wartość współczynnika filtracji k naturalnej bariery geologicznej wynosi:
-dla składowiska odpadów niebezpiecznych - miąższość nie mniejsza niż 5 m, współczynnik filtracji k < 1,0 x 10-9 m/s;
-dla składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętnych - miąższość nie mniejsza niż 1 m, współczynnik filtracji k < 1,0 x 10-9 m/s.
3) bariera geologiczna powinna mieć rozciągłość poziomą przekraczającą obszar projektowanego składowiska odpadów.
4) przewidywany najwyższy piezometryczny poziom wód podziemnych powinien być, co najmniej 1 m poniżej poziomu projektowanego wykopu dna składowiska.
5) w miejscach, gdzie naturalna bariera geologiczna nie spełnia warunków określonych jak powyżej stosuje się sztucznie wykonaną barierę geologiczną o minimalnej miąższości 0,5m, zapewniającą odpowiednią przepuszczalność nie większą niż wyżej.
Warunki hydrogeologiczne
1. warunki optymalne (lokalizacja możliwa) – występuje na obszarze, gdzie brakuje poziomów wodonośnych o znaczeniu użytkowym oraz tam, gdzie poziomy występują na znacznych głębokościach i są odizolowane od powierzchni skałami nieprzepuszczalnymi. Czas przesiąkania do warstwy wodonośnej wynosi więcej niż 25 lat.
2. warunki niedogodne (lokalizacja niemożliwa) – występują na obszarach Głównych Zbiorników Wód Podziemnych, w strefach Obszarów Najwyższej Ochrony, gdzie czas pionowego przesiąkania wody jest krótszy od 5 lat oraz w strefach ochrony ujęć wód pitnych.
3.warunki małodogodne (lokalizacja możliwa) – występują na obszarach gdzie poziomy wód podziemnych są niedostatecznie izolowane od wpływów z powierzchni, a są one poradycznie wykorzystywane do zaspokajania lokalnych potrzeb ludności.
64. Zasady rekultywacji składowisk odpadów
W procesie zamknięcia składowiska odpadów lub jego części wykonuje się prace rekultywacyjne w sposób zabezpieczający składowisko odpadów przed jego szkodliwym oddziaływaniem na wody powierzchniowe i podziemne oraz powietrze, integrujący obszar składowiska odpadów z otaczającym środowiskiem oraz umożliwiający obserwację wpływu składowiska odpadów na środowisko.
Po zakończeniu eksploatacji składowiska odpadów niebezpiecznych lub jego części zabezpiecza się je przed infiltracją wód opadowych poprzez uszczelnienie jego powierzchni.
Uszczelnienie, o którym mowa w ust. 2, wykonuje się z następujących warstw, poczynając od najniższej:
1) warstwa ekranująca złożona z warstwy mineralnej o wartości współczynnika filtracji k nie większej niż 1 x 10-9 m/s oraz izolacji syntetycznej; miąższość warstwy ekranującej wynosi co najmniej 0,5 m;
2) warstwa drenażowa, żwirowo-piaszczysta o wartości współczynnika filtracji k większej niż 1 x 10-4 m/s, z systemem drenów, o miąższości nie mniejszej niż 0,5 m;
3) wierzchnia warstwa ziemna o miąższości nie mniejszej niż 1,0 m, z żyzną warstwą gleby pozwalającą na wegetację roślin rekultywacyjnych.
4. Po zakończeniu eksploatacji składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne lub składowiska odpadów obojętnych lub ich części, skarpy oraz powierzchnię korony składowiska porządkuje się i zabezpiecza przed erozją wodną i wietrzną przez wykonanie odpowiedniej okrywy rekultywacyjnej, której konstrukcja uzależniona jest od właściwości odpadów.
5. Minimalna miąższość okrywy rekultywacyjnej dla składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne powinna umożliwić powstanie i utrzymanie trwałej pokrywy roślinnej.
bianka222