Bank Interleawe - włącza/wyłącza przeplot dla banków pamięci. Nie mylić z modułem pamięci! Pojedynczy moduł pamięci (DIMM) może składać się z dwóch, a nawet czterech banków. Moduły 2-bankowe wykorzystują 16-mbitowe układy i ich łączna pojemność raczej nie przekracza 32 MB, natomiast 4-bankowe moduły korzystają z 64-mbitowych (i większych) układów, dzięki czemu ich łączna pojemność może wynosić nawet 256 MB i więcej. Praca z przeplotem polega na tym, że w czasie, gdy jeden z banków wysyła dane do procesora, drugi odbiera z procesora adres. Bez przeplotu praca pamięci jest nieco wolniejsza, gdyż najpierw procesor wysyła adres do pamięci, odbiera "zamówione" dane, a następnie "czeka" na odświeżenie pamięci przed rozpoczęciem kolejnego transferu. Najszybszym ustawieniem jest "4-bank interleave", ale nie działa to z każdym typem pamięci. Dlatego po zmianie ustawień należy sprawdzić stabilności sprzętu. Bieżące moduły SDRAM dysponują zazwyczaj dwoma lub czterema bankami, a moduły z układami DDR są wyposażone w jeden lub dwa segmenty. Komunikat SDRAM at Row (s) pojawiający się podczas uruchamiania peceta informuje o liczbie segmentów w module pamięciowym. Chcąc osiągnąć wzrost wydajności, przełącz na Enabled, 2way lub 4way (zależnie od liczby banków pamięci).
Wskazuje, czy zawartość pamięci flash przechowującej program BIOS ma być chroniona przed zapisem (BIOS Update disabled) czy też nie. Ochronę zapisu należy wyłączać (BIOS Update enabled) tylko przed dokonaniem uaktualnienia BlOS-u. W czasie normalnego użytkowania komputera opcja ta powinna być zablokowana w celu ochrony pamięci flash przed zniszczeniem przez wirusy.
Zaawansowane funkcje BIOS-u - Zawiera opcje które udostępniają funkcje realizowane przez ymią większość komputerów. Oznacza to, że zaimplementowane są one w BIOS-ie każdego komputera - bez względu na to, jakiego typu chipset znajduje się w komputerze .
Ustaw tu opcję Maximum, Enabled lub HDD MAX. W wyniku tego transmisja danych będzie wykonywana w grupach wielosektorowych,co jest znacznie efektywniejsze od przesyłania każdego sektora oddzielnie. Opcja ta nie ma znaczenia podczas pracy w systemie Windows, który komunikuje się z dyskami, omijając BIOS, jednak zwiększa wydajność dysku w DOS-ie i skraca czas wczytywania systemu.
Parametr określający kolejność przeszukiwania podłączonych urządzeń w celu załadowania systemu operacyjnego. Uruchomienie systemu następuje z pierwszego nośnika, na którym zostanie znaleziony zestaw niezbędnych plików startowych.W przypadku BIOS-u Award 4.51 dokonuje się wyboru jednej z kilku predefiniowanyeh sekwencji. Litera "A" odpowiada stacji dyskietek, "C" -pierwszemu dyskowi twardemu, "D" - drugiemu itd.Możliwości programu Award 6.0 są większe: klawiszami [+] i [-] dokonuje się uszeregowania kategorii urządzeń, z których ma zostać załadowany system (np. napędy wymienne, dyski twarde, CD-ROM-y). Jeżeli w komputerze zamontowano kilka urządzeń danej kategorii (np. dwa dyski), wyboru jednego z nich dokonuje się, naciskając [Enter] na wybranej rodzinie .Zalecanym ustawieniem jest taka sekwencja, w której na pierwszym miejscu znajduje się dysk twardy z zainstalowanym systemem operacyjnym. Sekwencję tę należy zmieniać w szczególnych przypadkach, np. gdy chcemy skorzystać z bootowalnego CD-ROMU-u. W niektórych wersjach BIOS-ów. zwłaszcza tych nowszych, opcja ta została rozdzielona pomiędzy opcje First/Second/ThirdBoot (czyli pierwsze/drugie/trzecie urządzenie bootujące). Dodatkowo też udostępniana jest opcja Boot Other Device. Umożliwia ona uruchomienie systemu z któregoś urządzenia wymienionego w pierwszej trójce.
Boot Other Device włącza/wyłącza możliwość bootowania z urządzeń podłączonych do zewnętrznego kontrolera. UWAGA! Kontroler niekoniecznie musi być dosłownie zewnętrzny. Na rynku są bowiem płyty z dwoma kontrolerami (tak jest np.w przypadku płyty ASUS A7V, wyposażonej w standardowy kontroler zintegrowany z chipsetem płyty oraz "zewnętrzny", ale także zamontowany na płycie kontroler ATA-100 Promise). W takim przypadku, chcąc by BIOS najpierw próbował uruchomić system z dysku podłączonego do takiego "zewnętrznego" kontrolera, należy uaktywnić tę opcję.Opcja steruje uruchamianiem systemu z określonego napędu w połączeniu z opcjami First / Second / Third /Fourth Boot Device. Dostepne są dwa ustawienia Disabled i Enabled. Działanie tej opcji różni się w zależniści od BIOS-u. Metoda pierwsza - Ustawienie Enabled dopuszcza wczytanie systemu z dowolnego napędu podanego przez użytkownika w opcjach First / Second / Third /Fourth Boot Device. Natomiest Disabled blokuje wszystkie nośniki oprócz pierwszego napędu z listy First Boot Device.Metoda druga - Ustawienie Enabled powoduje że BIOS sprawdza wszelkie podłączone do komputera napędy, a Disabled tylko te określone w opcjach First / Second / Third /Fourth Boot Device.
Parametr określający kolejność przeszukiwania podłączonych urządzeń w celu załadowania systemu operacyjnego. Uruchomienie systemu następuje z pierwszego nośnika, na którym zostanie znaleziony zestaw niezbędnych plików startowych. W przypadku BIOS-u Award 4.51 dokonuje się wyboru jednej z kilku predefiniowanyeh sekwencji Litera "A" odpowiada stacji dyskietek, "C" -pierwszemu dyskowi twardemu, "D" - drugiemu itd.
Włącznie tej opcji powoduje, że podczas uruchamiania komputera przeprowadzany będzie test stacji dyskietek. Ustawienie tej opcji na Disabled , pozwala zaoszczędzić czas podczas startu systemu. Opcja powoduje sprawdzenie przez BIOS, czy stacja dyskietek, która jest zainstalowana w danym komputerze, obsługuje 40 czy 80 ścieżek. Jedynie stacje dyskietek 360 kB zapisywały 40 ścieżek. Wszystkie nowsze obsługują 80. Zalecane ustawienie: "Disabled".
Boot Up NumLock Status włącza lub wyłącza funkcję Num-Lock klawiatury numerycznej. Jeżeli opcja ta jest aktywna ("Enabled" "Off"), na klawiaturze numerycznej domyślnie uaktywniane są cyfry. W przeciwnym przypadku ("Disabled" "On")- klawisze .
Funkcja pozwalająca na włączenie systemu mającego zapobiegać zainfekowaniu komputera przez wirusy. W praktyce jego działanie ogranicza się do blokowania zapisu danych do obszarów rozruchowych (boot record) dysków twardych i dyskietek. Mechanizm nie zapewnia więc ochrony przed popularnymi obecnie wirusami makr czy plików. Z drugiej strony często wywoływane są fałszywe alarmy, powodowane przez programy narzędziowe (np. Disk Doctor z pakietu Norton Utilities) oraz same systemy operacyjne (podczas instalacji Windows). W celu uniknięcia kłopotów system antywirusowy należy zablokować.
Grociu85