Me163 Komet.doc

(29 KB) Pobierz
Messerschmitt Me-163 "Komet"

Messerschmitt Me-163 "Komet"

Messerschmitt Me-163 "Komet" był samolotem myśliwskim z napędem rakietowym, którego konstrukcja wyszła z pod ręki dr.Aleksandra Lippischa, który od lat zajmował się konstruowaniem bezogonowych szybowców. W styczniu 1938 roku on i jego zespól konstrukcyjny rozpoczęli prace w biurze konstrukcyjnym zakładów Messerschmitta, i rozpoczeli prace nad przystosowaniem bezogonowego szybowca badawczego DFS 194 do napędu silnikiem rakietowym Walter, o ciągu 400 kp. Po zakończonych sukcesem lotach próbnych, podczas których osiągnął on prędkość 550 km/h, Messerschmitt otrzymał zlecenie zbudowania sześciu egzemplarzy prototypowych tego samolotu. Dla utajnienia prac, samolot ten otrzymał oznaczenie Me-163. W 1939 roku powstał pod tym oznaczeniem górnopłat przypominający swoja konstrukcja samolot Fi-156 "Storch", nad którym jednak prace zawieszono.
Pierwszy prototyp został wypróbowany jako szybowiec, holowany w powietrze przez Messerschmitta Bf 110. Jednakże w lato 1941 roku w Peenemünde zostały przetestowane prototypy napędzane silnikiem rakietowym Walter HWK RII-203b o ciągu 750 kp, które osiągnęły prędkość do 885 km/h. Jeden Me-163A z Heini Dittmarem za sterami (niemieckim słynnym pilotem szybowcowym) został wyhodowany na wysokość 4 000 m, zanim z powodu defektu kompresora stracił stabilność. Dittmar odzyskał jednak z powrotem kontrole nad maszyna, i samolot przekonstruowano dla uniknięcia w przyszłości tego typu problemów. Oprócz tego występowały inne liczne problemy, przy czym najtrudniejszymi do rozwiązania były problem płynnego materiału napędowego do silnika rakietowego i wysuwana z kadłuba do ładowania płoza. Podczas tych prob. dwukrotnie eksplodował materiał napędowy silnika rakietowego Me-163, zrównując z ziemia budynki doświadczalne. Piloci ubrani byli w ognio- i kwasoodporne kombinezony, które miały ich chronić przed skutkami ewentualnego wycieku paliwa i pożarem. Ochrona ta jednak była czysto psychologiczna, ponieważ "T-Stoff" przeżerał wszystko! Pozatym, jeżeli pilot podczas ładowania zapomniał wysunąć płozę, groził mu ciężki uraz kręgosłupa. Często tez od wstrząsu eksplodowały resztki paliwa.

Oprócz normalnych prototypów wybudowano tez serie dziesięciu Me-163 A-O używanych jako maszyny szkolne. Zlecenie wybudowania pierwszych 70 maszyn seryjnych pociągnęło za sobą tak wiele prac przy przekonstruowaniu prototypów, że pierwsze samoloty seryjne Me-163B-1a rozpoczęto dostarczać na początku maja 1944 roku. Myśliwiec ten wszedł po raz pierwszy do akcji 28 lipca tego samego roku, gdy myśliwce Me-163 1./JG 400 zaatakowały formacje bombowców Boeing B-17. Atak ten nic nie przyniósł. Ponieważ prędkość lotu około 1 300 km/h oznaczała ze powoli strzelające działka Mk 108 mogły tylko przez trzy sekundy prowadzić ogień, zanim pilot musiał przerwać atak. Dwanaście Me-163 przebudowano do prób z odpalanymi w gore rakietami, odpalanymi przez fotokomórki, w momencie padnięcia na nie cienia bombowca. Jednak wynalazek ten przyszedł za późno i w lutym 1945 roku przerwano produkcje po zbudowaniu w sumie 400 maszyn różnych wariantów. Do tego należy tez parę egzemplarzy maszyny szkolnej Me-163S z dwoma, jedno za drugim wbudowanymi fotelami. W celu uzyskania miejsca, wymontowano amunicje i zbiorniki paliwa i maszyny te musiały latać jako szybowce. Oprócz tego zbudowano trzy egzemplarze Me-163C-1a, z których tylko jedna maszynę wypróbowano w locie. Chodzi tu o ulepszona wersje Me-163B, ze zmienionym napędem, który miał umożliwić zwiększenie długości lotu samolotu.

Wśród innych planowanych zmian na uwagę zasługuje wersja Me-163D z dalszymi udoskonaleniami oraz z wciąganym i wysuwanym podwoziem. Zbudowano jednak tylko jeden prototyp, i ponieważ wersje te wymyślił i wyprodukował Junkers, czasowo otrzymała ona oznaczenie Junkers Ju-248, zanim otrzymała z powrotem oznaczenie Messerschmitta Me-263. Maszyna ta nie trafiła do produkcji seryjnej, i została przejęta przez Rosjan, którzy zmienili budowę skrzydeł i sterów, zanim w 1946 roku jako I-270 (ZH) wzniosła się w powietrze, dalsze prace przy niej jednak przerwano.
 

W Japonii zbudowano tez Me-163 na licencji niemieckiej.

 

Dane techniczne

Budowniczy

Messerschmitt AG

Typ

Myśliwiec przechwytujący

Napęd

Silnik rakietowy Walter HWK 509A-2
o ciągu 1500 kp

Rozpiętość skrzydeł

9,32 m

Długość

5,84 m

Wysokość

2,77 m

Ciężar startowy

4 110 kg

Prędkość

960 km/h na wysokości 10 000 m

Pułap

12 000 m

Zasięg

7 min. 30 sek.

Uzbrojenie

Dwa działka MK 108 kal. 30 mm

Załoga

1 osoba

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin