Cera tłusta - charakterystyka.doc

(31 KB) Pobierz
4 maja do gabinetu kosmetycznego zgłosiła się 35 letnia Magdalena Nowak na zabieg ujędrniająco - odmładzający

Cera tłusta - charakterystyka

Cera tłusta często spotykana jest u młodych kobiet i dziewcząt, zwłaszcza u osób po 12 roku życia. Powodem jest zbyt duża aktywność gruczołów łojowych. Charakteryzuje się szaro-żółtawym kolorytem często określanym mianem koloru ziemistego, rozszerzonymi porami, skłonnością do tworzenia się zaskórników, grudek oraz ropnych wyprysków. Jest gruba, mniej ukrwiona, charakteryzuje się dużym połyskiem tzw. świeceniem. Jest mniej wrażliwa na działanie czynników atmosferycznych i chemicznych, ale stosunkowo łatwo ulega zakażeniom bakteryjnym. Pomimo tego, że uważana jest powszechnie za mało estetyczną, o nieświeżym kolorycie, o wiele dłużej utrzymuje ona elastyczność, gładkość, dłużej pozostaje młoda. Skóra tłusta przetłuszcza się w szczególności w tzw. obszarze łojotokowym. Należą do niego środkowa część twarzy tzn. czoło, nos, broda, a także plecy, oraz centralna część klatki piersiowej. W miejscach tych znajduje się największa ilość gruczołów łojowych. Bardzo rzadko w przypadku cery tłustej występują rozszerzone naczynka krwionośne. Jeżeli tak już się dzieje, umiejscowione są przy skrzydełkach nosa, w stosunku do nich należy rozpocząć kurację kremami na naczynka, w szczególności tymi które zawierają witaminę C oraz K, witaminy te obkurczają naczynka krwionośne.
Podstawowym błędem popełnianym przez osoby, które mają cerę tłustą jest nadmierne stosowanie preparatów silnie wysuszających oraz odtłuszczających. Może to doprowadzić do przyśpieszenia wydzielania łoju. Dzieje się tak ponieważ skóra dostaje mylne sygnały, mianowicie wydaje jej się, że jest odtłuszczona i próbuje nadrobić zaległości. Dlatego bardzo często po zastosowaniu tego typu preparatów obserwujemy pogorszenie się stanu skóry. Czynnikiem pogarszającym stan skóry jest także nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, poprzez opalanie na słońcu, a także korzystanie z solariów. Korzystanie z tego typu zabiegów daje wrażenie poprawy stanu skóry, jednak w niedługim czasie może się okazać, że tak nie jest i skóra wygląda zdecydowanie gorzej niż przed opalaniem. Niewskazane jest również stosowanie preparatów o zbyt bogatym składzie i konsystencji, takich gdzie zawartość fazy tłuszczowej stanowi powyżej 30% zawartości kremu.

W przypadku cery tłustej pielęgnacja będzie miała dwojakie działanie m.in. preparaty będą miały za zadanie pielęgnować oraz działać leczniczo. Środki do mycia twarzy powinny mieć odczyn lekko kwaśny lub neutralny. Stosowanie mydeł leczniczych jest wskazane jako terapia czasowa, a nie ciągła. Istotna jest wykończenie demakijażu lub mycie twarzy tonizacją. Tonizacja ma na celu ściągnięcie gruczołów łojowych, a także odświeżenie skóry oraz działanie przeciwzapalne. W przypadku cery tłustej możemy wykorzystać tonik alkoholowy. Jednak zawartość alkoholu nie powinna przekraczać 10%. Kremy stosowane do cer tłustych przeważnie mają konsystencje lekką, niekiedy w postaci żelu lub krem-żelu (w szczególności polecane w stosunku do skór tłustych odwodnionych). Nie należy używać kremów tłustych, najlepsze są preparaty nawilżające (kremy i emulsje), dostarczające składników odżywczych, które poprawiają ukrwienie skóry i regulują wydzielanie gruczołów łojowych. Dobre efekty dają peelingi (1-2 w tygodniu) i maseczki ziołowe do stosowania domowego.


Bardzo często w preparatach do skór tłustych możemy spotkać z pierwiastkami, które mają za zadanie wspomóc prawidłowe funkcjonowanie skóry. Należą do nich m.in.

·         Cynk: pomaga on oczyścić skórę z nagromadzonych mas łojowych, przywrócić odpowiednie ph skórze, ściągnąć pory skóry, wspomóc gojenie stanów zapalnych, zmniejszyć skłonności do powstawania nowych zmian.

·         Miedź: reguluje wydzielanie łoju (sebum), zapewnia zmatowienie miejsc z tendencją do przetłuszczanie

·         Siarka: działa na gruczoły łojowe, pomagając w regulacji ich wydzielania

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin