scenariusz dramowy.pdf

(51 KB) Pobierz
lic_hist_01_podr.pdf
Scenariusz lekcji 1
Scenariusze lekcji
1. Człowiek uczy się pisać
Cele lekcji:
Po zajęciach uczniowie powinni:
– dokonywać sprawnego podziału źródeł historycznych,
– potrafić wyjaśnić rolę pisma w powstawaniu cywilizacji,
– odróżniać pismo alfabetyczne od piktograficznego,
– sprawnie wyjaśniać proces ewolucji pisma,
– umieć zidentyfikować przykłady pisma hieroglificznego egipskiego, klinowego, alfabetu hebrajskiego,
greckiego i łacińskiego.
Ponadto uczniowie planujący zdawanie matury z historii powinni:
– znać rolę władzy państwowej, potrzeb gospodarczych i religii w kształtowaniu pisma,
– umieć przyporządkować litery alfabetów greckiego i hebrajskiego literom alfabetu łacińskiego.
Czas:
2 jednostki lekcyjne
Materiały:
podręcznik, dodatkowe ilustracje przedstawiające zabytki piśmiennictwa
Metody:
rozmowa nauczająca, wykład, praca w grupach, praca pod kierunkiem
Tok lekcji:
Etap lekcji
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
Metody
i techniki pracy
Wprowadzenie
1. Przypomnienie uczniom
1. Aktywny udział
rozmowa
poznanego już podziału
w rozmowie
nauczająca
źródeł historycznych.
nauczającej.
2. Niezbędne uzupełnienie
2. Zapisanie podziału
wykład
podziału źródeł historycznych.
źródeł w zeszytach.
3. Wyjaśnienie znaczenia
3. Aktywny udział
rozmowa
źródeł pisanych.
w rozmowie nauczającej.
nauczająca
Rozwinięcie
1. Podział klasy na grupy
1. Zaakceptowanie podziału, praca
(w tym polecenie zmiany
przesunięcie stolików,
w grupach
wyglądu sali lekcyjnej –
rozdzielenie ról w grupach.
zsunięcie stolików
w większe zespoły).
2. Rozdanie zadań dla grup:
2. Zapoznanie się
praca pod
a) pismo hieroglificzne –
z treścią zadań.
kierunkiem
charakterystyka, przykłady;
21
12641512.012.png 12641512.013.png 12641512.014.png 12641512.015.png
Etap lekcji
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
Metody
i techniki pracy
b) pismo klinowe –
charakterystyka, przykłady;
c) pismo alfabetyczne syryjskie,
fenickie i hebrajskie –
charakterystyka, przykłady;
d) pismo alfabetyczne greckie
3. Praca nad zadaniami
i łacińskie – charakterystyka,
według załączonych
przykłady.
na końcu scenariusza
3. Stała opieka nad pracą grup.
materiałów.
4. Niezbędna interwencja
4. Prezentacja wykonanych
w prezentacje uczniowskie,
zadań.
uzupełnianie ich na bieżąco.
5. Polecenie uczniom próby
5. Uczniowie wykonują
zapisania słowa „chleb”
zadanie.
praca pod
za pomocą wszystkich
kierunkiem
poznanych rodzajów pisma.
6. Zwrócenie uwagi uczniów
wykład
na sposób zapisu w językach
wschodu (egipski, hebrajski).
Podsumowanie
Polecenie uczniom wykonania
Uczniowie wykonują
praca pod
3 ćwiczenia końcowego umiesz-
ćwiczenie.
kierunkiem
czonego pod tekstem rozdziału.
Materiały dla uczniów:
Materiał dla grupy a
Zapoznajcie się dokładnie z fragmentem podręcznika charakteryzującym pismo hieroglificzne. Sięgnijcie też
do materiałów dostarczonych przez nauczyciela. Waszym zadaniem będzie opracowanie zrozumiałej dla
Waszych koleżanek i kolegów z klasy prezentacji, która zapozna ich z charakterystycznymi cechami pisma
hieroglificznego. Zilustrujcie ją przykładami!
Materiał dla grupy b
Zapoznajcie się dokładnie z fragmentem podręcznika charakteryzującym pismo klinowe. Sięgnijcie też do
materiałów dostarczonych przez nauczyciela. Waszym zadaniem będzie opracowanie zrozumiałej dla Wa-
szych koleżanek i kolegów z klasy prezentacji, która zapozna ich z charakterystycznymi cechami pisma
klinowego. Zilustrujcie ją przykładami!
Materiał dla grupy c
Zapoznajcie się dokładnie z fragmentem podręcznika charakteryzującym pismo alfabetyczne syryjskie, fenic-
kie i hebrajskie. Sięgnijcie też do materiałów dostarczonych przez nauczyciela. Waszym zadaniem będzie
opracowanie zrozumiałej dla Waszych koleżanek i kolegów z klasy prezentacji, która zapozna ich z charak-
terystycznymi cechami pisma alfabetycznego państw Wschodu. Zilustrujcie ją przykładami!
Materiał dla grupy d
Zapoznajcie się dokładnie z fragmentem podręcznika charakteryzującym pismo alfabetyczne greckie i łaciń-
skie. Sięgnijcie też do materiałów dostarczonych przez nauczyciela. Waszym zadaniem będzie opracowanie
zrozumiałej dla Waszych koleżanek i kolegów z klasy prezentacji, która zapozna ich z charakterystycznymi
cechami pisma alfabetycznego Greków i Rzymian. Zilustrujcie ją przykładami!
22
12641512.001.png
Scenariusz lekcji 2
2. Rozpad cesarstwa rzymskiego na Zachodzie
Cele lekcji:
Po zajęciach uczniowie powinni:
– umieć omówić proces rozpadu cesarstwa rzymskiego na Zachodzie,
– umieć interpretować teksty źródłowe z epoki.
Ponadto uczniowie planujący zdawanie matury z historii powinni:
– znać rolę barbarzyńców w kształtowaniu nowego porządku na Zachodzie,
– umieć wskazać na mapie rozmieszczenie plemion barbarzyńskich na pograniczach imperium.
Czas:
2 jednostki lekcyjne
Materiały:
podręcznik, mapy konturowe, drzewka decyzyjne
Metody:
rozmowa nauczająca, wykład, praca pod kierunkiem, „burza mózgów”, elementy dramy, praca z tekstem
źródłowym, praca z mapą
Uwagi:
Lekcja przygotowana wariantowo; wybór wariantu podstawowego lub rozszerzonego jest zależny od
liczby uczniów wybierających historię jako przedmiot maturalny.
Tok lekcji:
Etap lekcji
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
Metody
i techniki pracy
Wprowadzenie
1. Przypomnienie uczniom
1. Aktywny udział
rozmowa
najważniejszych pojęć
w rozmowie
nauczająca
(znajdują się na początku
nauczającej.
rozdziału).
Rozwinięcie
1. Polecenie uczniom
1. Czytanie tekstu, notowanie praca z tekstem
przeczytania tekstu
trudnych lub niezrozumia-
źródłowym
źródłowego 1.
łych fragmentów.
2. Polecenie „wejścia w rolę”
2. Zgłaszanie propozycji,
„burza mózgów”,
przywódców cesarstwa
zapisywanie ich
elementy
i znalezienie wyjścia z sytuacji
na tablicy.
dramy
kryzysowej, wywołanej
naciskiem barbarzyńców
na limesy.
praca pod
3. Wybór dwóch rozwiązań,
3. Wypełnienie drzewek
kierunkiem
rozdanie drzewek decyzyjnych,
decyzyjnych.
polecenie wypełnienia ich.
praca pod
4. Polecenie skonfrontowania
4. Konfrontacja własnych
kierunkiem
przyjętych rozwiązań
rozwiązań z tekstem
z wydarzeniami historycznymi,
podręcznika.
wykład
opisanymi w podręczniku.
5. Podsumowanie dotychczasowej 5. Uczniowie wypełniają
praca z mapą
pracy.
mapki konturowe,
wykorzystując atlasy
i podręczniki.
23
12641512.002.png 12641512.003.png 12641512.004.png 12641512.005.png
Etap lekcji
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
Metody
i techniki pracy
6. Rozdanie mapek konturowych 6. Zależnie od przyjętego
i atlasów oraz polecenie
naniesienia na nie rozmieszczenia
w rozmowie nauczającej,
plemion barbarzyńców.
samodzielne czytanie
7. Sprawdzenie wykonania
i interpretacja tekstu we
W wariancie poszerzonym
poleceń przez uczniów.
lub wysłuchanie ilustrowa- zależnie od
(patrz: uwagi do lekcji) proponuję
nego tekstem wykładu.
wariantu:
omówienie procesu osiedlania się
rozmowa
barbarzyńców oraz wprowadzenie
nauczająca
w wariancie skróconym rezygnujemy
z tekstem
z procesu osiedlania się barbarzyń-
źródłowym
ców, a tekst 4 wykorzystujemy
lub wykład
tylko w funkcji ilustracyjnej.
Podsumowanie
Polecenie wykonania przez uczniów Uczniowie wykonują
praca pod
1 ćwiczenia końcowego umiesz-
ćwiczenie.
kierunkiem
czonego pod tekstem rozdziału.
Podstawa programowa kształcenia
ogólnego dla liceów profilowanych
Historia
Cele edukacyjne
1. Pogłębienie i rozwinięcie wiedzy oraz umiejętności historycznych uzyskanych w toku wcześniejszej edu-
kacji celem lepszej znajomości i rozumienia przeszłości własnego regionu i kraju oraz dziejów świata.
2. Pogłębienie rozumienia powiązań między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.
3. Budowanie własnej tożsamości i kształtowanie systemu wartości.
4. Rozwijanie postaw obywatelskich i patriotycznych, poczucia przynależności do wspólnoty rodzinnej, lo-
kalnej, regionalnej, grupy etnicznej i narodowej.
5. Przygotowanie się do udziału w życiu różnych społeczności; kształtowanie postawy zrozumienia i tolerancji
wobec odmiennych kultur, obyczajów i przekonań mieszczących się w kanonie wartości cywilizacyjnych.
Zadania szkoły
1. Wspieranie procesu dojrzewania intelektualnego i emocjonalnego uczniów.
2. Stworzenie możliwości kształtowania i rozwoju zainteresowań uczniów wybranymi problemami historii.
3. Umożliwienie uczniom wykorzystywania zdobywanej wiedzy zgodnie z ich zainteresowaniami i zdolnościami.
Treści nauczania
Świat
1. Różnorodność cywilizacji świata w przeszłości i obecnie.
2. Postęp a kryzysy cywilizacyjne. Konflikty społeczne. Wojny, ludobójstwo, Holocaust.
24
wariantu – udział
współpracy z nauczycielem
interpretacji tekstu źródłowego 4,
i praca
12641512.006.png
Podstawa programowa
3. Przemiany form gospodarowania od czasów najdawniejszych po współczesną rewolucję techniczną;
historyczny rozwój kultury materialnej.
4. Państwo jako podstawowa forma zorganizowania społeczeństw; przemiany państw.
Europa
1. Fundamenty Europy; jedność i różnorodność; przemiany ideowe. Rola chrześcijaństwa w tworzeniu
tożsamości europejskiej.
2. Kształtowanie się narodów Europy; ich wkład w historię; współistnienie i konflikty pomiędzy państwami.
3. Przemiany w obrębie struktur, świadomości i obyczajowości społeczeństw europejskich.
Polska
1. Państwo polskie i przemiany jego form.
2. Uwarunkowania i przeobrażenia polskiej świadomości narodowej i politycznej.
3. Polska w dziejach gospodarki i struktur społecznych Europy.
4. Postawy jednostek oraz grup społecznych wobec potrzeb epok.
5. Wielokulturowość w dziejach Polski; współistnienie religii i wyznań; znaczenie chrześcijaństwa, w tym
Kościoła katolickiego.
Region
1. Mała ojczyzna a terytorium państwa polskiego.
2. Odrębność i wkład regionu do wspólnej historii.
3. Dziejowe uwarunkowania specyfiki kulturowej regionu.
4. Zabytki historyczne w regionie.
Rodzina i jednostka
Dzieje jednostki i rodziny na tle szerszych przemian historycznych.
Osiągnięcia
1. Umiejętność zbierania, przedstawiania i interpretowania wiedzy historycznej z wykorzystaniem różno-
rodnych źródeł informacji.
2. Umiejętność dokonywania ujęć przekrojowych i problemowych.
3. Rozumienie, że jednostki i grupy społeczne, w przeszłości i obecnie, w zróżnicowany sposób objaśnia-
ją i wykorzystują historię.
4. Formułowanie i uzasadnianie opinii historycznych podczas dyskusji oraz w krótkich wypowiedziach
ustnych i pisemnych.
5. Wykorzystywanie zdobytej wiedzy i umiejętności w życiu społecznym.
„Dziennik Ustaw” nr 61 z dn. 19 czerwca 2001, poz. 625
Podstawa programowa kształcenia
w profilach dla liceów profilowanych –
profil proakademicki
Cele edukacyjne
1. Ugruntowanie oraz restrukturyzacja wiedzy i umiejętności historycznych.
2. Zapoznanie się z metodologią naukowego poznawania i opisu przeszłości.
3. Porównywanie poglądów i opinii prezentowanych przez przedstawicieli różnych nurtów historiograficz-
nych oraz historiozoficznych.
25
12641512.007.png 12641512.008.png 12641512.009.png 12641512.010.png 12641512.011.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin