1. Opisać budowę i zasadę działania silnika asynchronicznego. Trójfazowy silnik asynchroniczny składa się z nieruchomej części zwanej stojanem oraz z części ruchomej noszacej nazwę wirnika. Obie te części łączne ze szczeliną powietrzną pomiedzy wirnikiem a stojanem tworzą obwud magnetyczny wirnika. W celu zmniejszenia strat w żelazie obwód magnetyczny wirnika i stojana wykonane są z odizolowanych od siebie nakrzemionych blach. Na obwodzie rdzeni stojana i wirnika znajdują się żłobki, wewnątrz których umieszczone są uzwojenia. W żłobkach stojana umieszczone są cewki uzwojenia trójfazowego. Cewki te mogąbyć połączone w gwiazdkę lub trójkąt. Uzwojenie stojana zasilane jest z sieci trójfazowego prądu przemiennego. Wewnątrz żłobków na obwodzie wirnika umieszczone jest uzwojenie, które może być wykonane i połączone w rózny sposób. W zależności od budowy uzwojenia wirnika rozróżniamy 2 typy silników asynchronicznych klatkowy i prerścieniowy. Prąd trójfazowy przemienny przepływający przez uzwojenie stojana wytwarza pole magnetyczne wirujące z prędkością określoną wzorem n=60f1/P predkośc ta zwana jest prędkości synchroniczną. Uzwojenia wirnika przecinane będą przez strumień wirującego pola magnetycznego i w przewodach tych zostanie zaindukowana siła elektromotoryczna (SEM) Wartość indulkowanej SEM będze tym wieksza, im większa będzie względna prędkośc pola wirującego względem przewodów wirnika. Jeżeli obwód elektryczny wirnika będzie zamknięty to na skutek indukowanej SEM w uzwojeniu wirnika popłynie prąd.
2. czym różni się silnik asynchroniczny klatkowy od pierścieniowego. W silnikach asynchronicznych klatkowych, obwód wirnika zamknięty jest przez pierścienie zwierające pręty klatki, natomiast w silnikach pierścieniowych obwód wirnika musi być zamknięty przez dołączony do pierścieni ślizgowych rezystor. Prąd płynący w uzwojeniu wirnika oddziaływuje z polem magnetycznym wirującym, powstaje więc moment obrotowy powodujący obrót wirnika. Jeżeli moment ten jest większy niż moment hamujący, pochodzący od maszyny napędowej, wówczas wirnik zaczyna się obracać i zwiększa swoją prędkość obrotową aż do wartości ustalonej. Moment obrotowy jest zależny od prędkości obrotowej wirnika.
3. Podać sposoby regulacji prędkości obrotowej silników asynchronicznych. Przy obciążeniu momentem znamionowym prędkość obrotowa wirnika jest mniejsza od prędkości synchronicznej tylko o kilka %. Stosunek różnicy prędkości synchronicznej i prędkości obrotowej wirnika do prędkości synchronicznej pola wirującego nazywamy poślizgiem. S=n1-n/n1 Uwzględniając powyższy wzór prędkość obrotową silnika asynchronicznego można wyrazić n=n1(1-S)=60f1/P(1-S) Zmianę prędkości obrotowej można, zatem osiągnąć przez zmianę częstotliwości f1 przez zmianę liczby par biegunów silnika p oraz zmianę poślizgu s. Zmiana poślizgu wymaga wprowadzenia, bo obwody wirnika dodatkowej rezystancji, czyli może być zrealizowana tylko dla silników pierścieniowych. Taka regulacja jest niewygodna i nie ekonomiczna i w chwili obecnej rzadko stosowana. Regulacja prędkości poprzez zmianę liczby par biegunów (regulacja skokowa) może być zrealizowana prze odpowiedniej konstrukcji silnika tzn. z dużą ilości par biegunów stojanych. Zmiana prędkości przez zmianę częstotliwości jest korzystna energetycznie i napędowo sprawia jednak pewną trudność dostarczenia źródła prądu o żądanej częstotliwości przy stosowaniu regulacji prędkości obrotowej przez zmianę częstotliwości należy mieć na względzie inne parametry silnika np.: moment. Dla zachowania odp. parametrów silnika przy zmianie częstotliwości należy teoretycznie zachować stałość wartości stosunku napięcia do częstotliwości, czyli U/f1=const.
...
haslo12344