granaty.doc

(61 KB) Pobierz
KARTA PRACY INSTRUKTORA

PLAN PRACY  INSTRUKTORA

 

ZAGADNIENIE:              Budowa i dane taktyczno-technicze granatów RG-42 i F-1.

 

CZAS:              Regulowany przez kierownika zajęć.

 

ZABEZPIECZENIA MATERIAŁOWE:

1. Niepełne oporządzenie                                          - na stan

2. Granat ręczny RG-42 - przekrój                            - 1 szt.

3. Granat ręczny F-1 - przekrój                                          - 1szt.

4. Torba na granaty                                                        - 1 szt.

5. Zapalnik ćwiczebny UZRG                                          - 1 szt.

 

 

Lp.

Czynności instruktora

Czynności szkolonych

1

BACZNOŚĆ - uczyć Was będę budowy i danych taktyczno-technicznych granatów RG-42 i F-1 oraz budowy zapalnika UZGR - SPOCZNIJ

Ma to na celu nauczenie Was budowy i danych taktyczno-technicznych granatów RG-42 i F-1.

Stoją na zbiórce i słuchają i obserwują, zapamiętując jednocześnie budowę, zasadę działania i dane taktyczno-techniczne.

2

Granat zaczepny RG-42

Budowa

Granat ręczny wz. 1942 składa się ze skorupy, ładunku kruszącego, korka i zapalnika. Skorupa granatu służy do pomieszczenia ładunku kruszącego, zapalnika i taśmy odłamkowej parokrotnie zwiniętej. Taśma jest nacięta, w celu zwiększenia ilości odłamków.

Skorupa składa się z tułowia granatu, zamkniętego od góry wiekiem, a  od spodu dnem. Do wieka przymocowana jest nagwintowana obsada do wkręcania zapalnika. Przedłużeniem obsady jest tulejka środkowa, wchodząca do wnętrza granatu.

Ładunek kruszący służy do rozerwania granatu i umieszczony jest wewnątrz skorupy między wewnętrzną warstwą taśmy odłamkowej a ścianą tulejki środkowej. Ładunek kruszący w granacie nieuzbrojonym jest bezpieczny i zapala się tylko od wybuchu spłonki pobudzającej zapalnika

Zasada działania.

Podczas wyciągania zawleczki iglica nie zostaje zwolniona, gdyż położenie dźwigni spustowej dzięki przyciskaniu jej palcami prawej ręki do skorupy nie uległo zmianie i widełki dźwigni spustowej nadal mieszczą się w rowku pierścieniowym na iglicy utrzymując ją w górnym położeniu. W momencie rzutu granatu, dźwignia spustowa zostaje zwolniona przez co widełkami wysuwa się z rowka pierścieniowego na iglicy i tym samym zwalnia iglicę. Iglica pod wpływem działania sprężyny uderza grotem spłonkę zapalającą i powoduje jej działanie. Płomień spłonki zapala opóźniacz i po 3,2 - 4 sek. Dochodzi do spłonki pobudzającej. Działanie spłonki powoduje wybuch ładunku kruszącego, co powoduje rozerwanie granatu na drobne odłamki rozlatujące się na wszystkie strony.

Dane taktyczno-techniczne

q   rodzaj granatu - zaczepny

q   działanie bojowe - odłamkowe

q   sposób działania urządzenia granatu - czasowe ze zwłoką

q   czas palenia się urządzenia zapalającego w zapalniku - 3,2 - 4 sek.

q   Promień rażenia odłamkami - 15-20 m

q   masa uzbrojonego granatu - 400 g

q   masa MW - 120 g

q   średnia donośność rzutu granatem - 30-40 m.

Stoją na zbiórce i słuchają i obserwują, zapamiętując jednocześnie budowę, zasadę działania i dane taktyczno-techniczne

 

Granat obronny F-1

Budowa

Granat składa się ze skorupy, ładunku kruszącego i zapalnika UZRG

Skorupa granatu służy do umieszczenia ładunku kruszącego i zapalnika oraz do rażenia odłamkami podczas wybuchu. Powierzchnia skorupy jest nacięta prostopadłymi rowkami ułatwiającymi rozerwanie się granatu na odłamki, których ilość dochodzi do 1000 sztuk.

Zasada  działania

Podczas wyciągania zawleczki. Iglica nie zostaje zwolniona, gdyż położenie dźwigni spustowej dzięki przyciskaniu jej palcami prawej ręki do skorupy nie uległo zmianie i widełki dźwigni spustowej nadal mieszczą się w rowku pierścieniowym na iglicy utrzymując ją w górnym położeniu. W momencie rzutu granatu, dźwignia spustowa zostaje zwolniona przez co widełkami wysuwa się z rowka pierścieniowego na iglicy i tym samym zwalnia iglicę. Iglica pod wpływem działania sprężyny uderza grotem spłonkę zapalającą i powoduje jej działanie. Płomień spłonki zapala opóźniacz i po 3,2 - 4 sek. Dochodzi do spłonki pobudzającej. Działanie spłonki powoduje wybuch ładunku kruszącego, co powoduje rozerwanie granatu na drobne odłamki rozlatujące się na wszystkie strony

Dane taktyczno-techniczne

q   rodzaj granatu – obronny

q   działanie bojowe – odłamkowe

q   sposób działania urządzenia granatu - czasowe ze zwłoką

q   czas palenia się urządzenia zapalającego w zapalniku - 3,2 - 4 sek.

q   Promień rażenia odłamkami - 200 m.

q   masa uzbrojonego granatu - 700 g

q   masa MW - 600 g

q   średnia donośność rzutu granatem - 35-45 m.

 

Stoją na zbiórce i słuchają i obserwują, zapamiętując jednocześnie budowę, zasadę działania i dane taktyczno-techniczne

3

Zapalnik UZGR wz. 42

Zapalnik wz. UZGR jest zapalnikiem czasowym ze zwłoką, przeznaczonym do wywołania detonacji, ładunku kruszącego granatów ręcznych.

Budowa. Zapalnik UZRG składa się z 3 głównych części:

q   urządzenie uderzeniowe - połączonego z urządzenie zabezpieczające za pomocą łącznika, służy do zapalenia spłonki w urządzenie zapalające. Składa się z kadłuba, łącznika, górnej prowadnicy iglicy, sprężyny iglicy, iglicy i dolnej prowadnicy iglicy.

q   urządzenie zabezpieczające - służy do utrzymania urz. Uderzeniowego w napięciu, składa się z dźwigni spustowej i zawleczki z kółkiem

q   urządzenie zapalające - służy do wywołania wybuchu ładunku kruszącego; składa się z tulejki opóźniacza, spłonki zapalającej, opóźniacza, tulejki i spłonki pobudzającej

Stoją na zbiórce i słuchają i obserwują, zapamiętując jednocześnie budowę, zasadę działania i dane taktyczno-techniczne

4

Po omówieniu, pytam szkolonych z elementów budowy, zasad działania i danych taktyczno-technicznych granatów. Wystawiam oceny pytanym.

Odpowiadają na pytania

 

OPRACOWAŁ

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin