ULMA, SUM 2010.doc

(109 KB) Pobierz

Spis Treści

 

 

Spis Treści              1

1              Charakterystyka przedsiębiorstwa.              2

2              Opis otoczenia firmy międzynarodowej ULMA Construcción.              4

3              Konfiguracja elementów łańcucha wartości.              7

4              Strategia umiędzynarodowienia ULMA Construcción.              10

1.   

1         Charakterystyka przedsiębiorstwa.

 

ULMA Construcción jest jednym z wiodących producentów systemów deskowań i rusztowań na świecie. Firma wykorzystuje zaawansowane technologicznie rozwiązania. Oferuje profesjonalne usługi w zakresie projektowania i logistyki, jak również prowadzi wszechstronne doradztwo podczas montażu i eksploatacji systemów na placu budowy[1].

ULMA Construcción Polska SA to przedsiębiorstwo przemysłu materiałów budowlanych. Działa przede wszystkim w Polsce, posiada też spółki zależne w Rosji i na Ukrainie. W 1991 roku firma rozpoczęła swoja działalność pod nazwą Bauma. Od 21 maja 1997 jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2004 inwestorem strategicznym spółki została, nabywając 97, 39% jej akcji, hiszpańska firma ULMA Construcción. W 2006 Bauma SA zmieniła nazwę na ULMA Construcción Polska S.A.[2] Firma działa głównie na terenie Polski. Sieć sklepów rozwija również na rynkach Europy Środkowowschodniej (m.in. poprzez spółki zależne na Ukrainie i w Rosji).

Spółka obsługuje wykonawcze firmy budowlane i świadczy kompleksowe usługi dzierżawy oraz sprzedaży szalunków i rusztowań dla prowadzenia robót budowlanych lądowych (projektowanie rozwiązań systemowych, kompletowanie systemów deskowań, obsługa logistyczna budowy, doradztwo i szkolenia techniczne pracowników firm budowlanych [3].

Firma wytwarza swoje produkty dbając o to, by były one najwyższej jakości, dzięki rygorystycznej kontroli, jak również posiadając certyfikat ISO 9001, Europejski Certyfikat NF a także spełniając normę Aktywnej Ochrony Środowiska Naturalnego.

 

AKCJONARIUSZE

·         ULMA C y E, S. Coop. - 75,49% kapitału akcyjnego.

·         AVIVA Powszechne Towarzystwo Emerytalne AVIVA BZ WBK S. - 5,68% kapitału akcyjnego.

·         Pozostali - 18,83% kapitału akcyjnego.

 

 

WŁADZE SPÓŁKI

Przewodniczący Rady Nadzorczej                                          Aitor Ayastuy Ayastuy

Wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej                            Lourdes Urzelai Ugarte

Członek Rady Nadzorczej                                                        Ernesto Julian Maestre Escudero

Członek Rady Nadzorczej                                                        Ander Ollo Odriozola

Członek Rady Nadzorczej                                                        Félix Esperesate Gutiérrez

Członek Rady Nadzorczej                                                        Rafał Alwasiak

 

Zarząd ULMA Construccion Polska S.A.

Prezes Zarządu                                                                       Andrzej Kozłowski

Członek Zarządu                                                                      Krzysztof Orzełowski                           

Członek Zarządu                                                                      Andrzej Sterczyński

Członek Zarządu                                                                      José Irizar Lasa

Członek Zarządu                                                                       José Ramón Anduaga Aguirre

DANE REJESTROWE FIRMY

NIP: 527-02-03-299

Wpis do Rejestru Przedsiębiorstw przez Sąd Rejonowy dla M. St. Warszawy  XIII Wydział Gospodarczy

KRS 0000055818

Kapitał zakładowy: 10 511 264,00 PLN


2         Opis otoczenia firmy międzynarodowej ULMA Construcción.

 

Otoczenie firmy, zarówno to bliższe, jak i to dalsze oddziałują na przedsiębiorstwo. Owe czynniki- pośrednie lub bezpośrednie, są bardzo ważnym elementem w momencie, w którym firma działa w wielu krajach. Posiadając wiedzę na ich temat, dużo lepiej radzić sobie z nieprzewidywalnymi sytuacjami na rynkach.

 

OTOCZENIE EKONOMICZNE

              W przypadku firmy ULMA, czynnikami ekonomicznymi, które będzie miało wpływ na przedsiębiorstwo będzie miedzy innymi rozwój gospodarczy, głownie rynki: zbytu, surowców i sytuacja w danej gałęzi. Ponieważ ULMA działa na wielu rynkach, jej otoczenie ekonomiczne jest bardzo różne i zależne od systemu danego kraju, w którym znajduje się filia.

ULMA Construcción prowadzi swoją działalność na pięciu kontynentach.

 

Clipboard01.jpg

Źródło: http://www.ulma-c.pl/Contacto/ListadoDelegaciones.aspx

 

Hiszpańska firma jest obecna na rynku deskowań i rusztowań od ponad 40 lat, z czego 20 lat w Polsce. Posiada swoje biura w Hiszpanii oraz filie w Niemczech, Portugalii, Francji, Holandii, we Włoszech, w Ameryce Południowej, Stanach Zjednoczonych, Chinach i ZEA. Siedziba Ulma Construcción Polska mieści się w Warszawie. Posiada 12 biur handlowych i 10 magazynów w całej Polsce, oraz rozwija sieć sprzedaży w krajach europejskich.  Polska spółka zajmuje się produkcją i dzierżawą deskowań inwentaryzowanych oraz projektowaniem standardowych i specjalistycznych rozwiązań szalunkowych dla wszystkich sektorów budownictwa. W swojej ofercie posiada również usługi logistyczne i serwisowe związane z projektowaniem i czyszczeniem deskowań.

 

OTOCZENIE TECHNOLOGICZNE

Spółka ULMA specjalizuje się w zakresie technologii monolitycznej. Wprowadza do programu produkcji coraz to nowsze systemy deskowańW 2006 r. firma opracowała i wprowadziła na rynek nowe deskowanie do montażu ręcznego o nazwie Nevi[4]. Organizuje także seminaria z udziałem praktyków i autorytetów w dziedzinie budownictwa, w celu rozpowszechniania nowych pomysłów, gdyż ta wiedza może w znacznym stopniu ogarnąć nieograniczone możliwości innowacji.

ULMA dysponuje specjalistycznym sprzętem pozwalającym na zaprojektowanie racjonalnego wykorzystania deskowań na budowie. Program Grafsystem umożliwia efektywne zarządzanie potencjałem deskowań i rusztowań. Wizualizacje realizowanych obiektów wykonujemy w programach CAD i Solid-Edge.

Przedsiębiorstwo dysponuje zespołem projektantów, przygotowujących specjalistyczne rozwiązania dla budownictwa inżynieryjnego. Pracownicy firmy zapewniają stały rozwój technologiczny oferowanych produktów, profesjonalną dokumentację techniczną, doradztwo podczas montażu oraz sprawny serwis logistyczny.

 

OTOCZENIE POLITYCZNO PRAWNE                           

              W Polsce, ze względu na to, jaki stopień zagrożenia budownictwo stwarza dla ładu przestrzennego, środowiska naturalnego czy chociażby użytkowników obiektów budowlanych i ich bezpośredniego otoczenia, jest ono (budownictwo) regulowane głownie przez Prawo Budowlane, oraz przez wszelkiego rodzaju Akty prawne UE, Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa czy przepisy BHP itp.

 

OTOCZENIE DEMOGRAFICZNE

Głównym składnikiem otoczenia jest ludność, która tworzy rynek. Działy marketingu powinna interesować liczba ludności, stopa przyrostu naturalnego, struktura wieku itp. To otoczenie jest ważne dla firm budowlanych np. z zakresu budownictwa mieszkaniowego.

Struktura wieku determinuje potrzeby, a trendy mogą ułatwić firmie zaspokajanie owych potrzeb. Oczywiste jest, że młode społeczeństwo ma inne zapotrzebowanie niż społeczeństwo starzejące się. Struktura gospodarstw domowych mówi nam o tym, czy prowadzony jest tradycyjny model rodziny, czy nowoczesny. Każda z tych grup ma różne dochody i posiada inny zestaw potrzeb, co przekłada się na branże budowlane i to, w jaki sposób przygotowują swoje produkty.

 

KONKURENCI

Rynek systemowych szalunków w Polsce jest zdominowany przez kilka podmiotów. Liderem rynku jest PERI Polska - oddział PERI Gmbh, największego dostawcy systemów deskowań i rusztowań z około 35% udziałem w rynku w Polsce. ULMA ma około 30% udział w rynku. Jej głównym konkurentem w walce o duże kontrakty infrastrukturalne jest właśnie niemiecka firma PERI. To między nimi toczył się bój, obecnie o duże projekty infrastrukturalne związane z Euro 2012. Z uwagi na to, że oba przedsiębiorstwa posiadają znaczny majątek, w przeciwieństwie do pozostałych, pozwala im to na udźwigniecie tak dużych przedsięwzięć.

Pozostali gracze to znani na rynkach europejskich producenci:

·         Hünnebeck (niecałe 20% udział w rynku),

·         Doka- firma, która jest liderem światowym, natomiast w Polsce posiada około 10% udziału w rynku),

·         Layher, Noe

·         Polskie firmy - ALTRAD-Mostostal, Budosprzęt oraz Palisander, STEN Polska.

Następstwem zdominowania większości rynku przez dwa podmioty, jest ich przewaga do przejmowania dużych budów, a tym samym obsługę największych na polskim rynku spółek budowlanych, jak również, udział w rynku dwóch „gigantów” jest na tyle duży, że to oni narzucają warunki cenowe swoim klientom.


3         Konfiguracja elementów łańcucha wartości.

 

DZIAŁANIA PODSTAWOWE

 

Logistyka

·         Umowa z Apreo Logistics- dostawa kompleksowych rozwiązań logistycznych obejmujących dystrybucję krajową, przewozy elementów budowlano-konstrukcyjnych z fabryk do magazynów, jak również dystrybucje w całej Europie, co daje możliwość elastycznego i szybkiego transporty w celu zaspokojenia potrzeb klientów.

·         Spółka inwestuje w nową infrastrukturę logistyczną. Obecnie posiada centra Logistyczne w Poznaniu i w Jaworznie, a kolejne są w planach m.in. w Warszawie i Trójmieście.

·         Sieć drobnych magazynów niemal przy każdej filii (10 magazynów).

 

Produkcja

·         Zakład produkcyjny znajduje się w Starachowicach, gdzie następuje cały proces produkcyjny w celu zwiększa zapasów, sprzedaży innym podmiotom zewnętrznym lub na eksport, oraz do odsprzedawana spółkom córkom hiszpańskiej Ulmy.

·         Dział rusztowań w Warszawie, prowadzi zarówno sprzedaż jak i dzierżawę sprzętu.

·         Specjalistyczne narzędzia do projektowania i wizualizacji realizowanych obiektów wykonywane w programach CAD i Solid-Edge, pozwalają na wykonywanie indywidualnych zleceń i produkowanie niestandardowych rozmiarów rusztowań. Realizacja takich specjalnych rozwiązań dla nietypowych konstrukcji budowlanych daje ULMIE przewagę wśród konkurentów.

 

Marketing i sprzedaż

Ulma pracuje na nad platformą, która umożliwi sprawdzanie stanów budowy i przeglądanie dokumentów przez Internet. Klienci będą zadowoleni, bo czarno na białym ujrzą, jak przebiega realizacja kontraktu przez firmę Ulma.

W ramach podpisania umowy partnerskiej pomiędzy ULMĄ a Apreo Logistics oplandekowano pojazdy bezpośrednio obsługujących firmę Ulma. Dzięki temu Logo firmy jest rozpowszechniane nie tylko w kraju, ale także w Europie.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin