Jak przygotować szablon.doc

(1625 KB) Pobierz
Jak przygotować szablon

Malowanie według szablonu





Malowanie według szablonu pozwala na powielanie wyraźnego rysunku na prawie każdym podłożu.


Można w ten sposób wykonywać szlaczki, wzorki, rysunki na ścianach [rys.1] i meblach [rys.2], jak również napisy czy numery na drzwiach [rys.3].


 

Do góry

Przygotowanie

 

 

 

 

 



W Castoramie można zakupić gotowe szablony do malowania.

Przygotowanie szablonu

Papier pergaminowy

·         Rysujemy ołówkiem na arkuszu pergaminu wybrany wzór.

·         Wycinamy go, pergamin posłuży jako szablon.

Karton

·         Taśmą klejącą mocujemy kalkę na rysunku i kopiujemy wzór ołówkiem. [rys.4]

·         Na odwrocie kalki powtarzamy rysunek miękkim ołówkiem.

·         Kładziemy kalkę na kartonie, mocując ją taśmą klejącą.

·         Odbijamy rysunek na kartonie, używając cienkiego, twardego ołówka.

·         Zdejmujemy kalkę i zakreślamy części przeznaczone do wycięcia. [rys.5]

·         Jeśli wzór ma elementy powtarzające się (formy geometryczne, płatki kwiatów), przenosimy je na osobną kalkę lub wycinamy formę z kartonu. [rys.6]

·         Deseń wycinamy precyzyjnie nożykiem. Przy wycinaniu linii prostych, nożyk prowadzimy wzdłuż liniału. [rys.7]

·         Jeśli rysunek jest wielokolorowy (środek kwiatu, płatki, listki itp.), wykonujemy kilka szablonów, osobno dla każdego koloru, zachowując tę samą skalę i układ wzoru na arkuszach. [rys.8]

Powierzchnia do malowania powinna być czysta i odpylona.


Zaznaczanie miejsca i mocowanie szablonu.

Wzór pojedynczy

·         Mocujemy szablon za pomocą taśmy malarskiej.

·         Sprawdzamy wypośrodkowanie i wypoziomowanie szablonu. [rys.9]

Rysunek powtarzalny (fryz)

·         Zaznaczamy kredą na ścianie poziomą linię, aby określić dolną granicę szablonu.

·         Wyznaczamy drugą linię, odległą od pierwszej o szerokość szablonu. [rys.10]


 

Do góry

Malowanie

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak przygotować szablon?

Do wykonania szablonu potrzebujemy jego wzór wydrukowany na papierze w odpowiednim formacie. Do wycięcia sza-
blonu używamy specjalnego noża do cięcia papieru. Taka czynność wymaga pewnych umiejętności, dlatego wszyst-
kim, którzy takich umiejętności nie posiadają polecamy użycie nożyczek. By praca z szablonem była łatwiejsza, szablon należy wydrukować na papierze grubszym niż 80 gr.(do 120 gr. grubości; papier nie może być jednak za gruby, bo wtedy będziemy mieli problem z wycięciem szablonu). Następnie przygotujmy wszystkie akcesoria potrzebne do wyko-
nania szablonu na dowolnie wybranej przez nas płaszczyźnie. Tak, więc musimy mieć farbę wodną i gąbkę, miękką szmatkę lub większy wacik do nałożenia farby. Dobrze mieć pod ręką bezbarwną taśmę klejącą.

jak wykonać szablon - krok po kroku


By pobrać szablon, plik z wzorem należy zapisać na dysku komputera i wydrukować w dowolnym programie graficznym. Na wstępie zapoznaj się ze wszystkimi poniższymi czynnościami i wykonaj próbę odbicia szablonu na zwykłym fragmencie kartki. Pozwala to nabrać wprawy i uniknąć błędów. 
     
1. Przygotuj papier odpowiedniej grubości do wydrukowania szablonu.

2. Szablon formatujemy do wydruku w takim rozmiarze, jaki jest nam potrzebny (mogą być formaty małe i duże).

3. Z wydrukowanego szablonu wycinamy bardzo dokładnie płaszczyzny pokryte szarym kolorem. Czynność ta powinna być wykonana w miarę dokładnie tak, by krawędzie szablonu nie były zbytnio postrzępione i nierówne. Jak dokładnie wykonaliśmy tę czynność okaże się przy "przeniesieniu" szablonu na wybraną płaszczyznę i  położeniu koloru.

4. Szablon przyklejmy delikatnie taśmą bezbarwną w miejscu wybranym do dekoracji (sprawdźmy czy szablon jest przyłożony równo, potem będzie trudno poprawić błędy  po nałożeniu koloru na ścianę).

5. Farba do nałożenia na ścianę powinna mieć konsystencję "kremu" - jesli farba, której chcemy użyć jest rzadsza, nabierajmy jej niewiele na gąbkę.

6.  Gąbkę delikatnie przyciskamy do powierzchni i nakładamy farbę na ścianę w miejscach wyciętych szablonu. Drugą dłonią przytrzymujmy szablon w miejscu ciętych krawędzi, by farba nie dostawała się pomiędzy papier (szablon), a ścianę. W ten sposób unikniemy tworzenia się zacieków i zniekształcenia konturu szablonu.

7. Jeśli pojawi się zaciek pomimo naszej skrupulatnej dokładności, może to oznaczać, że mamy za rzadką farbę, lub nasza gąbka farby ma za dużo. Ponieważ używamy farby wodnej, więc zanim wyschnie zaciek należy go wytrzeć wilgotną ściereczką i czynność powtórzyć.

8. Po nałożeniu całości farby w miejscach wyciętych szablonu, pozostawmy go jeszcze na płaszczyźnie, aż farba trochę wyschnie.

9. Po wykonaniu dekoracji odklej szablon i podziwiaj swoje dzieło.

Udanej zabawy życzy redakcja. Wykonane dekoracje naścienne (  i nie tylko)  proponujemy zamieścić w naszej galerii.

 

 

Przykładowe techniki użycia szablonu:

1.

 Malowanie gąbką lub krótkim okrągłym pędzlem

2.

 Malowane Brushem

3.

 Nakładanie masy reliefowej/ (duży wybór dostępny na rynku, może być   również masa gipsowa z pigmentem)

4.

 Wypełnianie szablonu folią metaliczną.

 

 

Ornament zwielokrotniony

Jeden motyw dekoracyjny zdominował całe pomieszczenie – namalowany na ścianie i naklejony na komodę. Trzy godziny pracy i gotowe.

Eksperymenty polegające na łączeniu wzorów przynoszą zazwyczaj zaskakujące rezultaty. Wyrazisty ornament potrafi zdominować całą ścianę, nadać jej głębię, a powtórzony na meblach wprowadzi do wnętrza dodatkowe efekty iluzji. Fotel z kraciastym obiciem dopełni całości.

Jak ozdobić ścianę i meble...

Arkusze wzorów zamawiamy w specjalistycznym zakładzie, gdzie po powiększeniu do odpowiednich rozmiarów zostaną wycięte na ploterze. Ten sam ornament wykonujemy w dwóch egzemplarzach, by zastosować je jako pozytyw i negatyw.

 

Do arkusza ze wzorem przyklejamy folię transportową, która umożliwi przeniesienie go na ścianę.

Odklejamy papier zabezpieczający arkusz i jednocześnie przyklejamy go do ściany.

Gdy ornament dobrze przylgnie do ściany, odklejamy folię transportową.

 

Malujemy motyw na ścianie biała farba akrylową.

Odklejamy szablon.

 

Przygotowujemy wzór do ozdobienia komody.

W podobny sposób jak na ścianę, naklejamy ornamenty na fronty szuflad.

Odcinamy nożykiem zbędne fragmenty folii.

 

 

Instrukcja malowania przy pomocy szablonu

Przybory:

·         szeroka papierowa taśma malarska (4-5 cm),

·         gęsta i szybko schnąca farba (najlepiej sprawdza się emulsja akrylowa),

·         gąbka (może być taka, której używa się do zmywania) lub okrągły pędzel z szerokim, krótkim włosiem.

·         cienki pędzelek do zamalowania mostków (nie jest konieczny).

  1. Przymocuj szablon do ściany używając szerokiej papierowej taśmy malarskiej.
  2. Maczaj gabkę lub pędzel w farbie i staraj się odsączyć narzędzie tak, żeby było tylko zwilżone farbą - zbyt mokre spowoduje powstanie zacieków między szablonem a ścianą.
  3. Przykładaj gąbkę lub pędzel miejsce przy miejscu wypełniając równo farbą wycięty w szablonie motyw. Nie wcieraj farby, żeby uniknąć zacieków pod tworzywem.
  4. Poczekaj aż farba przeschnie lub wyschnie zupełnie i odklejając taśmę od ściany zdejmij szablon.
  5. Jeśli szablon jest skomplikowany i zawiera mostki - na tym etapie odwzorowania można je zamalować pędzelkiem o grubości dobranej do wielkości brakujących elementów. Wiele osób celowo zostawia mostki niezamalowane.

 

Jak poprawnie dobrać kolory do naszego pokoju?

Ewolucja zaopatrzyła człowieka w zdolność postrzegania kolorów. Potrafimy je nie tylko rozróżniać, zapamiętywać ale co najciekawsze łączyć w odpowiednie zestawienia - tzw. schematy kolorystyczne.
Na zasadzie analogii możemy odnieść się tu do muzyki. Słuchając jej słyszymy nie tylko poszczególne dźwięki, ale również dwudźwięki i całe akordy złożone z kilku dźwięków. Jedne wydają nam się miłe, wprowadzają w radosny lub melancholijny nastrój inne natomiast są dziwnym fałszem, od którego aż boli głowa i dostajemy "gęsiej skórki".

Dokładnie tak samo jest z zestawami kolorystycznymi, które odpowiednio dobrane (skomponowane) stanowią kanony kolorystyczne wywołujące u znakomitej większości mieszkańców tej planety konkretne skojarzenia, emocje i nastroje.

Dla naszych celów - dekoracji wnętrz - zajmiemy się trzema podstawowymi kanonami kolorów:

 

·         harmoniczne

 

·         stonowane

 

·         kontrastowe

Zestawy harmoniczne - stosuj je tam wszędzie gdzie chcesz uzyskać żywe ale nie przytłaczające efekty. Znakomicie nadają się do do holi, dużych przedpokoi, jadalni. Zestawy te składają się z kolorów położonych obok siebie względem obwodu koła kolorów, np. A1 + B1 + C1.

Zestawy stonowane - doskonale nadają się do zrównoważonych i spokojnych pomieszczeń, np. salony, pokoje relaksacyjne i przede wszystkim sypialnie. Występują w kole kolorów jako sąsiednie względem promienia koła. Przykład: A1 + A2 + A3

Zestawy kontrastowe - imponujące, dramatyczne, obliczone na wywołanie mocnego efektu u oglądających. Często stosowane są w klubach i pokojach młodzieżowych. Znakomicie nadają się również na podkreślenie fragmentu pomieszczenia. Kolory z tego zestawu występują w kole kolorów po przeciwnych stronach, np: C1 + I1 + I2

Należy pamiętać o tym, że komponowanie naszych własnych zestawów kolorystycznych należy zacząć od doboru koloru głównego. Najczęściej pomalowane są nim ściany pomieszczenia. Kolor ten stanowił będzie tło naszej kompozycji i punkt wyjścia w poszukiwaniu kolorów  dodatków - np. kolorów wzorów jakie można namalować przy pomocy naszych szablonów.

Kolor główny dobieramy na podstawie naszych indywidualnych upodobań oraz naturalnych warunków oświetlenia. W pokojach słabo nasłonecznionych, z małymi oknami itd. powinniśmy jako kolor główny wybrać kolor jasny leżący blisko środka koła kolorów.

Następnie, kierując się powyższymi trzema zasadami komponowania zestawów kolorystycznych dobieramy kolory uzupełniające.

Postępując w powyższy sposób możemy być pewni uzyskania odpowiedniego efektu, mając przy tym gwarancję, że wytrzymamy w danym pomieszczeniu dłużej niż 3 minuty :)

 

 

Taniec z szablonami: przedpokój

Stare stylowe meble potrzebują odpowiedniej oprawy. Złoty wzór na bordowej ścianie pomoże lepiej wyeksponować sfatygowany wprawdzie, lecz dostojny fotel.

Do wykonania szablonu potrzebne będą:

·         arkusz sztywnej folii formatu A4, np. ze starej plastikowej teczki biurowej,

·         pisak do rysowania na folii (foliopis),

·         nożyk introligatorski i nożyczki.

Wycinamy kontury i otwory szablonu; proste odcinki nacinamy nożykiem introligatorskim, łuki wycinamy nożyczkami. Przy tym ostatnim uważajmy, żeby nie przerwać wewnętrznych połączeń szablonu.

Czas pracy: 1 godzina

 

Wzór szablonu.

Malujemy całą ścianę bordową farbą. Gdy wyschnie, na wysokości 70 cm delikatnie przy linijce zaznaczamy ołówkiem linię. 10 cetymetrów wyżej kreślimy drugą.

Wzdłuż linii przyklejamy taśmę malarską tak, aby namalować dwa paski bordiury o szerokości 1 cm. Malujemy je używając złotego lakieru w sprayu.

 

Żeby podczas malowania ściany spray’em nie pobrudzić jej wokół wzoru złotą farbą, powinniśmy za każdym razem przykładając szablon starannie okleić go dookoła taśmą malarską.

Wzory rozmieszczamy na ścianie naprzemiennie. Według zrobionych wcześniej oznaczeń: 10 cm poniżej dolnego paska bordiury zaznaczamy ołówkiem punkty: co 18 cm w poziomie i co 28 cm w pionie.

 ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin